به گزارش گروه حوادث رکنا، سردار علیرضا لطفی رئیس پلیس آگاهی تهران گفت: با وجود انعکاس اخبار مربوط به برخورد با شرکتهای هرمی و دستگیری اعضای اصلی این شرکتهای غیرقانونی در 10 سال گذشته و اطلاع رسانی و آموزش همگانی در رسانه ملی و مطبوعات در نهایت ناباوری همچنان شاهد جذب افراد در این شرکتها هستیم .

از دی ماه سال 84 که فعالیت این شرکتها در زمره جرائم اخلال در نظام اقتصادی کشور به شمار آمد این شرکتها به صورت زیرزمینی و تحت عناوین مختلف اقدام به عضو گیری می‌کند . عموم افراد بر این باورند که با توجه به موج عظیم دستگیری ها و اطلاع رسانی های صورت گرفته در یک دهه گذشته احتمال کمی وجود دارد که کسی توسط این شرکتها مورد اغفال قرار بگیرد اما در نهایت تاسف نه تنها هنوز عضوگیری توسط این شرکتها وجود دارد که اکثر افراد جذب شده نیز از جوانان تحصیل کرده می باشند.

وی افزود: تنها نکته ای که عضوگیری های اخیر را از سالهای گذشته متمایز می کند محل سکونت این افراد است، خوشبختانه با وجود آگاه‌سازی های صورت گرفته توسط پلیس و ارتقاء دانش انتظامی شهروندان این شرکتها در جذب عضو از میان شهروندان و جوانان تهرانی با شکست مواجه شده اند. اما سیل شکایات و اعلام فقدانی خانواده ها از نقاط مختلف کشور به پلیس آگاهی تهران بزرگ نشان می دهد این شرکتهای غیرقانونی دام تبلیغات فریبنده خود را متوجه جوانان تحصیل کرده اما بیکار شهرستانی کرده اند .

شکل و ساختار فعالیت این شرکتها هرمی است و افراد تحت عنوان عضو شناخته می شوند و عضو کسی است که با پرداخت مبلغی اقدام به سرمایه گذاری کرده و برابر دستورالعمل کاری برای اینکه بتوانند به سود برسد باید تعدادی را به عنوان زیرشاخه معرفی و از آنها نیز جذب سرمایه نماید و به حساب شرکت واریز کنند لازم به ذکر است افراد عضو شده دارای تحصیلات دانشگاهی و مدارک عالیه بوده و پس از پرداخت حداقل مبالغ میانگین 25میلیون تومان باید برای فعالیت در شرکت اقدام به جذب زیرمجموعه نماید و جهت انجام این کار مخاطبان خود را که ساکن شهرستان می باشند به بهانه استخدام در شرکتهای معتبر دولتی مانند : شرکت نفت،پتروشیمی و شرکتهای اقماری ،وزارت نیرو،شرکت مپنا و ...به تهران دعوت می نمایند .

سطح اول نفرات جدید الورود و استیج زده ها می باشند ازجمله :لول اول 0-0 یعنی کسی که تازه وارد شده است ،لول دوم 0-1کسی که یک نفر را وارد کرده است ،1-1کسی که دونفر ر ا وارد کرده است و به اصطلاح استیج زده است ،لول سوم 2-1یعنی کسی که یکی از زیرمجموعه هایش یک نفر را وارد کرده است ،2-2یعنی کسی که هر کدام از زیر مجموعه هایش یک نفر را جذب کرده باشد ،3-3کسی که دو زیر مجموعه هایش استیج زده باشد و به اصطلاح در حال آفیسر شدن می باشد .

سطح دوم به نام آفیسر شناخته می شود ،آفیسر کسی است که مسئولیت مدیریت و کنترل اعضاء در آفیس(دفتر) را به عهده داشته و در مقاطعی اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی و¬توجیهی¬می نماید. آفیسر ممکن است یک یا دو نفر به عنوان دستیار در اختیار داشته باشد که موارد مربوط به تدارکات و تهیه لوازم و مایحتاج را برعهده دارد .

سطح سوم ساپورتر می باشد که آفیسر تمام موارد کاری خود مانند برگزاری کلاس آموزشی چه در محل آفیس و یا خارج از آفیس (پارکها ،اماکن عمومی و ..)اعزام تیم برای مصاحبه جذب افراد جدید و اموراتی از این دست را هماهنگ می نماید و حداقل مسئولیت هدایت دو آفیس را برعهده دارد .

سطح چهارم لیدر می باشد. لیدر فردی است که معمولا تعدادی آفیس را در اختیار داشته و ازطریق هماهنگی با ساپورترها و آفیسرها نسبت به کنترل آفیس های تحت نظر اقدام می نمایدکه در برخی موارد مشاهده شده لیدرها پس از اینکه آفیس توسط پلیس شناسایی و افراد دستگیر شدند با تطمیع برخی افراد بیرونی که دارای فیش حقوقی و جواز کسب می باشند به مراکز قضائی مراجعه و اقدام به سپردن وثیقه یا کفالت جهت آزادی دستگیرشدگان می نماید و این عمل در راستای جذب مجدد افراد و راه اندازی آفیس انجام می گیرد.

در حال حاضر قریب به اتفاق اکثر آفیس ها تحت عنوان شرکت Q-NET فعالیت داشته و با موضوع خرید تورهای مسافرتی که همگی تور خارج از کشور می باشند اقدام به اخذ مبالغ مختلف از اعضا

می نمایند. البته در برخی موارد افرادی در خارج از آفیس بدون داشتن دفتر و مکان، اقدام به جذب سرمایه افراد می نمایند و این به گونه ایست که این افراد در بین همکاران خود و کسانی که در یک صنف فعالیت می نمایند ورود کرده و با استفاده از همان شگرد و نام برخی شرکتهای داخلی و خارجی و یا حتی موضوع کار یا حرفه خود اقدام به کلاهبرداری می نمایند.

پیرو بخشنامه و دستورالعمل های صادره از پلیس آگاهی ناجا مبنی بر تشدید فعالیتهای شرکتهای هرمی در سطح شهر تهران و استانهای اطراف ، تعدادی از افراد جذب شده یا خانواده های اعضای جذب شده در شرکتهای هرمی به اداره 14 معاونت جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ مراجعه و با در دست داشتن شکوائیه تقاضای شناسایی و یافتن فرزندانشان و دستگیری اعضای بالادستی خود را نمودند. لذا کارگروهی از کارآگاهان مجرب جهت رسیدگی تخصصی و مقابله با آنها در سال1389در این پلیس تشکیل شد و با همکاری سایر ارگانهای دولتی و امنیتی با توجه به فعالیت آشکار شرکتهای هرمی از جمله گلد کوئست در یک عملیات ضربتی و هماهنگ در سطح حوزه قضائی و انتظامی تهران بزرگ حدود 400دفتر شناسایی و جمع آوری گردید .پس از اجرای عملیات مذکور شرکتهای هرمی جهت بقا و ادامه جذب افراد شروع به فعالیت های مخفیانه و زیرزمینی نمودند و با توجه به رسانه ای شدن موضوع، نام و نحوه عضوگیری را تغییر داده و به بهانه استخدام یا سرمایه گذاری در بازارهای جهانی (فارکس)اقدام به جذب افراد با مبالغ مختلف که بعضا به چند صد میلیون تومان از هر نفر می رسد می نمایند .

با توجه به رویه جدید شرکتهای هرمی و دستگیری های متعدد اعضاء اسنادی در آفیس ها کشف گردید که در آنها نحوه فرار از چنگال قانون و جلوگیری از شناسایی توسط مامورین انتظامی بطور جامع و کامل آموزش داده شده بود .

با توجه به دستگیری های صورت گرفته در شهر تهران و ناامن شدن حوزه انتظامی تهران بزرگ برای این افراد سردسته ها و لیدرها اقدام به انتقال دفاتر خود از تهران به شهرهای مجاور نموده و برنامه ریزی خود را در عضوگیری، بر اغفال جوانان تحصیل کرده از استانهای دوردست متمرکز نموده اند .لذا به خانواده ها توصیه می گردد به منظور مراقبت و محافظت از فرزند خود به این هشدارها توجه نمایند :

1- بعضا دیده شده افرادی که در ابتدای عضویت در این شرکتها توسط پلیس نجات می یابند همچنان متعجب هستند که چرا پلیس مانع از شراکت آنان در تجارتی سودآور گردیده است .با یک مثال ساده برای این افراد می توان شرکتهای هرمی را به جارو برقی تشبیه نمود که سود واقعی تنها نصیب سرشاخه های اصلی می شود و چیزی به افرادی که در مسیر جذب سرمایه به درون این جاروبرقی هستند نمی رسد .

2-به هیچ وجه به درخواست مبالغ میلیونی(معمولا 30میلیون به بالا) فرزندانتان که برای استخدام راهی تهران شده اند تحت عنوان ضمانت برای کار و خرید وسیله و... پاسخ مثبت ندهید و به آشنایان و اطرافیانتان نیز بسپارید به هیچ عنوان این پول را به فرزندتان ندهند .تنها راهی که می توانید زمینه بازگشت فرزندتان را فراهم کنید عدم پرداخت پول می باشد چون تنها در این صورت است که این شرکت ها دست از اغفال سوژه برداشته و وی را رها می سازند.

3-نسبت به سکونت تعداد زیادی جوان در یک آپارتمان کوچک و با رفت و آمد محدود در محل سکونت خود، به وجود شرکتهای هرمی شک کرده و مراتب به پلیس اطلاع دهید .

4-هرگونه استخدام در سازمانهای دولتی از طریق رسانه های جمعی اعلام می گردد .پس در صورت تماس یک دوست قدیمی در مورد استخدام در این سازمانها و وسوسه و دعوت فرزند شما به تهران به نیت فرد در عضوگیری برای شرکتهای هرمی شک کرده و مانع پاسخ مثبت فرزندتان به این دعوت شوید .

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟