وعده میلیاردی مدیرعامل دومان ترکان در آخرین دفاع / در دادگاه چه گذشت؟!

به گزارش رکنا، در ابتدای این جلسه قاضی صلواتی از نماینده دادستان خواست اگر چنانچه مطلبی دارند در جایگاه حاضر شده و بیان کند.

صفریان نماینده دادستان پس از حضور در جایگاه گفت: حرف‌های امروز من بر محور اظهارات و ادعا‌های قبلی آقای دومان سهند است که به آن‌ها پاسخ خواهم داد.

وی گفت: متهم در خصوص طولانی شدن روند رسیدگی اعتراض داشته و معتقد بودند که نحوه تحقیقات و بازپرسی عمدا طولانی شده است تا این پرونده به دادگاه ویژه ارجاع شود در حالیکه این ادعا اصلا صحیح نیست در خصوص این پرونده‌ها با توجه به تخصصی بودن پرونده و نیز تعداد زیاد شکات طولانی شدن روند تحقیقات یک امر طبیعی است. البته این را هم باید دانست که براساس استجازه از مقام معظم رهبری پرونده‌هایی که در مرحله رسیدگی در مرحله تجدیدنظر هم باشند مشمول این استجازه می‌شوند و در این دادگاه‌ها رسیدگی خواهد شد.

نماینده دادستان ادامه داد: مطلب دیگر این بوده که این پرونده اصلا شاکی نداشته است و بدون داشتن شاکی تشکیل شده است. در این خصوص باید گفت: اولا اینکه با بررسی پیامک‌های موجود در فضای مجازی در خصوص این متهمین می‌توانیم اثبات کنیم که خود متهمین در جریان بودند که برخی از سپرده گذاران شاکی این پرونده هستند و نسبت به این موضوع شکایت کرده‌اند که بعنوان نمونه می‌توان به پیامک‌های خانم ندا مختارزاده اشاره کرد.

وی گفت: مطلب بعدی این است که دادستانی به هیچ عنوان مطابق با ماده ۲۹۰ آیین دادرسی مدنی ملزم به شکایت شکات نیست. طبق صراحت این ماده هر کجا که حقوق ملت و اشخاص پایمال شده باشد دادستانی می‌تواند بدون نیاز به شاکی خصوصی به پرونده ورود کند.

وی به یکی دیگر از اظهارات آقای دومان سهند که در جلسه قبل به آن اشاره کرده بود پاسخ داد و گفت: آقای دومان در جلسه قبل گفته‌اند که اقرار به تنهایی سند نیست و ما فقط به اقرار‌ها بسنده کرده‌ایم در حالیکه باید دانست که دادسرا صرفا به اقرار‌ها بسنده نکرده است بلکه به ادله دیگری هم توجه داشته است.

صفریان بیان کرد: تبلیغات کذایی و تبلیغات واهی که همه برای جذب سرمایه گذاری بوده بخش دیگری از عناوین اتهامی این متهم است که همگی مستندسازی شده و موجود است به عنوان مثال در متن پیامک‌های پیج مشاوران سرمایه گذاری این شرکت اینگونه موجود است که آقای دومان سهند از الفاظ صریح که دلالت بر اغوای سرمایه گذاران دارد استفاده می‌کند. مثلا می‌گوید که باید از ابزار تهدید و فشار استفاده کنیم، چون می‌داند که شرایط شرکت مناسب نیست و دیگر پولی نمانده است که بخواهد به سرمایه گذاران قبلی بپردازد و نیاز است به هر طریقی سرمایه جدید جذب کند.

وی در انتهای اظهارات خود به یکی دیگر از ادعا‌های متهم مبنی بر نداشتن بادیگارد اشاره کرد و گفت: ادعای این متهم که من اصلا بادیگارد نداشته ام و زندگی ساده‌ای دارم، کذب است و براساس اسناد و مدارک که دو نمونه آن را می‌توانید اکنون ببینید این فرد بادیگارد داشته است.

در ادامه قاضی صلواتی از کارشناس دادگستری خواست در جایگاه حاضر شده و به دفاع از کار کارشناسی خود بپردازد.

کارشناس رسمی دادگستری پس از حضور در جایگاه گفت: با توجه به اظهارات جلسه قبل آقای دومان لازم است چند نکته بیان شود.

این کارشناس افزود: در خصوص منابع و مصارف متهمین نشان می‌دهد کل گردش حساب‌ها ۵۶۰ میلیارد تومان بوده است که در ۴۶ فقره حساب گردش داشته است که حدود ۲۸۰ میلیارد تومان واریزی و حدود همین مقدار یعنی ۲۸۰ میلیارد تومان برداشتی بوده است.

وی گفت: با توجه به اینکه این حساب‌ها و افراد جابجایی‌هایی هم داشته‌اند این نقل و انتقال‌ها از حساب‌ها حذف شده است و خالص واریزی‌ها ۱۴۱.۵ میلیارد تومان به دست آمده است که شامل سود و سپرده بانکی و سرمایه‌گذاری می‌شود البته میزان مصارف هم حدود ۱۴۱ میلیارد تومان بوده است.

کارشناس دادگستری اظهار کرد: حدود ۷۰ درصد را توانسته‌ایم شناسایی کنیم که از جانب چه کسانی بوده است.

البته حدود ۹۴ میلیارد تومان سرمایه گذاران واریز کرده‌اند، حدود ۴۰ میلیارد تومان نامشخص است که از کجا هزینه شده است حدود ۲۵۰ میلیون تومان درآمد هتل و رستوران بوده است. حدود ۷۵ میلیون تومان سود سپرده بانکی بوده است و حدود ۷ میلیون تومان وجوه افراد دیگری بوده است که ارتباطشان مشخص نیست.

وی گفت: ۹۴ میلیارد تومان به این حساب‌ها واریز شده که مربوط به ۲۵۹ نفر بوده است. پرداختی به سرمایه گذاران حدود ۶۱ میلیارد تومان بوده که اصل و سود آن مشخص نیست؛ که البته نمی‌توان تایید کرد که این ۶۱ میلیارد تومان جزو ۹۴ میلیارد تومان بوده است یا خیر این امر بیانگر این است که سود سرمایه‌های قبل از سرمایه‌های جدید پرداخت می‌شده است.

این کارشناس به مصارف این شرکت هم اشاره کرد و گفت:‌ عمده مصارف این شرکت بجز پرداخت سود اموری همچون پرداخت حقوق، اجاره، ودیعه و برداشت‌های شخصی بوده است و کلا اثری از سرمایه گذاری در این شرکت دیده نشده است.

وی گفت: با توجه به اینکه ما فقط قرارداد‌های در دسترس را رسیدگی کرده‌ایم ممکن است قرارداد‌های دیگری بین این شرکت با افراد دیگری منعقد شده باشد که ما از آن‌ها اطلاع نداشته باشیم.

البته براساس این قرارداد‌ها ۸۳۰ فقره قرارداد مربوط به ۲۵۰ نفر منعقد شده است که جمع آن ۳۱۷ میلیارد تومان می‌شود؛ که حدود ۱۶۷ میلیارد تومان به عنوان سود پراخت شده است.

وی گفت: در این شرکت اصلا سیستم نرم افزاری خاصی استفاده نشده است و اکثر قرارداد‌ها و اسناد بصورت دستی تنظیم شده است البته اگر نرم افزار خاصی شرکت استفاده کرده است لطفا نام نرم افزار، شرکت سازنده و حسابدار آن نرم افزار را به ما معرفی کند.

در ادامه این جلسه یکی از وکلای شکات نسبت به مباحث مطرح شده توسط کارشناس رسمی دادگستری سوالاتی مطرح کرد و گفت: شما اعلام کردید که ۱۳۹ فقره قرارداد جاری دارید در حالیکه اکنون ۱۸۶ شاکی داریم؟

کارشناس رسمی پاسخ داد: این قرارداد‌ها مبنای کار ما نیست، چون اطلاعات مالی قرارداد‌ها به خود قرارداد پیوست نبوده است و نیز ممکن است همه قرارداد‌ها به ما داده نشده باشد.

سوال دوم وکیل از کارشناس رسمی این بود که شما می‌گویید ۱۶۱ میلیارد سود پرداخت شده است این سود‌ها به چه کسی داده شده است؟

کارشناس رسمی پاسخ داد: خیر این مبلغ صرفا سود نبوده است بلکه کل پرداختی بوده است که شاید اصل پول و شاید سود و شاید چیز دیگری بود‌ها باشد.

وکیل شاکیان خطاب به کارشناس رسمی و ریاست دادگاه گفت: گویا افرادی هستند که اصل پول و سود خود را گرفته‌اند و اصلا جزو شکات هم نیستند، چون این پو‌ل‌ها از کار اقتصادی بدست نیامده است و از پول خود مردم بوده است لازم است این افراد شناسایی شوند و پول‌ها بازگردد.

کارشناس رسمی گفت: چون شکات بعضا با ما کاملا همکاری نداشته‌اند و عد‌ه‌ای هم اصلا شکایت نکرده‌اند باعث شده است که نتوانیم کاملا به حساب‌ها دسترسی داشته باشیم.

در ادامه جلسه دادگاه متهم دومان سهند برای ادامه دفاعیات در جایگاه قرار گرفت.

قاضی صلواتی پیش از آغاز دفاعیات متهم به وی تذکر داد و گفت: مواظب اظهارات خود باشید و به کسی توهین نکنید در غیر اینصورت برابر مقررات با شما رفتار خواهد شد.

رییس دادگاه خطاب به متهم پرسید: تعیین سود در شرکت بر چه اساسی انجام می‌گرفت. شما سود‌هایی تا سقف ۴۰ درصد پرداخت کرده‌اید.

متهم پاسخ داد: میزان سود بالا در قرارداد‌هایی که درجلسه قبلی دادگاه اشاره شد تا ۴۰ درصد بوده است؛ اما سود ماهیانه نبوده است. بلکه قرارداد مشارکت بوده است.

قاضی صلواتی پرسید: در کدام پروژه و چه مقدار این سود را داده‌اید؟

متهم پاسخ داد: پروژه آژانس مسافرتی اریکه فارس ایرانیان که تور‌های نوروزی آن ۸۰ درصد سودآور بوده است، اما چون بازداشت شدم نتوانستم آن را اجرایی کنم. اینکه من سود ۴۰ درصد به کسی پرداخت کرده‌ام را قبول ندارم.

قاضی خطاب به متهم گفت: این سود پرداخت شده است بر اساس گزارش حسابرسی ۱۵ نفر، ۸ الی ۴۰ درصد سود دریافت کرده‌اند. اقاریر مستند شما مبنی بر زیان ده بودن شرکت در پرونده وجود دارد شما با هیچ کشتیرانی و سازمان هواپیمایی قرارداد نداشته‌اید.

متهم دوباره از پذیرش پرداخت سود ۴۰ درصد استنکاف کرد و قاضی از کارشناس رسمی دادگستری خواست در این رابطه توضیح دهد.

کارشناس رسمی دادگستری با کسب اجازه از رئیس دادگاه گفت: قرارداد‌هایی که در آن سود ۸ الی ۴۰ درصد مطرح شده است پرداختی نیز داشته است.

قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: طبق اظهارات شما در سازمان اطلاعات، رستوران‌ها ضررده بوده‌اند در این رابطه توضیح دهید.

رییس دادگاه از متهم پرسید: آیا سپرده و آورده‌ای داشته‌اید؟

متهم پاسخ داد: بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان برای شرکت آورده داشتم.

قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: طبق اقاریر خود شما برادرتان ۵ میلیون تومان پول توجیبی می‌گرفته است.

متهم پاسخ داد: هرکسی می‌تواند پول تو جیبی بگیرد.

نماینده دادستان با کسب اجازه از محضر قاضی خطاب به متهم گفت: شما در کانالی آورده‌اید که ورودی مجموعه صفر شده است و پروژه‌های آتی به مشکل می‌خورد، پس خودتان در جریان بوده‌اید.

متهم پاسخ داد: شما نمی‌توانید با مطالب آن کانال گزینشی برخورد کنید. آن کانال مربوط به آموزش و مارکتینگ بوده که توسط بنده و اساتید انجام می‌شد.

در ادامه مستشار دادگاه خطاب به متهم گفت: شما هنوز در فضای اغواگری هستید. پاسخ دهید پول ۱۸۶ طلبکار را چگونه پرداخت می‌کنید؟

متهم پاسخ داد: در تمام بازجویی هایم بار‌ها به بازجو گفته‌ام که اولویت بنده پرداخت حق شاکیان بوده است و این موضوع در مرحله دادسرا صورت جلسه شد.

قاضی خطاب به متهم گفت: شعار ندهید و جوسازی نکنید. شما دیپلم داشتید چرا خود را دکتر معرفی کردید؟ شکات حاضر در جلسه نیز تأیید کرده‌اند که شما خود را دکتر معرفی می‌کردید.

پس از اظهارات قاضی صلواتی تعداد زیادی از شکات به نشان تأیید دست خود را بالا بردند.

قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: شما روزی ۲۰۰ هزار پیامک برای تبلیغات می‌زدید. هزینه آن از کجا می‌آمد؟ شما پول مردم را برای تبلیغات می‌دادید.

متهم پاسخ داد: هزینه آن را از محل سود شرکت می‌دادم.

قاضی خطاب به متهم گفت: براساس نظر کارشناسی هزینه‌ها در جایی که اعلام شده صرف نشده است.

قاضی خطاب به متهم گفت: ۵ مورد از پروژه‌هایتان را نام ببرید.

متهم پاسخ داد: رستوران شمس العماره، رستوران آرکا، رستوران کاوانی، رستوران ستاره کیش و هتل ستاره کیش و هتل بلور.

قاضی صلواتی گفت: طبق اعلام کارشناس رسمی دادگستری در مجموع ۲۵۰ میلیون تومان بابت هتل و رستوران به حساب واریز شده است، ۱۵ نفر بیشترین سود را دریافت کرده‌اند و ۱۷ نفر بیشترین پورسانت را بابت مشاوره گرفته‌اند در این رابطه توضیح دهید.

متهم پاسخ داد: جمع کل آن ۲ میلیارد بوده است که در طول سه سال فعالیت به آن‌ها پرداخت کرده‌ام.

در ادامه جلسه یکی از شکات با کسب اجازه از محضر ریاست دادگاه گفت: آقای دومان سهند با پیام‌های مختلف به افراد ادعا کرده‌اند که اگر بیرون بیایند تمام خسارت را جبران و پول‌های ما را بر می‌گردانند، در اینجا به ما پاسخ دهند که چگونه می‌خواهند این را پول را برگردانند؟

در ادامه جلسه دادگاه قاضی صلواتی خطاب به وکیل مدافع متهم از وی خواست دفاعیات خود را مطرح کند.

وکیل مدافع متهم گفت: موکلم در تاریخ – 23/4/94 مبادرت به ایجاد شرکت دومان توکان نموده است تا خدمتی درجهت رفع معضل بیکاری، ایجاد اشتغال و جذب سرمایه گذاری نماید.

در ادامه وکیل متهم در دفاع از موکل خود گفت: موکل من در راه‌اندازی پروژه‌های مختلف برای افراد زیادی کارآفرینی کرده است.

وی با بیان اینکه متن دفاعیات خود را بصورت لایحه تقدیم می‌کنند درخواست استمهال و مهلت برای پرداخت بدهی‌ها را داشت تا میزان بدهی‌ها و مبالغ تعیین تکلیف شود.

وکیل متهم گفت: بنده و همکارانم حدود یک ماه ۵۸ جلد از پرونده موکل خود را مطالعه کرده‌ایم. حتی قبل از پایان مطالعه چند بار موکلم درخواست ملاقات داشت که بنده اعلام کردم اجازه بدهید پرونده را کاملا مطالعه کنیم سپس ملاقات داشته باشیم که پس از مطالعه کامل پرونده با موکل خود جلساتی داشتیم که وی معتقد بود مدارک و اسنادی دارد که به درد پرونده می‌خورد که البته تاکنون این مدارک به دست ما نرسیده است.

وی گفت: در دفاع از موکل خود ۱۲ برگ لایحه تهیه کرده‌ام که به تمامی موضوعات کیفرخواست اعتراض شده است؛ که تقدیم می‌گردد.

در ادامه قاضی صلواتی با قرائت اتهامات متهم مبنی بر مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای گفت: در جایگاه حاضر شده و آخرین دفاعیات خود را بیان کنید.

متهم دومان سهند با حضور در جایگاه در دفاع از خود گفت: مجددا اعلام می‌دارم که اتهام کلاهبرداری را قبول ندارم.

متهم ادامه داد: مبالغ سرمایه گذاری شده برای اکران دو فیلم و افتتاح سفره خانه سنتی، افتتاح صرافی، افتتاح مجموعه رستوران‌های روباز، افتتاح آژانس هواپیمایی و چند پروژه دیگر هزینه شده است که تمامی فاکتور‌های آن توسط ضابطین جمع‌آوری شده است.

در اینجا قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: آقای دومان اینجا دادگاه است چرا می‌خواهید فیلم بازی کنید؟

متهم گفت: اینجانب تاکید می‌کنم تمام پروژه‌های بنده در زمانی که بازداشت بوده‌ام فعال بوده و هیچ شرکت صوری و کاغذی وجود نداشته است.

متهم خاطرنشان کرد: از جمله مهم‌ترین بدهکاران مهدی ذکایی است که در اینجا حضور دارد این فرد ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به بنده بدهکار است که هیچگونه تسویه‌ای با من نداشته است که البته این مبلغ بدون احتساب ۲ میلیاردی است که در گاوصندوق بوده است. فرد دیگر محمود بهجت است که این فرد هم مالک یکی از رستوران‌ها بوده و حدود ۲ میلیارد تومان به بنده بدهکار است. آقای پویان بدهکار دیگری است که حدود ۶۰۰ میلیون تومان به بنده بدهکار است.

متهم بیان داشت: در آخر در حضور دادگاه، مستشاران، وکلای محترم و حاضرین در جلسه اعلام می‌دارم با وجود اینکه اتهامات وارده را قبول ندارم، اما آمادگی همکاری کامل با دادگاه و هر مرجع قضایی دیگر را دارم که اصل سرمایه و سود منعقد شده در قرارداد و نیز خسارت‌های وارده را بپردازم.

وی گفت: آمادگی کامل دارم مبلغ شاکیان را به هر میزان که در آخرین قرارداد قید شده است که شامل اصل پول، سود و میزان ضررو زیان است را بپردازم.

متهم ادامه داد: از شاکیان بابت ضرر و زیان‌های وارده عذرخواهی می‌کنم.

پس از دفاعیات متهم، قاضی صلواتی اظهار کرد: اکثر شکات تمام زندگی خود را به عنوان سرمایه در این شرکت سرمایه گذاری کرده‌اند و دیگر تهدید‌ها جواب نمی‌دهد. تاکنون اموالی شناسایی نشده و اموال شناسایی شده کفاف بدهی ده نفر را هم نمی‌دهد.

قاضی صلواتی گفت: متاسفانه متهم تاکنون صداقت نداشته و اموالی معرفی نکرده است.

در پایان این جلسه قاضی ختم جلسه را اعلام کرد و گفت: جلسه بعدی فردا صبح یکشنبه ساعت ۱۰ برگزار می‌شود.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟