به گزارش روزنامه 'القدس العربی'، حساب 'معتقلی الرأی' افزود: 'فهد البتیری' بازیگر Actor و کارگردان عربستانی به دستور مقامات این کشور مجبور شده است از 'لجین الهذلول' همسرش که فعال حقوق زنان است و در بازداشت به سر می برد، طلاق بگیرد.

معتقلی الرأی در ادامه تاکید کرد که طلاق در نیمه ماه می (اواخر ادریبهشت) صورت گرفته است و بن سلمان این دستور را داده است.

این حساب توئیتری با اشاره به خبر واشنگتن پست نوشت: البتیری که در اردن پنهان شده بود، به زور به ریاض بازگردانده و مجبور به طلاق از همسرش شده است.

وی در سال 2014 میلادی با لجین ازدواج کرد و همواره در مصاحبه های تلویزیونی از رویکردهای همسر خود حمایت می کرد.

الهذلول یکی از مهم ترین فعالان دربند حقوق زنان در عربستان به شمار می آید و زمانی که در ابوظبی مشغول تحصیل بود، بازداشت و با هواپیما به ریاض بازگردانده و زندانی Prisoner شد. قبل از آزادی Freedom به او هشدار دادند که در شبکه های اجتماعی فعالیت نکند و حق ترک کشور را ندارد اما پس از این ماجرا دوباره دستگیر شد.

در همین راستا واشنگتن پست پیشتر از همکاری نزدیک ریاض و ابوظبی در سرکوب فعالان حقوق بشر خبر داده بود.

سازمان های حقوق بشری از جمله عفو بین الملل خواستار آزادی زندانیان عقیدتی و پایان دادن به نقض حقوق بشر در ریاض شدند.

نیروهای امنیتی عربستان از اواسط ماه می گذشته (اردیبهشت - خرداد) دستکم 11 نفر از شخصیت های زن و مرد مدافع حقوق مدنی و زنان را دستگیر کرده است .

دستگیری شماری از زنان این کشور در حالی صورت گرفته که قرار بود از ماه ژوئن (خرداد/تیر) زنان این کشور از حق رانندگی برخوردار شوند.

زنانی که بازداشت شده اند، پیشتر با برپایی کمپین هایی خواستار اعطای حق رانندگی به زنان و مسافرت بدون همراهی محارم بودند.

از سپتامبر سال گذشته به ویژه بعد از آنکه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به قدرت رسید صدها نفر از دانشگاهیان ، مبلغان دینی و سایر مخالفان در عربستان دستگیر شده اند.

علاوه بر آن در ماه نوامبر به دستور ولیعهد شمار زیادی از تجار ، بازرگانان و همچنین برخی اعضای خاندان سلطنتی به اتهام فساد دستگیر و شمار زیادی از آنان تنها در قبال پرداخت پول آزاد شدند.

تاریخ عربستان پر است از دستگیری و سرکوب فعالان مدنی و مخالفانی است که اعتراضات خود را از راه های مسالمت آمیز فریاد می زنند.

عربستان از سال 2011 میلادی دستکم سی نفر از مخالفان و فعالان مدنی را به زندان Prison از 10 تا 15 سال محکوم کرده است . اتهامات بیشتر این افراد خروج علیه آنچه که ولی امر خوانده شده، فتنه انگیزی ، تشویش اذهان عمومی ، ایجاد گروه های بدون مجوز و ... اعلام شده است.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟