رئیس اداره حفاظت از محیط زیست رزن گفت: کشاورزی که نسبت به جمع‌آوری پسماند های پلاستیکی حاصل از کشت زیر پلاستیک خود بی‌تفاوت بود، به هشت ماه حبس تعزیری محکوم شد.

کشاورز متخلف رزنی به 8 ماه حبس تعزیری محکوم شد

مجید اسکندری  اظهار کرد: طی سه سال گذشته اداره حفاظت محیط زیست رزن برای 63 نفر از کشاورزان شهرستان که اقدام به کشت زیر پلاستیک کرده بودند اخطاریه قانونی صادر کرد.

وی با بیان اینکه اداره محیط زیست رزن کشاورزانی که پس از دریافت اخطاریه نسبت به جمع‌آوری پسماندهای پلاستیکی اقدام خاصی انجام نداده بودند را به مراجع قضایی معرفی کرد افزود: سال گذشته 35 نفر از کشاورزان متخلف در این زمینه به مراجع قضایی معرفی شدند.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست رزن گفت: پسماندهای پلاستیکی ناشی از کشت‌های زیر پلاستیک جزء پسماندهای کشاورزی هستند و بر اساس ماده 13 ضوابط مدیریت اجرایی پسماندهای کشاورزی، مراجع قضایی با شکایت وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست و مدعی‌العموم در مورد تخلفات مرتبط با مدیریت پسماندهای کشاورزی، به این جرایم رسیدگی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا به طور جدی با کشاورزانی که نسبت به پسماندهای کشاورزی خصوصاً پسماندهای پلاستیکی بی‌توجه باشند برخورد قانونی خواهد شد.

اسکندری ادامه داد: با توجه به پیگیری‌های جدی محیط زیست شهرستان در سال گذشته کشاورزان معرفی شده به مراجع قضایی علاوه بر الزام به پاکسازی زمین‌های کشاورزی، به پرداخت جرایم نقدی از 20 میلیون تا 80 میلیون ریال شده‌اند.

وی افزود: بسیاری از این کشاورزان بومی شهرستان نیستند و از استان‌ها و شهرستان‌های مجاور با اجاره زمین‌های کشاورزی برای کشت هندوانه، علاوه بر آسیب رساندن به منابع آبی با رها کردن پسماندهای کشاورزی خصوصاً پلاستیک‌های ناشی باعث آلودگی خاک و تخریب محیط زیست می‌شوند.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست رزن گفت: یک کشاورز که نسبت به جمع‌آوری پسماندهای پلاستیکی حاصل از کشت زیر پلاستیک خود بی‌تفاوت بود نیز به هشت ماه حبس تعزیری محکوم شد.

وی در خاتمه با بیان اینکه پلاستیک‌های رها شده در زمین‌های کشاورزی نیازمند زمانی بین 100 تا 300 سال برای تجزیه است گفت: بر همین اساس پسماندهای پلاستیکی باقیمانده در زمین‌های کشاورزی باعث تخریب بافت و ساختمان خاک و آلودگی آن شده و در نهایت آلودگی محیط زیست را به دنبال خواهد داشت.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟