به گزارش رکنا، اسماعیل جمیاری مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی کهگیلویه و بویراحمد گفت: قبل از انقلاب اسلامی، زندان در ایران سیاه چالی بوده که مبارزان را در آن محل به بدترین شکل شکنجه می‌دادند.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب شکنجه‌های سخت جسمی و روحی برای زندانیان اعمال می‌کردند، عنوان کرد: در ابتدای عمر انقلاب اسلامی امام فرمود: «زندان باید به دانشگاه تبدیل شود» و مقام معظم رهبری نیز چنین نگاهی داشته و دارند.

جمیاری ابراز کرد: به برکت انقلاب اسلامی بستری فراهم شده که فرد زندانی تحت تعلیم آموزه‌های دینی قرار بگیرد تا از کار خود پشیمان شود و دیگری برگشت به زندان نداشته باشد.

وی بیان کرد: هم اکنون بر اساس رأفت اسلامی زندان‌ها فعالیت دارند و برای کرامت انسانی احترام خاصی قائل هستند و بدون توجه به جرم، زندانی را مددجو و زندانبان خود را مددکار می‌داند و تنها آزادی زندانی سلب، ولی سایر حقوق شهروندی وی رعایت می‌شود.

جمیاری با تاکید بر اینکه زندانی در ایران از خدمات لازم از جمله تحصیل، ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، فعالیت‌های عقیدتی، خدمات بهداشتی و درمانی و ... بهره‌مند است، خاطرنشان کرد: در زندان هیچ محدودیتی برای ادامه تحصیل وجود ندارد به گونه‌ای که نهضت سواد اموزی اجباری، ولی دیگر مقاطع اختیاری است.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی کهگیلویه و بویراحمد افزود: بدون توجه به جرم زندانی در زمینه تحصیل زندانیان با نهضت سواد آموزی، آموزش و پرورش و وزارت علوم تفاهم نامه همکاری داریم.

جمیاری با اشاره به اینکه در زندان‌های استان بند قرانی داریم، ادامه داد: سال گذشته ۲۱۰ نفر از زندانیان در آزمون حفظ قران شرکت کردند و از ابتدای امسال تاکنون نیز ۱۷۰ نفر برای شرکت در مسابقات قران ثبت نام کرده‌اند.

وی اظهار داشت: امسال ورزش زورخانه‌ای و پهلوانی را در زندان‌های کهگیلویه و بویراحمد آغاز کرده‌ایم و اولین زورخانه استان در زندان گچساران راه اندازی شده و در زندان‌های یاسوج و دهدشت نیز فعالیت داریم.

جمیاری خاطرنشان کرد: با توجه به پیگیری‌های انجام شده و با همکاری دفتر آستان قدس رضوی ۱۶۴ زندانی زائر اولی با هدف تقویت باور‌های دینی و مذهبی به مشهد مقدس اعزام شدند.

وی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای در زندان‌های استان تصریح کرد: برای زندانیان شرکت کننده در این دوره‌ها، گواهینامه مهارت بدون قید زندانی صادر می‌شود.

مدیرکل زندان‌ها و اقدمات تامینی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: با تشکیل کمیته‌های صلح و سازش و شورا‌های حل اختلاف در زندان در زمینه دعاوی بدون شاکی خصوصی مداخله می‌کنیم.

جمیاری افزود: از سال گذشته تاکنون ۱۱ فقره قتل محکوم به قصاص با همکاری دادگستری و شورای حل اختلاف در نهایت منجر به رضایت شد و در زمینه ورود به جرائم عمدی غیر قتل نیز نتایج خوبی داشته‌ایم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟