گردانندگان این باند در یکی از سرقت‌های شان یک میلیارد تومان به جیب زدند اما در زمان فرار یک سرنخ از خود به جا گذاشتند.

اوایل خرداد امسال زن جوانی در تماس با ماموران پلیس تهران از ماجرای گروگان گیری و سرقت یک میلیاردی از خانه‌اش در نزدیکی میدان کاج سعادت آباد خبر داد و خیلی زود تیمی از ماموران برای تحقیقات میدانی وارد عمل شدند.

ماموران در این شاخه از تحقیقات پی بردند که چهار مرد در نقش پلیس امنیت وارد ساختمان شده و با اسارت گرفتن زن سرایدار ساختمان و زن جوان در طبقه اول ساختمان دست به سرقت میلیاردی زده اند.

با توجه به حساس بودن پرونده، تیمی از ماموران پلیس آگاهی تهران به دستور بازپرس جنایی دست به کار شدند و تحقیقات فنی و اطلاعاتی را کلید زدند.

دزدان مسلح

سرایدار ساختمان در گام نخست هدف تحقیق قرار گرفت و گفت: در قسمت لابی ساختمان بودم که چهار مرد مرموز وارد ساختمان شدند.  یکی از آن ها خیلی قاطعانه ادعا کرد مامور پلیس امنیت است و حکم بازداشت دارد با توجه به این که تفنگ داشتند احتمال دادم که مامور هستند. همراه سه نفر از آن ها به طبقه اول ساختمان رفتیم و یکی از آن ها در قسمت لابی منتظر ماند.

وی افزود: وقتی زن جوان در خانه را باز کرد، سه مرد مامور وارد خانه شدند و سپس با تهدید تفنگ دست و پاهای من و زن جوان را بستند. آن ها پس از یک ساعت جست وجو موفق به پیدا کردن کلید گاوصندوق شدند و سپس پول، طلا، دلار و چند تابلو فرش گران قیمت را به سرقت بردند.

سرایدار ساختمان ادامه داد: وقتی دزدان فرار کردند، توانستم دستانم را باز کنم و در ادامه متوجه شدم مرد جوانی که در قسمت لابی منتظر مانده بود، به سراغ زنم رفته و با تهدید تفنگ او را گروگان گرفته است.

ماموران در بررسی دوربین های مداربسته مشاهده کردند که چهار مرد دیگر نیز در بیرون ساختمان منتظر همدستانشان بوده اند که همگی سوار بر دو خودروی پراید پلاک مخدوش پا به فرار گذاشته‌اند.

سرنخ پلیسی

تجسس های پلیسی ادامه داشت تا این که ماموران پی بردند دزدان در زمان فرار با یک خودرو تصادف و با رها کردن خودرو خود در صحنه تصادف با پای پیاده فرار کرده‌اند.

ماموران با بررسی شماره پلاک خودروی دزدان توانستند صاحب خودرو را شناسایی کنند. در این مرحله مشخص شد صاحب خودرو که سیاوش نام دارد، یکی از زندانیان سابقه دار است.

همین کافی بود تا کارآگاهان با این سرنخ به سراغ سیاوش بروند و در عملیات پلیسی این سارق سابقه دار را دستگیر کنند.

سیاوش ابتدا خود رابی گناه می دانست اما وقتی در برابر مدارک پلیس قرار گرفت، به ناچار لب به سخن باز کرد و از فعالیت در یک باند هشت نفره پرده برداشت.

 ماموران در این مرحله با اطلاعات ویژه ای که داشتند موفق به دستگیری دو تن دیگر از اعضای این باند شدند اما دیگر اعضای گروه با اطلاع از دستگیری همدستانشان فراری شدند.

افشاگری

سیاوش در اظهاراتش گفت: سال 89 تا 92 زندان بودم و پس از آزادی با خودرو در خیابان مسافرکشی می کردم تا این که یکی از هم‌سلولی‌هایم از زندان آزاد شد.

وی افزود: از همان دوران زندان قرار بود بعد از آزادی یک باند سرقت تشکیل دهیم که بعد از مدتی حامد که طراح و سرکرده باند است نقشه را طراحی کرد. دو نفر اصلی باند برادر هستند.

سیاوش ادامه داد: یکی از اعضای باند قبل از اجرای نقشه سوژه یابی می کرد و سپس ما به عنوان مامور پلیس امنیت وارد عمل می شدیم و با توجه به این که مسلح بودیم کمتر کسی به ما شک می کرد.

سارق سابقه دار گفت: دو کلت کمری داشتیم که هر کدام را به قیمت دو میلیون و 200 هزار تومان خریدیم. در نخستین سرقت یک سوژه در منطقه مشیریه بود که به عنوان مامور وارد ساختمان شدیم و 30 میلیون تومان به سرقت بردیم.

بنابراین گزارش، سه تن از اعضای این باند دستگیر و تحقیقات برای دستگیری پنج عضو فراری، در پلیس آگاهی تهران ادامه دارد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟