به گزارش رکنا،قدرت الله مهدیخانی روز جمعه افزود: یکی از این پرونده‌ها مربوط به آتش افروزی در زمین‌های کشاورزی حاشیه آزادراه قزوین - زنجان است که دود حاصل از آن منجر به تصادف در آزادراه، کشته شدن ۲ نفر و مجروحیت ۲۵ تن شده بود.

وی اضافه کرد: پرونده دیگر مربوط به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان است که فردی را به علت آتش سوزی اراضی جنگلی در طارم سفلی به مراجع قضائی استان معرفی کرده است.

مهدیخانی با بیان اینکه مساحت آتش سوزی‌ها در استان قزوین به ۲۶۰ هکتار رسیده است، اظهار داشت: در سال ۹۷ مساحت کل آتش سوزی‌های اراضی استان حدود ۱۰۰ هکتار بود که این رقم در سال جاری چندین برابر شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین همچنین گفت: سال گذشته از اواسط تیرماه شاهد آتش سوزی در اراضی دشت قزوین بودیم که امسال با توجه به افزایش بارندگی و رشد سرسام آور علفزارها آتش سوزی‌ها از اواخر اردیبهشت ماه شروع شده است.

مهدیخانی ۹۰ درصد عامل آتش سوزی را خطای انسانی برشمرد و گفت: با وجود هشدارهای متعدد به کشاورزان برای خودداری از آتش زدن باقی مانده محصول، متأسفانه آنها توجهی نکرده و آتش زدن باقی مانده محصول را همانند کود طبیعی برای تقویت خاک می‌دانند.

این مسئول خاطرنشان کرد: مدیریت بحران استان از ابتدای سال جاری با توجه به ترسالی پیش بینی کرده بود که میزان آتش سوزی‌های امسال بیشتر از سال‌های گذشته باشد بنابراین هشدار و پیام‌های ایمنی لازم را صادر کرد و مردم نیز باید با رعایت برخی نکات از آتش سوزی بیشتر در دشت قزوین جلوگیری کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟