رسیدگی به این پرونده از روز ششم اردیبهشت‌ماه امسال به‌دنبال مفقود شدن دختری ۵ ساله به نام سلاله در روستای گری آغاز شد. این دختربچه به طرز عجیبی ناپدید شده و هیچ‌کس از او اطلاع نداشت تا اینکه چند ساعت بعد پیکر بی‌جان او در یک انباری کشف شد. هنوز معلوم نبود چه‌کسی مرتکب این جنایت Crime شده است اما مأموران در تحقیقات مقدماتی به مردی به نام غفور مظنون شدند. این مرد ۴۰ساله ازجمله اشرار منطقه و فردی سابقه‌دار بود. او در جریان بازجویی‌های مقدماتی به قتل Murder سلاله اعتراف کرد و گفت چون با یکی از اقوام سلاله اختلاف داشته برای انتقام‌گیری دختربچه را به قتل رسانده است.

او گفت: ساعتی قبل برای خوردن چای به خانه یکی از اقوام سلاله رفتم اما او من را از خانه‌اش بیرون کرد و همان موقع در کوچه دختربچه را دیدم و برای انتقام‌گیری او را با خودم به یک انباری بردم و در آنجا او را خفه کردم. به‌دنبال تکمیل تحقیقات مقدماتی و بازسازی صحنه جنایت توسط متهم، او در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان گلستان محاکمه شد. در این جلسه متهم در دفاع از خودش گفت که نمی‌دانسته سلاله فرزند چه‌کسی است، والا دست به چنین جنایتی نمی‌زده است. با وجود این از آنجا که همه شواهد و مدارک علیه غفور بود قضات دادگاه وی را گناهکار تشخیص دادند و به قصاص در ملأعام محکوم کردند. در این رأی آمده که این حکم پس از پرداخت تفاضل دیه توسط اولیای دم قابل اجرا خواهد بود.

این پرونده در ادامه برای رسیدگی به دیوان‌عالی کشور فرستاده شد و قضات شعبه نوزدهم بعد از بررسی جزئیات پرونده بر رأی دادگاه مهر تأیید زدند. در این شرایط اولیای دم مقتول تفاضل دیه قاتل The Murderer را به‌ حساب صندوق دادگستری واریز کردند تا حکم اجرا شود. ناصر گری، پدربزرگ سلاله در این‌باره به همشهری گفت: در حکمی که دادگاه صادر کرده بود اجرای حکم منوط به پرداخت تفاضل دیه قاتل از سوی ما شده بود؛ به این معنا که چون قاتل مرد و دیه‌اش کامل است و مقتول زن و دیه‌اش نصف مرد است باید برای اجرای حکم قصاص نصف دیه به قاتل پرداخت شود.

ما تلاش کردیم که این مبلغ از صندوق بیت‌المال پرداخت شود اما وقتی تلاشمان راه به جایی نبرد تفاضل دیه را پرداخت کردیم. به این ترتیب حکم که در دیوان‌عالی کشور تأیید شده بود برای استیذان به دفتر رئیس قوه قضاییه فرستاده شد و درصورتی که مرحله استیذان انجام شود به‌زودی قاتل نوه‌ام به دار مجازات آویخته خواهد شد.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟