به گزارش خبرنگار رکنا، دادگاه رسیدگی مجدد به پرونده قتل میترا استاد همسر دوم محمد علی نجفی امروز در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک و به ریاست قاضی کشکولی در حال برگزاری است.

ساعت 8 صبح / جلسه امروز دادگاه نجفی قرار است ساعت 8 برگزار شود و تا به الان 2 وکیل محمد علی نجفی به همراه داماد و دخترش وارد دادگاه شدند.

ساعت 9 صبح/ در این ساعت محمد علی نجفی با لبخند همیشگی وارد جلسه دادگاه شد.

ساعت 40: 9 دقیقه / در این ساعت قاضی کشکولی وارد دادگاه شد و جلسه امروز با یک ساعت تاخیر آغاز شد.

تاکید بر قتل عمد بودن جنجالی ترین قتل ایران / درخواست17 سال زندان برای قاتل سرشناس

دادگاه چهارم محمدعلی نجفی

نماینده دادستان به عنوان مدعی العموم در دادگاه نجفی گفت: قتل عمد محمد علی نجفی محرز بوده و با توجه به اینکه کل نظام در داخل کشور و مجامع بین المللی را تحت تاثیر قرار داده است اشد مجازات برای ایشان را خواستاریم.

وی در ادامه افزود: نجفی به دلیل قتل عمد به 10 سال و به جرم نگهداری اسلحه با توجه به قوانین به اشد مجازات به 2 سال زندان و به خاطر ایراد جرح و صدمه بدنی عمدی خواستار 5 سال حبس برای ایشان هستیم که مجموعا 17 سال حبس را خواستاریم.

ماجرای حضور نفر دوم در قتل میترا استاد / جزییات مسیر 5 گلوله نجفی در حمام

به گزارش خبرنگار رکنا، نماینده دادستان به عنوان مدعی العموم در دادگاه نجفی در خصوص شلیک گلوله ها گفت: گلوله اول پس از برخورد با بالش به صورت اتفاقی از بین پاهای میترا استاد رد شده و به وان حمام برخورد کرده است. گلوله دوم به کابینت حمام برخورد کرده و سومین گلوله پس از برخورد به دیوار شمالی به سقف کاذب حمام خورده است.

وی افزود: در این حادثه گلوله چهارم از ضلع جنوبی به ضلع غربی حمام برخورد کرده است و آخرین شلیک پس از برخورد به کف دست چپ میترا استاد رد شده و به سینه وی فرورفته است.

نماینده دادستان در ادامه تصریح کرد: نظریه ای که درباره کمانه کردن گلوله مطرح شده بود اثبات نشد زیرا سقف حمام کاذب بوده است و در نظریه دیگر که بیان کردند گلوله پس از عبور از استخوان دست به سینه برخورد کرده و تغییر شکل داده است هم تایید نشد و این مسئله که به جز نجفی فرد دیگری در حمام حضور داشته برای قتل نیز به اثبات نرسید.

نجفی چرا بعد آزادی 24 ساعته به زندان بازگشت! / در جلسه دادگاه فاش شد / جان نجفی در خطر بود

نجفی وقتی پشت تریبون دادگاه برای دفاع از خود قرار گرفت اتهامات و نظریه های کارشناسان را رد کرد.

به گزارش خبرنگار رکنا، نجفی در دادگاه امروز گفت: من سابقه ای ندارم و استاد بازنشسته دانشگاه صنعتی شریف هستم و در خصوص اتهاماتی که نماینده دادستان نسبت داده اند ودر کیفرخواست صادر شده باید بگویم این اتهامات را قبول ندارم.

وی تصریح کرد: در دادگاه دوم وقتی صحبت کردم هدف اصلی ام بیان و کشف حقایق بود درست است که یک قتل صورت گرفته ولی می خواهم حقایق بیان شود و این پرونده ابهامات و پیچیدگی های زیادی داشت و نمی دانم چرا کارشناسان شلیک گلوله ها را عمدی تایید کردند در حالیکه من در حالت عدم تعادل و غیر ارادی شلیک کردم.

نجفی اظاهر کرد: من درابتدا فکر می کردم 4 گلوله شلیک شده است و بعد از دستگیری متوجه شدم 5 گلوله شلیک شده و در زمان بازپرسی همه این اتفاقات را شنیدم چون قصد تیراندازی نداشتم و در کش مکش ها و درگیری ها تیراندازی رخ داد. با توجه به ابهاماتی که دیوان عالی کشور گرفت قرار بر این بود که نظریه های علمی صادر شود در حالیکه تمامی این نظریات اشتباه است.

نجفی با اشاره به اینکه قتل عمد انجام نداده است افزود: من اکنون بازداشت هستم و با قرار وثیقه نمی دانم چرا کمتر از 24 ساعت آزادی به زندان اوین بازگشتم. با توجه به اینکه هئیت کارشناسی گزارشاتی ارائه داد مبنی بر اینکه مبادرت به قتل کرده ام و در خانه ام سلاح و مهمات کشف شده است اعتراض دارم زیرا کشف یعنی آشکار کردن شیئی که پنهان شده است ولی من خودم اسلحه را تحویل دادم و شلیک های من بدون اراده بود بنابراین واژه مبادرت اشتباه است زیرا مبادرت در خصوص کسی است که با قصد و هدف کاری را انجام داده باشد.

وی در ادامه بیان کرد: گاز باروت روی دست مقتول وجود داشت این نشان می دهد که یا از فاصله نزدیک شلیک شده با اسلحه در دست مقتول بوده است در هر صورت این نظریه ها علمی نیست وآنها را قبول ندارم .

دادگاه چهارم محمدعلی نجفی

توضیحات قاضی کشکولی

قاضی کشکولی در ادامه جلسه دادگاه نسبت به اعتراض نجفی در خصوص بازگشت به زندان اوین بعد از 24 ساعت بعد از قرار دادن وثیقه گفت: با توجه به قانون و اوضاع و احوال افراد دیگر این کار صورت گرفت شما یک شخصیت اجتماعی بودید و آزادی شما در برهم زدن نظم و امنیت جامعه تاثیرگذار بود و برای اینکه جان شما در خطر نباشد و چون آزادی از زندان اطلاع رسانی شده بود بلافاصله در روز جمعه با دستور قاضی کشیک این کار انجام شد .

وکیل نجفی : قتل شبه عمد است ! / فقط 5 ابهام گره گشا است !

در دادگاه امروز گودرزی وکیل نجفی اظهارات خود را اعلام کرد و به قتل شبه عمد اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار رکنا، گودرزی وکیل نجفی در خصوص فضای مجازی و تاثیر آن در روند پرونده گفت: دادگاه نباید تصمیم آنی بگیرد و در خصوص روند پرونده با یک کمیسیون کارشناسی رو به رو هستیم که سخت پاسخگوی ما هستند.17 مورد ابهام گزارش شده که اگر فقط به 5 مورد آن رسیدگی اساسی شود تاثیر مهمی دارد .

وی در ادامه تصریح کرد: در خصوص گلوله ای که به لبه وان برخورد کرده نماینده دادستان گفت: از بین پاها عبور کرده که اگر هنوز اثرات آن در لبه وان موجود است و با توجه به این که گلوله به دست برخورد و بعد به لبه وان حمام خورده است می توان با آزمایش دی ان ای به آن رسیدگی کرد.

گودرزی افزود: با بررسی این مسئله قیامتی تازه در پرونده صورت می گیرد چرا که این گلوله که به دست برخورد کرده و پزشکی قانونی هم می گوید که اگر رد شده باشد دی ان ای و خون باشد می تواند آن را بررسی کنند و این نشان می دهد که این گلوله که تا به امروز ما می گفتیم از دست رد شده و وارد بدن شده این همان گلوله نیست ، این گلوله پس از عبور از دست به لبه وان اصابت کرده است اگر هم نباشد تداخل به وجود می آید که در تعداد گلوله های شلیک شده تداخل به وجود می آید که کلا نظریه را تغییر می دهد.

وی ادامه داد: اما این که زاویه داشته و از بالا به پهلو رفته و در بدن زاویه پیدا کرده دیوان عالی نسبت به کمانه کردن آن نقض گرفته است و باید بگویم که در قانون کمانه کردن یعنی این که قتل عمد به شبه عمد تبدیل شده که در این پرونده باید گفت کمانه کردن در لغت نامه دهخدا و معین شلیک گلوله پس از برخورد با شی یا هدف بازگردد یا تغییر مسیر دهد کمانه کردن است که در این لغت نامه ها کمانه کردن در قانون قتل عمد به شبه عمد بوده است و باید به آن رسیدگی شود.

گودرزی وکیل محمدعلی نجفی

کشکولی پس از پایان سخنان گودرزی وکیل نجفی گفت: شما به عنوان قاضی، رمان نویس و وکیل ایشان صحبت کردید و در این پرونده 3 کارشناس اسلحه و 2 کارشناس پزشکی قانونی حضور داشتند و موارد را بررسی کردند .

وی افزود: شما 7 روز وقت داشتید که درباره نظریه ها اعتراض کنید اما این کار را نکردید و در پرونده درباره کمانه کردن گلوله حرفی زده نشده است بلکه در پرونده واژه غیرمستقیم نوشته شده که به معنای انحراف است.

چگونه گلوله از سینه میترا استاد بیرون افتاد! / دختر نجفی فاش کرد !

 زهرا نجفی در دادگاه امروز ماجرای صحنه قتل را تشریح کرد.

در جلسه دادگاه امروز نجفی دختر وی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: همراه آقازاده راننده پدرم و همسرم جلوی در خانه پدرم رفتیم چند بار زنگ زدیم که در باز نشد .

دختر محمدعلی نجفی

زهرا نجفی در ادامه بیان کرد: با کلید راننده در خانه را باز کردیم و هر چه میترا استاد و پدرم را صدا زدیم جوابی نشنیدیم در جستجوی آنها اتاق ها را گشتیم که مهیار پسر میترا استاد وارد خانه شد وقتی به سمت حمام رفتم میترا استاد حالت نشسته در حمام بود که با اورژانس تماس گرفتیم آنها گفتند مطمئن هستید خودکشی نکرده است گفتیم نمی دانیم گفت ناساژ قلبی بدهید همان را انجام دادیم با ماساژ قلبی ناگهان گلوله از سینه اش بیرون زد و با دیدن پوکه متوجه شدم جان باخته است.

داماد محمد علی نجفی

داماد محمد علی نجفی

داماد نجفی در ادامه تصریح کرد: از جلوی وان حمام خون قابل مشاهده بود ولی خون بیشتری کف حمام ریخته بود و در پایان راننده نجفی نیز این سخنان را تایید کرد.

با توجه به اینکه جلسه دادگاه نجفی مصادف با اذان ظهر شد قاضی کشکولی دستور استراحت داد و ادامه جلسه دادگاه ساعت 13 برگزار می شود.

جلسه دادگاه نجفی تمام شد

دادگاه امروز نجفی به پایان رسید و ادامه بررسی ها به روز شنبه 9 آذر ماه ساعت 9 صبح موکول شد.

نماینده دادستان در دادگاه بیان کرد که نجفی نتوانست وثیقه مورد نظر را فراهم کند در حالیکه نجفی از دفاعیات خود گفت : من با قرار وثیقه آزاد شدم و بعد از 24 ساعت وقتی دوباره به اوین بازگشتم متوجه نشدم چرا این تصمیم گرفته شده است.

تاکید کارشناسان اسلحه : گلوله مرگ میترا استاد کمانه نکرده است

در پایان جلسه دادگاه امروز نجفی 5 کارشناس اسلحه شناسی و پزشکی قانونی تاکید داشتند که گلوله با زاویه وارد سمت چپ بدن میترا استاد شده است.

به گزارش رکنا، در پایان جلسه دادگاه امروز نجفی 5 کارشناس کمیسیون همگی تاکید داشتند که گلوله با زاویه سمت چپ وارد بدن شده است به این معنا که میترا استاد دستش روی اسلحه بوده و بعد از شلیک به کف دست چپ وی برخورد کرده و با همان زاویه وارد بدن شده و در پهلوی چپ متوقف شده است.

این بدان معنا است که گلوله مرگ کمانه نکرده است.

دکتر ویسی متخصص پزشکی قانونی که نخستین کارشناسی بود که جسد میترا استاد را بررسی کرده است در دادگاه امروز گفت: یک فرضیه وجود دارد مبنی بر اینکه میترا استاد در وان خوابیده بوده است که به او شلیک می شود چون کبودی پشت کمر وجود دارد که این احتمال را می دهد البته چون گلوله زیر پوست گیر کرده بوده ممکن است کبودی ناشی از همان ضربه بوده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟