به گزارش رکنا، سازمان ملل روز سه‌شنبه گزارشی از جنایات گروه تروریستی داعش ISIS در عراق منتشر کرده که نشان می‌دهد در مناطق آزادشده از اشغال تروریست‌های تکفیری داعش تاکنون بیش از 200 گور جمعی از هزاران قربانی این گروه کشف شده است.

بنابر این گزارش، دفتر حقوق‌بشر سازمان ملل و همچنین هیئت مساعدت سازمان ملل متحد برای عراق (یونامی UNAMI) تاکنون 202 گور جمعی در استان‌های نینوا، کرکوک، صلاح الدین، الانبار در مناطق شمالی و غربی عراق کشف کرده‌اند و احتمال اینکه گورهای جمعی بیشتری در مناطق دیگر کشف شود، وجود دارد.

گرچه نمی‌توان آمار دقیقی از شمار کل قربانیان حاضر در این گورهای جمعی را تخمین زد، کمترین اجساد موجود در یک گور جمعی در غرب موصل 8 جسد بود و بزرگترین آنها در جنوب موصل بود که هزاران جسد در آن وجود داشت.

این گزارش با تأکید بر اجرای عدالت در خصوص افراد قربانی داعش و افشای حقیقت می‌افزاید داعش از ماه ژوئن 2014 تا دسامبر 2017 بخش زیادی از خاک عراق را در کنترل خود داشت «و کارزار خشونت گسترده و نقض نظام‌مند قوانین حقوق بشر بین‌المللی و اصول انسانی داعش را می‌توان جزو جرایم جنگی، جنایت Crime علیه بشریت و حتی نسل‌کشی دانست».خواندنی های رکنا را در اینستاگرام دنبال کنید

آیا این خبر مفید بود؟