سردار محمدمسعود زاهدیان روز سه شنبه در تشریح عملکرد پلیس Police مبارزه با مواد مخدر Drugs ناجا اظهار داشت: جمع آوری معتادان متجاهر و پرخطر از سطح شهرها از جمله مأموریت های جاری و روزانه این پلیس است.
وی درباره آمار معتادان پرخطر افزود: در سطح کشور حدود 70 هزار معتاد Addicted متجاهر و در شهر تهران بین 15 تا 20 هزار معتاد متجاهر وجود دارد که این آمار در شهر تهران به تفکیک 19 هزار معتاد مرد و هزار معتاد زن است.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا اشاره کرد: در طول سال، طرح های مختلفی توسط پلیس در راستای جمع آوری معتادان اجرایی و عملیاتی می شود به طوری که از ابتدای سال تاکنون 150 هزار معتاد متجاهر در سراسر کشور از سطح معابر و خیابان ها جمع آوری و تحویل مراکز نگهداری شده اند.
وی در پاسخ به این سوال که برابر آمار اعلامی 70 هزار معتاد متجاهر در سطح کشور وجود دارد و چگونه از ابتدای سال تاکنون 150 هزار معتاد جمع آوری شده است، پاسخ داد: در این میزان از دستگیری ها مشاهده می شود که طی اجرای طرح های عملیاتی مختلف، برخی معتادان پرخطر به دفعات دستگیر شده اند.
این مقام عالی انتظامی تأکید کرد: به کمک سامانه «عنبیه» و «انگشت نگاری» این امکان برای پلیس وجود دارد که مشخص شود یک فرد معتاد چند بار توسط پلیس دستگیر شده است.
سردار زاهدیان در پاسخ به این سوال که چرا برخی از این معتادان متجاهر بارها دستگیر و روند درمانی کامل صورت نمی گیرد؟ افزود: مأموریت و وظیفه پلیس؛ جمع آوری معتادان متجاهر و پرخطر از سطح شهر و تحویل به مراکز درمانی و نگهداری است، متأسفانه شاهدیم که در مواردی چرخه درمان تکمیل نمی شود و فرد دوباره مصرف مواد را آغاز می کند که اجرایی کردن برنامه های این حوزه، مربوط به عملکرد شهرداری ها و بهزیستی ها است.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا یادآورشد: البته در مواردی با افرادی در خیابان مواجه می شویم که به نظر جزو معتادان پرخطر هستند در حالی که این افراد برخی کارتن خواب و برخی نیز دارای مشکلات روحی و روانی هستند و به فراخور شرایطی که در آن زیست می کنند شرایط ظاهری مشابه معتادان پرخطر را دارد.
وی تأکید کرد: در صورتی که زیر ساخت ها فراهم و مراکز درمانی و نگهداری معتادان پرخطر و متجاهر متناسب با تعداد این افراد باشد پلیس این اراده و اهتمام را دارد که در کمتر از 72 ساعت همه معتادان متجاهر از سطح شهرها را جمع آوری و تحویل مراکز نگهداری و درمانی دهد، اما باید بگویم ظرفیت این مراکز متناسب با تعداد معتادان متجاهر در سطح کشور نیست.
سردار زاهدیان اشاره کرد: جلسات مختلفی درباره چگونگی ساماندهی، جمع آوری و برخورد با معتادان متجاهر به صورت مستمر در ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار و اعضای این جلسات پیگیر موضوعات مختلف از جمله ایجاد ظرفیت های کافی برای نگهداری معتادان متجاهر هستند و باید بگویم طی سال های اخیر تلاش های خوبی برای افزایش ظرفیت های مراکز درمانی صورت گرفته است.
وی با اشاره به انتصاب سردار مومنی به عنوان دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، عنوان کرد: قطعا با حضور ایشان در این مسئولیت شاهد تحولات مثبتی در روند جمع آوری و ساماندهی معتادان متجاهر و ایجاد مراکز درمانی و نگهداری این قشر خواهیم بود. خواندنی های رکنا را در اینستاگرام دنبال کنید

 

آیا این خبر مفید بود؟