به گزارش خبرنگار جنایی رکنا، براساس محتویات پرونده، بیشتر خانه‌هایی که مورد سرقت قرار گرفته درشرق و شمال تهران است و عاملان سرقت که در یک باند هفت نفری فعالیت می‌کردند با همکاری هم از 80 خانه دزدی کردند و از هرکدام از این منازل دست‌کم 100 میلیون تومان طلا و پول سرقت کردند.

مردی سه سال قبل با پلیس تماس گرفت و از دستبرد سارقان به خانه‌اش خبر داد. دقایقی بعد وقتی مأموران به خانه مالباخته در شرق تهران رفتند، معلوم شد سارقان زمانی‌که صاحبخانه به مسافرت رفته بود با تخریب در ورودی وارد آنجا شدهند و وسایل با ارزش خانه را سرقت کردند. صحنه جرم نشان می‌داد سارقان از خالی‌‌بودن خانه اطلاع داشتند و با خیال راحت نقشه‌شان را اجرا کردند.

چند شب بعد درحالی‌که هنوز مأموران نتوانسته بودند سارقان را شناسایی کنند، سرقت مشابهی در همان محدوده گزارش و مشخص شد عروس و دامادی پس از جشن عروسی‌شان وقتی از تالار به خانه رفتند با در شکسته مواجه شدند و دیدند تعداد زیادی از جهیزیه تازه‌عروس سرقت شده است.

تازه‌ داماد در این‌باره به مأموران گفت: خانه‌مان را از چند‌ماه قبل آماده کردیم و وسایل را در آن چیدیم. امشب بعد از پایان جشن عروسی به خانه‌مان رفتیم اما دیدیم در ورودی خانه شکسته است. وقتی وارد شدیم و دیدیم وسایل خانه‌مان سرقت شده، حال همسرم بد شد و نخستین شب زندگی مشترک‌مان که قرار بود بهترین شب باشد، یکی از تلخ‌ترین شب‌های عمرمان شد.

دزدی از خانه عروس و داماد تهرانی

دستبرد به خانه عروس و داماد با دزدی قبلی شباهت زیادی داشت و نشان می‌داد به‌احتمال زیاد هر دو سرقت توسط اعضای یک باند انجام شده است. مأموران پلیس تحقیقات گسترده‌ای را برای دستگیری سارقان آغاز کردند تا اینکه به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می‌داد 2 مرد که یکی از آنها سابقه‌دار است در این دستبردهای شبانه دست دارند. به این ترتیب دو متهم دستگیر شدند.

شواهد به‌دست آمده از دستگیر‌شدگان نشان می‌داد یکی از آنها از سارقان سابقه‌داری است که پیش از این 5مرتبه دستگیر و زندانی شده است. این در حالی بود که پلیس متوجه شد این دو نفر یک باند تشکیل داده و با اعضای باند 7 نفره 80 فقره سرقت انجام داده‌ا‌ند. متهمان به این سرقت‌ها اعتراف کردند.

حکم قطع 4 انگشت دست دزدان

در چنین شرایطی کیفرخواست صادر شد و نماینده دادستان سرقت‌های متهم اصلی را از نوع حدی تشخیص داد و برای وی درخواست صدور حکم قطع دست کرد.در جلسه محاکمه که در شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران ، درحالی‌که فقط متهم ردیف اول حضور داشت، ابتدا نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست پرداخت. سپس متهم به دفاع از خودش پرداخت و گفت اتهام 62 فقره سرقت حدی را قبول نکرد. او ادعا کرد: من فقط در 2سرقت حضور داشتم.

وی ادامه داد: من 5مرتبه به اتهام سرقت دستگیر شده و بار آخر وقتی با قرار آزاد بودم، این سرقت‌ها را مرتکب شدم تا بتوانم با پول‌هایی که به‌دست می‌آورم رضایت شاکیان قبلی را جلب کنم. من فقط مرتکب دو فقره سرقت شدم و سرقت‌های دیگر را قبول ندارم در این دو سرقت که یکی از آنها از خانه تازه‌عروس و داماد بود همدستم حضور داشت. ما آن خانه را از چند روز قبل تحت نظر داشتیم و چون چراغ‌های خانه خاموش بود، فکر کردیم صاحبخانه به مسافرت رفته است. به‌همین‌دلیل صبر کردیم تا شب شد. ابتدا با یک کارت در ورودی حیاط را باز کردیم و سپس قفل در ورودی آپارتمان را شکستیم و وارد آنجا شدیم.

او افزود: همه‌‌چیز نو و مرتب بود. ما نمی‌دانستیم آنجا خانه تازه عروس و داماد است و با عجله وسایل باارزش را برداشتیم و سوار بر ماشین پرایدی که داشتیم فرار کردیم. همه‌‌چیز تقصیر همدستم است. او در یکی از سرقت‌ها که من جلوی در ورودی کشیک می‌دادم وارد خانه‌ای شد و مقداری طلا دزدید اما به من گفت که چیزی گیرش نیامده است. او من را بدبخت کرد.

قضات بعد از پایان جلسه رسیدگی متهم ردیف اول به نام علی را به قطع دست، متهم ردیف دوم به نام شاهین را به قطع انگشتان دست راست و سایر متهمان را به حبس از 3 تا 5 سال و هرکدام را به 74 ضربه شلاق محکوم کردند. این رای درباره همه متهمان در شعبه 39 دیوان عالی کشور تایید و فقط درباره شاهین نقض شد چراکه قضات اعلام کردند رای صادره درباره شاهین غیابی است و حالا که بازداشت شده باید به‌طور دقیق مورد محاکمه قرار گیرد.

شاهین یکبار دیگر در شعبه 8 مورد محاکمه قرار گرفت و قضات بازهم او را به قطع چهار انگشت دست محکوم کردند با اعتراض شاهین پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شد و قضات اعلام کردند با توجه به اینکه علی متهم ردیف اول پرونده همه جا گفته شاهین در سرقتها نقشی نداشته و خود متهم نیز سرقت را انکار و فقط ردزنی را تایید کرده ‌است عمل او از موارد حدی نیست. با نقض حکم قطع انگشتان دست یکبار دیگر پرونده درباره او به جریان افتاد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟