در سال 1342 وزارت بهداشت با همکاری شهرداری تهران، طرحی را به اجرا گذاشت که به طرح «سگ خری» معروف شد. خرید سگ از مردم تهران!. آنچه می‌خوانید گزارشی است از اجرای این طرح که به نقل از روزنامه اطلاعات 18 مردادماه 1343 می‌خوانید:

وزارت بهداری و شهرداری برای معدوم کردن سگ‌های ولگرد تهران یک میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته‌اند، این طرح به‌طور آزمایشی آغاز شده و اگر موفق شوند، همین برنامه را ادامه خواهند داد. در تهران بیش از پنجاه هزار قلاده سگ ولگرد وجود دارد، سگ سالی دوبار و هربار هفت توله می‌آورد. هر شب 30 سگ می‌زاید.برای جلوگیری از خطر افزایش سگ‌های ولگرد، بهداری طرحی تهیه کرده که این حیوانات را نابود سازد. ... امروز در چهار گوشه تهران چهار بازار Store جدید که مردم شهر آشنایی با این بازارها نداشتند به وجود آمده و در هر یک از این چهار بازار یک پزشک Doctor و یک حسابدار و یک سگ کش و چند مأمور بهداشت مأموریت دارند که مراجعان را مؤدبانه پذیرفته و کارشان را راه بیندازند.در این بازارهای بی‌سابقه فقط سگ معامله می‌شود و مأموران کیف به‌دست اسکناس‌ها را می‌شمردند و در برابر یک سگ که تحویل این بازارها می‌گردد یک اسکناس تا نشده بیست ریالی نونوار توی دست فروشنده می‌گذارند، دراین بازارچک و چانه خریدار وجود ندارد و نرخ کاملاً رعایت می‌شود!

بازار سگ

از امروز شهرداری کار خرید سگ‌های ولگرد را آغاز کرد.در ابتدای کار و ساعات اولیه، بازار سگ رونقی نداشت. در شهباز، شمیرانات و کافه شهرداری تاساعت 10 صبح هنوز کسی سگی برای فروش نیاورده بود ولی در غرب تهران، بچه‌های قلعه مرغی و پل Bridge امامزاده معصوم معرکه کردند. آنها آنقدر سگ آورده بودند که مأموران به نوبت آنها را ردیف کرده وتوله‌های کوچک و بزرگ را از آنها تحویل می‌گرفتند!

اتاق‌های خالی

در هر یک از بازارهای سگ، چند اتاق را جهت نگهداری سگ‌ها خالی کرده‌اند. چند مأمور در حالی که ظرف محتوای طعمه را به‌دست دارند در آنجا پاس می‌دهند. در گوشه اتاق چند قلاده آهنی جلب توجه می‌کند. به محض اینکه سگی تحویل می‌شود درست لحظه‌ای پس از انجام معامله، یک مأمور قلاده بدست، به طرف سگ می‌رود تا قلاده را به گردن حیوان بیندازد. دراین موقع دهان سگ باز می‌شود و مأمور سگ کش، چند دانه استر کنین از داخل شیشه به دهان حیوان می‌ریزد و کار حیوان ساخته می‌شود. البته این روش مخصوص سگ‌هایی است که تن به خوردن طعمه ندهند وگرنه با انداختن چند تکه گوشت آلوده به سموم، کار به پایان می‌رسد و مرحله اول وظایف مأموران سگ خری تمام می‌شود.

قهرمان سگ کشی

یکی از قهرمانان معروف سگ کشی شخصی به نام «قوى حلم» است. او 30 سال است که سگ می‌گیرد.... آن وقت‌ها که در خیابان اسلامبول گله‌های سگ راه می‌رفتند و ماقبل آن، همه را به یاد دارد. می‌گوید: سگ‌کشی نحوست ندارد. من بیش از پنجاه هزار قلاده سگ کشته‌ام، این کار خدمت به اجتماع است و من با عقیده آن را انجام می‌دهم. روزی در کاظم آباد و ضرابخانه دو نفر کشته شدند، شایع شد که سگ‌ها آن دو نفر را خورده‌اند. پنجاه نفر مأمور آمدند ولی پس‌ از یک روز تلاش فقط یک سگ را زدند، آن هم از ناحیه پا. روز بعد مرا فرستادند و فردای آن روز گله‌های سگ و یک کفتار و چند گرگ با خوردن طعمه‌های من همه درازکش خوابیده بودند!... در تهران سگ خیلی زیاد است در شوش، گودها، مهرآباد، مجیدیه و... گله‌های سگ دیده می‌شود، من آماده کشتن Killing سگ‌ها هستم مشروط به اینکه وسیله و اعتبار بدهند.

سگ‌های ناقل بیماری

مهندس «حسنی زاده» مهندس بهداشت بهداری شهرداری ومسئول اجرای برنامه می‌گوید: سگ ناقل بیست و پنج نوع بیماری به انسان است. ما اعلان دادیم پول می‌دهیم که سگ‌ها را بیاورند ولی کسی سگ نمی‌آورد، توقع دارند همه کارها را دولت بکند.

نفع و ضرر این کار متوجه خود مردم است، ما این برنامه‌ها را انجام می‌دهیم که بیماری‌ها را از میان برداریم، در منطقه دروس بیماری سالک که ناقل آن سگ است، شیوع دارد. خارجی‌های مقیم، این منطقه را تخلیه می‌کنند زیرا سگ در این ناحیه فراوان است.

سگ‌های هار

«مظفر پور» یکی دیگر از مأموران اتلاف سگ‌ها می‌گوید: بیش از 10 هزار سگ کشته‌ام. سگ حیوان باهوش ولی کثیفی است چه می‌شود کرد اگر آنها را از بین نبریم، بیماری‌های ناشی از این حیوان ما را خواهد کشت. همین دوهفته پیش در خیابان بولوار، خیابان می‌کده، سگ قوی هیکلی پایم را گاز گرفت، مدت 10 روز است که واکسن می‌زنم تا هاری نگیرم. پزشکان مأمور بازارهای خریدار سگ می‌گویند که نودو پنج درصد ابتلای مردم به انواع انگل‌های روده، بوسیله سگ به انسان منتقل می‌شود. مردم باید با برنامه سگ‌کشی بهداری هماهنگی کنند زیرا تمام غذاها آلوده است و بهداشت مردم وضع بدی دارد.

به‌دنبال سگ

در روی پل امامزاده معصوم امروزهمهمه بود. محصل‌ها و بیکاره‌ها در مسیر نهر فیروز آباد دنبال سگ‌ها می‌دویدند، بچه‌ها توله سگ‌ها را به سهولت می‌گرفتند و می‌انداختند داخل کیسه و می‌آوردند به بازار بهداری شهرداری و دو تومانی‌ها را دریافت می‌کردند.

نرخ سگ‌ها

چند فروشنده دو قلاده سگ قوى هیکل آورده بودند و به مسئولان می‌گفتند که گرفتن یک سگ قوی هیکل یا احیاناً هار، 10 برابر یک توله زحمت وخطر دارد. بچه‌ها توله‌ها را براحتی می‌گیرند ولی گرفتن سگ‌هایی که زاد و ولد می‌کنند مهم است و درخواست پول بیشتری می‌کردند! قرار شد مهندسی بهداشت با مقامات بهداری مذاکره کند و برای سگ‌های هار و خطرناک نرخ جدیدی تعیین کنند.

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

فوری / حمام خون در پارتی شبانه شهرک غرب + عکس

اعدامی که دیروز در زندان کرج ناتمام ماند

به خاطر کرایه ماشین صیغه امیر شدم !

مرگ غم‌انگیز دختر کنکوری در تهران

اعدام 3 مرد خشن در زندان بجنورد + عکس

دردسر دختر همسایه برای جوانی که تازه از خدمت سرباز برگشته بود

تشییع جنازه با رقص!+ فیلم

شیطنت های مجردی عروس چشم عسلی داماد را به دادگاه کشاند

تجاوز با چوب به رویا عروس روستا در خانه مرد بی رحم + عکس

زن شوهردار از پسر 17 ساله همسایه باردار شد / شوهر این زن عقیم بود! + عکس

راز کبودی های وحشتناک در بدنش عروس جوان / داماد در شهرستان بود!

تجاوز 8 مرد به زن شوهردار در شهر مرزی / شوهر بی غیرتم هیچ کاری نکرد

فرار عروس 16 ساله از خانه شیاطین / 4 جوان می خواستن با من همخوابی کنند!

زنم در آغوشم اوردوز کرد! / گفتگو با دزد خانه های قلهک تهران + فیلم و عکس

آیا این خبر مفید بود؟