سعید مرتضوی دادستان اسبق تهران که براساس حکم دادگاه تجدید نظر استان تهران به دو سال حبس قطعی محکوم شده بود ،روز یک‌شنبه2/2/1397توسط مأمورین دستگیر، وبعد از ظهر همان روز جهت تحمل محکومیت حبس به زندان اوین تحویل گردید.

عنایت احمدی نژاد به مرتضوی

به گزارش رکنا ، سعید مرتضوی در پی طرح شکایت از او به دلیل جان باختن 3 تن از قربانیان بازداشتگاه کهریزک در سال 1389 از دادستانی استان تهران عزل شد. از اسفند 1391 جلسات محاکمه سعید مرتضوی در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران آغاز شد. در عین حال با عنایاتی که رئیس دولت دهم به مرتضوی داشت، از سال 1388 به عنوان رئیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشغول به فعالیت بود. به گزارش تابناک، مرتضوی همچنین در اسفندماه 1390 و با دستور محمود احمدی نژاد به ریاست سازمان تأمین اجتماعی رسید و در این مقام نیز حواشی فراوانی ایجاد شد که رسیدگی به پرونده او در تأمین اجتماعی هنوز هم ادامه دارد. مرتضوی در دهم مرداد 1391 توسط حکم دیوان عدالت اداری و در راستای شکایت چند تن از نمایندگان مجلس از ریاست سازمان تأمین اجتماعی عزل شد و در 24 آبان سال 1393 به صورت دایم از شغل قضا منفصل شد تا این که در آذر 96 شعبه 22 دادگاه تجدید نظر استان تهران سعید مرتضی دادستان وقت تهران را به‌اتهام معاونت در قتل مرحوم روح‌الامینی یکی از جان‌باختگان حادثه بازداشتگاه کهریزک به 2 سال حبس محکوم کرد.

البته او ابتدا به 5 سال حبس محکوم شده بود که بر اساس مفاد قانونی و با توجه به اظهار ندامت او دادگاه تجدیدنظر این میزان را به 2 سال کاهش داد.

بازداشت مرتضوی در یک خانه ویلایی

سعید مرتضوی اول اردیبهشت 97 در حالی که در ویلایی به اتفاق یکی از بستگانش در منطقه سرخرود مازندران اجاره نشین شده بود، توسط ضابطان این حوزه قضایی بازداشت و برای اجرای حکم به زندان اوین تهران منتقل شد. این مطلب را رئیس کل دادگستری وقت استان مازندران اعلام و تاکید کرد:«محکوم خانه‌ای به اتفاق یکی از بستگان درمنطقه سرخرود مازندران اجاره کرده بود که با نیابت از مرجع اجرای احکام تهران وی دستگیر و تحت الحفظ به مرجع قضایی در تهران اعزام شد. »

مرتضوی در کدام بند زندانی می شود؟

سعید مرتضوی برای تحمل 2 سال حکم حبس وارد بند 241 اوین شود؛ بندی که علاوه بر مرتضوی، میزبان چهره‌های شناخته شده‌ای همچون مهدی هاشمی، بابک زنجانی، محمدرضا رحیمی و... نیز بوده و است.

در خواست عفو مرتضوی

مرتضوی با تحمل دوم سوم حبس از از مقامات قضایی در خواست عفو کرد که این در خواست مورد موافقت قرار گرفت . براساس قانون متهم پس از تحمل دو سوم از مدت محکومیت خود می تواند در خواست عفو کند .

مرتضوی نیز روز گذشته – شنبه 16 شهریور 1398 – از زندان اوین آزاد شد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟