کدخبر: 397130 16241

رکنا: ساعت 30 دقیقه بامداد دیروز یک تانکر حامل مازوت با یک اتوبوس مسافربری در سنندج برخورد کرد که انفجار و آتش سوزی حاصل از این تصادف 11 کشته و 9 زخمی به جا گذاشت . در این تصادف علاوه بر تانکر سوخت و اتوبوس، یک دستگاه پراید و یک دستگاه وانت نیز دچار حریق شدند و کاملا سوختند.در عین حال آمارهای جان باختگان متفاوت بوده و تا 15کشته نیز اعلام شده است. شاهدان عینی نیز روایت هایی را از جزئیات این حادثه Incident تلخ بیان کردند.

حجم ویدیو: 11.30M | مدت زمان ویدیو: 00:01:00

سردار حمیدی رئیس پلیس Police راه کشور  درباره تصادف بامداد چهارشنبه یک دستگاه اتوبوس با یک تانکر حامل سوخت در شهر سنندج اظهار کرد: در ساعت 00:30 بامداد دیروز(چهارشنبه) یک دستگاه اتوبوس مسافربری در حال مسافرگیری بود که ناگهان یک دستگاه تانکر حامل موادسوختی و خطرناک از پشت سر با آن برخورد می کند و در نتیجه این تصادف منجر به آتش گرفتن اتوبوس می‌شود.

تردد شبانه این وسایل نقلیه ممنوع است

رئیس پلیس راه کشور با بیان این که اتفاقاتی در این حادثه رخ داده است که قابل بررسی است، افزود: یکی از این موارد این است که منطقه‌ای که تصادف در آن رخ داده جزو مناطق حادثه خیز در شهر سنندج است و همکاران ما بارها به مسئولان منطقه تذکرات لازم را داده‌اند.

سردار حمیدی درباره صدور مجوز برای تردد خودروهای حامل مواد سوختی و خطرناک، تصریح کرد: طبق قانون Law تردد شبانه این وسایل نقلیه ممنوع است و صدور مجوز برای این تانکر حامل سوخت جای سوال دارد.وی افزود: نیاز است مسئولان از مبدأ جلوی تردد شبانه خودروهای حامل سوخت را بگیرند.

اسامی جان‌باختگان اعلام شد

در همین حال سخنگوی اورژانس کشور اظهار کرد: در حادثه برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج ۱۱ تن جان باختند و ۹ نفر مصدوم شدند. در این تصادف که منجر به آتش گرفتن اتوبوس شد، ۱۱ نفر از هموطنان جان باختند که نام آن ها: ۱- پارسا اصلانی،۲- پرویز زمانی،۳- پیمان زمانی،۴- مسعود نصیری،۵- مینا صداقت،۶- سارا آئینه،۷- پارسا آئینه،۸- فواد سیفی،۹- کامران مقبل،۱۰- فرشاد مرادی، ۱۱- عبدالحسین طاهرویسی (راننده نفتکش) بوده است.

عبدا... احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: به دلیل شدت سوختگی، اجساد قابل شناسایی نیست و باید آزمایش DNA انجام شود. از اجساد نمونه برداری و برای انجام آزمایش به تهران ارسال شده که نتایج آن در حداقل زمان ممکن مشخص و پس از شناسایی جان باختگان، اسامی آن ها اعلام خواهد شد.

پارگی شیلنگ ترمز تانکر حمل سوخت، علت اولیه حادثه تصادف

در همین حال دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان از تشکیل پرونده قضایی برای این حادثه خبر داد. جوهری تصریح کرد: تانکر حمل سوخت مربوط به ایران بوده و این که گفته می‌شود تانکر و راننده آن از کشور عراق بوده اند، صحت ندارد. وی افزود: بر اساس گزارش های اولیه پارگی شیلنگ ترمز تانکرحمل سوخت علت وقوع حادثه بوده است که باید منتظر گزارش نهایی مراجع ذی صلاح باشیم.جوهری خاطرنشان کرد: در این حادثه راننده و کمک راننده اتوبوس زنده مانده‌اند، اما راننده تانکر و تعداد زیادی از مسافران اتوبوس جان باخته اند.دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان تصریح کرد: تانکر حمل سوخت مربوط به ایران بوده و این که گفته می‌شود تانکر و راننده آن از کشور عراق بوده اند، صحت ندارد.

در همین حال علوی نماینده مردم سنندج در مجلس درباره چگونگی بروز حادثه‌ اظهار کرد: هنگامی که تانکر در حال حرکت بوده، ترمز بریده و با اتوبوسی که همزمان از فرعی وارد کمربندی شده، برخورد کرده است به همین دلیل تانکر حامل مواد نفتی سریع آتش گرفته و منفجر شده است. وی با اشاره به این که ممنوعیت تردد کامیون های حامل سوخت عراقی اعمال شده اما این محدودیت برای تانکرهای حامل سوخت داخلی وجود ندارد، خواستار اتخاذ تمهیدات و تدابیر لازم برای جلوگیری از این نوع حوادث Accidents شد.

وی با تأکید بر لزوم به کارگیری تمهیدات و تدابیر لازم برای جلوگیری از تکرار این نوع حوادث، یادآور شد: با افزایش گشت‌های شبانه و بررسی علل این حوادث، می توان از تکرار حوادث مشابه جلوگیری کرد.

روایت چند شاهد عینی

در این میان چند شاهد عینی روایت خود را از صحنه این تصادف فجیع بیان کردند .

صاحب سوپرمارکتی که دقیقا در کنار پایانه مغازه دارد، شب سه شنبه در حال تماشای فوتبال نیمه نهایی جام جهانی بوده که ناگهان با دیدن انفجار و شعله کشیدن آتش جلوی چشمانش شوکه می‌شود و همزمان هم عده بسیاری به سوی مغازه اش هجوم می‌آورند و از شدت گرما و تشنگی بطری های آب معدنی را روی سرشان خالی می کنند.

خانواده‌ای دیگر که از قضا پشت تانکر سوخت در حال حرکت بوده‌اند، در یک لحظه متوجه انفجار می‌شوند. پدر این خانواده هنوز هم از دیدن جسد سوخته وبه هم چسبیده زن ها و بچه ها حالش خراب است. آن چه معلوم است مردم حاضر در صحنه هم دست و پایشان را گم کردند چرا که هیچ کاری از عهده شان ساخته نبود و شعله های آتش آن قدر زیاد بود که مهارش برای آنان سخت بود و تنها می توانستند شاهد زنده زنده سوختن مسافران اتوبوس باشند. آتش هم که خاموش شد، ردپای قیر تا خود تعاونی سیر گیتی، شرکت تعاونی صاحب اتوبوس در داخل پایانه دیده می‌شد و هر چه خبرنگار اعزامی ایسنا تلاش کرد از اعضای این شرکت جزئیات بیشتر و دقیق تری درباره این حادثه به دست بیاورد، به علت آشفتگی حال اعضای آن موفق نشد.

سپس 15 دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس راهی محل حادثه شدند و آتش نشانان و امدادگران برای انتقال مصدومان و جمع کردن بقایای اجساد با گونی دست به کار شدند. سانحه آن قدر سریع اتفاق افتاد که 11 نفر را درجا زنده زنده سوزاند و حدود هشت نفر را راهی بیمارستان کرد. انتقال خون هم اعلام کرد ذخیره خون به قدر کافی برای امدادرسانی به مصدومان داریم و نگرانی در این باره وجود ندارد.

 یکی از رانندگان اتوبوس صدمه دیده نیز گفت: در زمان وقوع تصادف اتوبوس ۱۷ سرنشین داشت که تنها دو نفر نجات پیدا کردند و ۱۵ نفر جان باختند. چیاکو کریمی یکی از دو راننده اتوبوس که از این حادثه جان سالم به در برده است، در گفت و گو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار کرد: اتوبوس برای سوار کردن مسافر پشت یک دستگاه وانت توقف کرد که ناگهان با برخورد تانکر با اتوبوس صدای انفجار بلند شد و تانکر و اتوبوس به صورت همزمان دچار حریق شدند. وی تصریح کرد: من جلوی در ایستاده بودم و به محض انفجار از اتوبوس بیرون پریدم. وضعیت واقعا وحشتناکی بود و چیز دیگری به خاطر ندارم.

وی با بیان این که در کل ۱۴ مسافر، ۲ راننده و یک شاگرد راننده سرنشین اتوبوس بودیم، اظهار کرد: تنها دو نفر از این ۱۷ سرنشین جان سالم به در بردند و بقیه متاسفانه جان باختند. کاک محمد که به طور اتفاقی در محل حادثه در حال دست فروشی بوده و جان سالم به در برده است می‌گوید: بیشتر تانکرهایی که در جاده‌های این استان تردد می کنند متعلق به کشور چین هستند و همه آن ها از لحاظ سیستم ترمز مشکل دارند. او حتی از ماشین سنگینی یاد می کند که چند سال پیش به خاطر اشکال در سیستم ترمز در این مسیر حادثه آفرین شده است.

او علاوه بر اظهارنظر درباره علت این حادثه، معتقد است که چون برخی از مردم استان فقیرند و نمی‌توانند زیاد برای سفر به استان های دیگر مثل تهران هزینه کنند، خارج از پایانه در انتظار خودروهای کرایه‌ای ارزان قیمت توقف می‌کنند و همین توقف خودروها در این مسیر باریک عامل حادثه می‌شود.

مسئول بازرسی و نظارت امور مسافربری استان کردستان در همین زمینه گفت: اگر ما قوانین و مقررات را رعایت کنیم هیچ گاه شاهد حوادثی همچون حادثه تصادف اتوبوس با تانکر حامل سوخت نخواهیم بود.اسماعیل تمهیدی، در گفت و گو با ایسنا با اشاره به این که رانندگان اتوبوس نباید در خارج از پایانه به سوار کردن مسافر اقدام کنند، اظهار کرد: توقف اتوبوس در خارج از پایانه و سوار کردن مسافر کار خطرناکی است که بارها در این زمینه به رانندگان اتوبوس و مسئولان تعاونی ها تذکر داده شده است.

حاشیه سازی عده ای در صحنه تصادف

 پس از آن که یک دستگاه اتوبوس مربوط به تعاونی سیرگیتی با ۱۱ مسافر به مقصد تهران از پایانه سنندج خارج می‌شود، حدود ساعت ۲۰ دقیقه بامداد و پس از سوارکردن سه مسافر دیگر در بولوار دکتر حسینی، یک تانکر سوخت با آن برخورد می‌کند که همزمان با انفجار تانکر، اتوبوس نیز دچار حریق می‌شود و در این میان عده‌ای با هویت معلوم تلاش داشتند با سوءاستفاده از احساس مردم حاشیه‌سازی کنند.

در حالی که همه درگیر خاموش کردن آتش و کمک به سرنشینان گرفتار در آتش اتوبوس بودند، عده‌ای تلاش کردند برخی از خواسته‌های اجتماعی مردم را به حاشیه ببرند که توسط خود مردم جمع شد.در همین اثنا و حدود ساعت ۱ و ۳۰ دقیقه بامداد عده‌ای می‌خواستند اعتراض خود به تردد تانکر‌های حامل سوخت در بولوار دکتر حسینی را اعلام کنند که عده‌ای دیگر از این فضا سوءاستفاده کردند و با سردادن شعار‌هایی به نیروی انتظامی حمله‌ور شدند.

تعدادی جوان نیز متأثر از فضای ایجاد شده ، با پرتاب مقداری سنگ به مأموران نیروی انتظامی حمله کردند و مأموران هم با خویشتن‌داری و بدون هیچ عکس‌العملی از صحنه تصادف دور شدند.تعدادی از همین افراد با پرتاب سنگ به دو خودروی سمند نیروی انتظامی که در حوالی صحنه تصادف پارک شده بود، حمله کردند و پس از واژگونی، یکی از دو خودرو را نیز به آتش کشیدند. در همین حال، عده‌ای نیز تلاش می‌کردند جلوی این اتفاق را بگیرند و با قرارگرفتن جلوی دوربین صدا و سیمای مرکز کردستان و خبرنگاران دیگر رسانه‌ها، خواسته‌های خود از مسئولان مبنی بر جلوگیری از تردد تانکر‌های حامل سوخت در بولوار دکتر حسینی را اعلام کردند.

دستور روحانی و جهانگیری به استاندار کردستان

در همین حال، رئیس‌جمهور و معاون اول وی در پیامی با ابراز همدردی و تسلیت به خانواده‌های جان‌باختگان حادثه تلخ و تأسف‌بار در پایانه مسافربری سنندج از مسئولان استانی به ویژه استاندار به عنوان نماینده دولت خواستند تا علت وقوع این حادثه را دقیق بررسی کنند و تلاش و اهتمام ویژه‌ای برای رسیدگی به خانواده‌های داغدیده و تسکین آلام آنان داشته باشند. در همین حال استانداری کردستان سه روز عزای عمومی در این استان اعلام کرد.

ماجرای تانکر های مرگ در جاده های کردستان چیست؟

 

سال هاست واژگونی تانکرهای نفتکش که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می کنند همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می کند .

 بعد از رسمی شدن مرز باشماق مریوان و در قالب تفاهم نامه های بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق در سال 85 ، استان کردستان به محلی برای عبور و مرور تانکرهای عراقی تبدیل شده و این موضوع مهم نه تنها افزایش چندبرابری بار ترافیکی راه های استان را در پی داشته بلکه واژگونی آن ها و ریختن مواد نفتی به کابوسی برای محیط زیست در کردستان تبدیل شده است.

ایران در زمینه واردات نفت از کرکوک عراق « سوآپ نفتی» انجام می دهد. در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه 30 تا 60 هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد.حتی گفته می شود بسیاری از این کامیون ها با بار گازوئیل و بنزین دوباره همین مسیر را برمی گردند .آمار تردد روزانه از 60 تا 400 کامیون در محور مریوان –سنندج که یکی از باریک ترین و حادثه خیز ترین جاده های منطقه نیز است، نگرانی های بسیاری را برای مردم منطقه ایجاد کرده است .علاوه بر آن واژگون شدن این تانکر ها بعضا فجایع محیط زیستی زیاد و حتی آلوده شدن منابع آب شرب منطقه از جمله در ماجرای سد وحدت شهر سنندج را در پی داشته است . محور سنندج- مریوان به طول 135 کیلومتر بیش از 750 نقطه حادثه خیز دارد. کـــوروش زارعـــی سرپرســـت محیط زیســـت کردســـتان پیشتر اعلام کرده بود : «از سال 87 تا اردیبهشت 97، 186 تانکر حامل ســـوخت در محورهای مواصلاتی استان واژگون شـــده کـــه 24 مـــورد از آن هـــا فقـــط طی امسال بوده اســـت.داستان عبور و مرور تانکرهای عراقی امروز در شرایطی همچنان ادامه دارد که از همان ابتدا این اقدام با مخالفت مردم و همچنین شماری از مدیران و مسئولان مواجه شد و حتی پلیس راه استان کردستان نیز بارها مخالفت خود را با این وضعیت به صورت رسانه‌ای اعلام کرده است.

مرداد سال 95 نیز جمعی از مردم مریوان و خانواده تعدادی از جان باختگان حادثه اخیر جاده مریوان- سنندج از فرماندار این شهرستان خواستار رفع مشکلات تردد تانکرهای نفتکش عراقی از این مسیر شدند. در آن زمان فرماندار مریوان با حضور در جمع مردم معترض با اشاره به وقوع حادثه جاده نگل که براثر واژگونی یک تانکر سوخت هفت خودرو در آتش سوختند اعلام کرده بود : تصمیم نهایی برای جاده مریوان - سنندج گرفته شده و این پروژه در دو سال آینده به اتمام خواهد رسید.

فلاحی خبرداده بود : در جلسه وزارت راه و ترابری، 130 میلیارد تومان بودجه به پروژه جاده مریوان - سنندج اختصاص یافته که 50 میلیارد آن توسط دفتر مقام معظم رهبری و 80 میلیارد تومان هم توسط دولت تامین خواهد شد.اکنون بیش از یک سال از وعده فرماندار گذشته است و تانکر های مرگ همچنان در این مسیر قربانی می گیرند.

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

وقتی 15 سالگی دخترم را به دنیا آوردم، مادرم از ترس آبرو به نام خودش برای او شناسنامه گرفت

18 ماه زندگی با جسد مادر به خاطر نداشتن پول برای مراسم

جفت‌گیری دو مار بزرگ جاده را بست+ فیلم

وقتی وارد پارکنگ شدم زنم را با مرد مکانیک در صحنه بدی دیدم+ عکس

برای اینکه زنم به من اهمیت بدهد برای خودم پیام عاشقانه فرستادم ولی تو دردسر بزرگی افتادم

اعدام عضو پیشین شورا با تایید مستقیم رئیس جمهور / محمد عسکر انوری کیست؟ + عکس

من با اینکه شوهر داشتم خودم را به پسر جوان باختم

فیلم خلوت جواد با زن معتاد در باغ به دست زنش رسید!

قتل فجیع و ناموسی زن بیوه و مرد میانسال

دعوای ناموسی عجیب بر سر یک زن صیغه ای

خودکشی ناموسی ملیحه پس از خودکشی نافرجام با یک پسر

پیشنهاد شرم آور مادر مست به دختر 12 ساله در اتاق خواب + عکس

ویدئوی لو رفته از تفریح خاص آقای وزیر!

شگرد عجیب خانم روانشناس 47 ساله برای ازدواج با جوان تهرانی

داود در قالب پریا وارد زندگی پریسا شد / او تمام مسائل زن و شوهری آن هارا می دانست!

حرف های سعید مرا شوکه کرد / او با بی حیایی از ماجرای زشتی گفت

مادرم مرا آزمایشگاهی حامله کرد تا از صاحبخانه پولدار باج بگیرد! + عکس

انتقام وحشتناک از جوان 27 ساله در خانه مجردی / سر او را با خونسردی از بدنش جدا کردند+عکس

زن جوان 50 هزار تومان دلالی برای جوش دادن زن و مرد به یکدیگر می گرفت!

مونا با وقاحت فیلم ناجورش با راننده تاکسی را پخش کرد! /او به زندان رفت + عکس

 

آیا این خبر مفید بود؟

سردار حمیدی رئیس پلیس Police راه کشور  درباره تصادف بامداد چهارشنبه یک دستگاه اتوبوس با یک تانکر حامل سوخت در شهر سنندج اظهار کرد: در ساعت 00:30 بامداد دیروز(چهارشنبه) یک دستگاه اتوبوس مسافربری در حال مسافرگیری بود که ناگهان یک دستگاه تانکر حامل موادسوختی و خطرناک از پشت سر با آن برخورد می کند و در نتیجه این تصادف منجر به آتش گرفتن اتوبوس می‌شود.

تردد شبانه این وسایل نقلیه ممنوع است

رئیس پلیس راه کشور با بیان این که اتفاقاتی در این حادثه رخ داده است که قابل بررسی است، افزود: یکی از این موارد این است که منطقه‌ای که تصادف در آن رخ داده جزو مناطق حادثه خیز در شهر سنندج است و همکاران ما بارها به مسئولان منطقه تذکرات لازم را داده‌اند.

سردار حمیدی درباره صدور مجوز برای تردد خودروهای حامل مواد سوختی و خطرناک، تصریح کرد: طبق قانون Law تردد شبانه این وسایل نقلیه ممنوع است و صدور مجوز برای این تانکر حامل سوخت جای سوال دارد.وی افزود: نیاز است مسئولان از مبدأ جلوی تردد شبانه خودروهای حامل سوخت را بگیرند.

اسامی جان‌باختگان اعلام شد

در همین حال سخنگوی اورژانس کشور اظهار کرد: در حادثه برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج ۱۱ تن جان باختند و ۹ نفر مصدوم شدند. در این تصادف که منجر به آتش گرفتن اتوبوس شد، ۱۱ نفر از هموطنان جان باختند که نام آن ها: ۱- پارسا اصلانی،۲- پرویز زمانی،۳- پیمان زمانی،۴- مسعود نصیری،۵- مینا صداقت،۶- سارا آئینه،۷- پارسا آئینه،۸- فواد سیفی،۹- کامران مقبل،۱۰- فرشاد مرادی، ۱۱- عبدالحسین طاهرویسی (راننده نفتکش) بوده است.

عبدا... احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: به دلیل شدت سوختگی، اجساد قابل شناسایی نیست و باید آزمایش DNA انجام شود. از اجساد نمونه برداری و برای انجام آزمایش به تهران ارسال شده که نتایج آن در حداقل زمان ممکن مشخص و پس از شناسایی جان باختگان، اسامی آن ها اعلام خواهد شد.

پارگی شیلنگ ترمز تانکر حمل سوخت، علت اولیه حادثه تصادف

در همین حال دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان از تشکیل پرونده قضایی برای این حادثه خبر داد. جوهری تصریح کرد: تانکر حمل سوخت مربوط به ایران بوده و این که گفته می‌شود تانکر و راننده آن از کشور عراق بوده اند، صحت ندارد. وی افزود: بر اساس گزارش های اولیه پارگی شیلنگ ترمز تانکرحمل سوخت علت وقوع حادثه بوده است که باید منتظر گزارش نهایی مراجع ذی صلاح باشیم.جوهری خاطرنشان کرد: در این حادثه راننده و کمک راننده اتوبوس زنده مانده‌اند، اما راننده تانکر و تعداد زیادی از مسافران اتوبوس جان باخته اند.دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان تصریح کرد: تانکر حمل سوخت مربوط به ایران بوده و این که گفته می‌شود تانکر و راننده آن از کشور عراق بوده اند، صحت ندارد.

در همین حال علوی نماینده مردم سنندج در مجلس درباره چگونگی بروز حادثه‌ اظهار کرد: هنگامی که تانکر در حال حرکت بوده، ترمز بریده و با اتوبوسی که همزمان از فرعی وارد کمربندی شده، برخورد کرده است به همین دلیل تانکر حامل مواد نفتی سریع آتش گرفته و منفجر شده است. وی با اشاره به این که ممنوعیت تردد کامیون های حامل سوخت عراقی اعمال شده اما این محدودیت برای تانکرهای حامل سوخت داخلی وجود ندارد، خواستار اتخاذ تمهیدات و تدابیر لازم برای جلوگیری از این نوع حوادث Accidents شد.

وی با تأکید بر لزوم به کارگیری تمهیدات و تدابیر لازم برای جلوگیری از تکرار این نوع حوادث، یادآور شد: با افزایش گشت‌های شبانه و بررسی علل این حوادث، می توان از تکرار حوادث مشابه جلوگیری کرد.

روایت چند شاهد عینی

در این میان چند شاهد عینی روایت خود را از صحنه این تصادف فجیع بیان کردند .

صاحب سوپرمارکتی که دقیقا در کنار پایانه مغازه دارد، شب سه شنبه در حال تماشای فوتبال نیمه نهایی جام جهانی بوده که ناگهان با دیدن انفجار و شعله کشیدن آتش جلوی چشمانش شوکه می‌شود و همزمان هم عده بسیاری به سوی مغازه اش هجوم می‌آورند و از شدت گرما و تشنگی بطری های آب معدنی را روی سرشان خالی می کنند.

خانواده‌ای دیگر که از قضا پشت تانکر سوخت در حال حرکت بوده‌اند، در یک لحظه متوجه انفجار می‌شوند. پدر این خانواده هنوز هم از دیدن جسد سوخته وبه هم چسبیده زن ها و بچه ها حالش خراب است. آن چه معلوم است مردم حاضر در صحنه هم دست و پایشان را گم کردند چرا که هیچ کاری از عهده شان ساخته نبود و شعله های آتش آن قدر زیاد بود که مهارش برای آنان سخت بود و تنها می توانستند شاهد زنده زنده سوختن مسافران اتوبوس باشند. آتش هم که خاموش شد، ردپای قیر تا خود تعاونی سیر گیتی، شرکت تعاونی صاحب اتوبوس در داخل پایانه دیده می‌شد و هر چه خبرنگار اعزامی ایسنا تلاش کرد از اعضای این شرکت جزئیات بیشتر و دقیق تری درباره این حادثه به دست بیاورد، به علت آشفتگی حال اعضای آن موفق نشد.

سپس 15 دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس راهی محل حادثه شدند و آتش نشانان و امدادگران برای انتقال مصدومان و جمع کردن بقایای اجساد با گونی دست به کار شدند. سانحه آن قدر سریع اتفاق افتاد که 11 نفر را درجا زنده زنده سوزاند و حدود هشت نفر را راهی بیمارستان کرد. انتقال خون هم اعلام کرد ذخیره خون به قدر کافی برای امدادرسانی به مصدومان داریم و نگرانی در این باره وجود ندارد.

 یکی از رانندگان اتوبوس صدمه دیده نیز گفت: در زمان وقوع تصادف اتوبوس ۱۷ سرنشین داشت که تنها دو نفر نجات پیدا کردند و ۱۵ نفر جان باختند. چیاکو کریمی یکی از دو راننده اتوبوس که از این حادثه جان سالم به در برده است، در گفت و گو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار کرد: اتوبوس برای سوار کردن مسافر پشت یک دستگاه وانت توقف کرد که ناگهان با برخورد تانکر با اتوبوس صدای انفجار بلند شد و تانکر و اتوبوس به صورت همزمان دچار حریق شدند. وی تصریح کرد: من جلوی در ایستاده بودم و به محض انفجار از اتوبوس بیرون پریدم. وضعیت واقعا وحشتناکی بود و چیز دیگری به خاطر ندارم.

وی با بیان این که در کل ۱۴ مسافر، ۲ راننده و یک شاگرد راننده سرنشین اتوبوس بودیم، اظهار کرد: تنها دو نفر از این ۱۷ سرنشین جان سالم به در بردند و بقیه متاسفانه جان باختند. کاک محمد که به طور اتفاقی در محل حادثه در حال دست فروشی بوده و جان سالم به در برده است می‌گوید: بیشتر تانکرهایی که در جاده‌های این استان تردد می کنند متعلق به کشور چین هستند و همه آن ها از لحاظ سیستم ترمز مشکل دارند. او حتی از ماشین سنگینی یاد می کند که چند سال پیش به خاطر اشکال در سیستم ترمز در این مسیر حادثه آفرین شده است.

او علاوه بر اظهارنظر درباره علت این حادثه، معتقد است که چون برخی از مردم استان فقیرند و نمی‌توانند زیاد برای سفر به استان های دیگر مثل تهران هزینه کنند، خارج از پایانه در انتظار خودروهای کرایه‌ای ارزان قیمت توقف می‌کنند و همین توقف خودروها در این مسیر باریک عامل حادثه می‌شود.

مسئول بازرسی و نظارت امور مسافربری استان کردستان در همین زمینه گفت: اگر ما قوانین و مقررات را رعایت کنیم هیچ گاه شاهد حوادثی همچون حادثه تصادف اتوبوس با تانکر حامل سوخت نخواهیم بود.اسماعیل تمهیدی، در گفت و گو با ایسنا با اشاره به این که رانندگان اتوبوس نباید در خارج از پایانه به سوار کردن مسافر اقدام کنند، اظهار کرد: توقف اتوبوس در خارج از پایانه و سوار کردن مسافر کار خطرناکی است که بارها در این زمینه به رانندگان اتوبوس و مسئولان تعاونی ها تذکر داده شده است.

حاشیه سازی عده ای در صحنه تصادف

 پس از آن که یک دستگاه اتوبوس مربوط به تعاونی سیرگیتی با ۱۱ مسافر به مقصد تهران از پایانه سنندج خارج می‌شود، حدود ساعت ۲۰ دقیقه بامداد و پس از سوارکردن سه مسافر دیگر در بولوار دکتر حسینی، یک تانکر سوخت با آن برخورد می‌کند که همزمان با انفجار تانکر، اتوبوس نیز دچار حریق می‌شود و در این میان عده‌ای با هویت معلوم تلاش داشتند با سوءاستفاده از احساس مردم حاشیه‌سازی کنند.

در حالی که همه درگیر خاموش کردن آتش و کمک به سرنشینان گرفتار در آتش اتوبوس بودند، عده‌ای تلاش کردند برخی از خواسته‌های اجتماعی مردم را به حاشیه ببرند که توسط خود مردم جمع شد.در همین اثنا و حدود ساعت ۱ و ۳۰ دقیقه بامداد عده‌ای می‌خواستند اعتراض خود به تردد تانکر‌های حامل سوخت در بولوار دکتر حسینی را اعلام کنند که عده‌ای دیگر از این فضا سوءاستفاده کردند و با سردادن شعار‌هایی به نیروی انتظامی حمله‌ور شدند.

تعدادی جوان نیز متأثر از فضای ایجاد شده ، با پرتاب مقداری سنگ به مأموران نیروی انتظامی حمله کردند و مأموران هم با خویشتن‌داری و بدون هیچ عکس‌العملی از صحنه تصادف دور شدند.تعدادی از همین افراد با پرتاب سنگ به دو خودروی سمند نیروی انتظامی که در حوالی صحنه تصادف پارک شده بود، حمله کردند و پس از واژگونی، یکی از دو خودرو را نیز به آتش کشیدند. در همین حال، عده‌ای نیز تلاش می‌کردند جلوی این اتفاق را بگیرند و با قرارگرفتن جلوی دوربین صدا و سیمای مرکز کردستان و خبرنگاران دیگر رسانه‌ها، خواسته‌های خود از مسئولان مبنی بر جلوگیری از تردد تانکر‌های حامل سوخت در بولوار دکتر حسینی را اعلام کردند.

دستور روحانی و جهانگیری به استاندار کردستان

در همین حال، رئیس‌جمهور و معاون اول وی در پیامی با ابراز همدردی و تسلیت به خانواده‌های جان‌باختگان حادثه تلخ و تأسف‌بار در پایانه مسافربری سنندج از مسئولان استانی به ویژه استاندار به عنوان نماینده دولت خواستند تا علت وقوع این حادثه را دقیق بررسی کنند و تلاش و اهتمام ویژه‌ای برای رسیدگی به خانواده‌های داغدیده و تسکین آلام آنان داشته باشند. در همین حال استانداری کردستان سه روز عزای عمومی در این استان اعلام کرد.

ماجرای تانکر های مرگ در جاده های کردستان چیست؟

 

سال هاست واژگونی تانکرهای نفتکش که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می کنند همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می کند .

 بعد از رسمی شدن مرز باشماق مریوان و در قالب تفاهم نامه های بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق در سال 85 ، استان کردستان به محلی برای عبور و مرور تانکرهای عراقی تبدیل شده و این موضوع مهم نه تنها افزایش چندبرابری بار ترافیکی راه های استان را در پی داشته بلکه واژگونی آن ها و ریختن مواد نفتی به کابوسی برای محیط زیست در کردستان تبدیل شده است.

ایران در زمینه واردات نفت از کرکوک عراق « سوآپ نفتی» انجام می دهد. در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه 30 تا 60 هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد.حتی گفته می شود بسیاری از این کامیون ها با بار گازوئیل و بنزین دوباره همین مسیر را برمی گردند .آمار تردد روزانه از 60 تا 400 کامیون در محور مریوان –سنندج که یکی از باریک ترین و حادثه خیز ترین جاده های منطقه نیز است، نگرانی های بسیاری را برای مردم منطقه ایجاد کرده است .علاوه بر آن واژگون شدن این تانکر ها بعضا فجایع محیط زیستی زیاد و حتی آلوده شدن منابع آب شرب منطقه از جمله در ماجرای سد وحدت شهر سنندج را در پی داشته است . محور سنندج- مریوان به طول 135 کیلومتر بیش از 750 نقطه حادثه خیز دارد. کـــوروش زارعـــی سرپرســـت محیط زیســـت کردســـتان پیشتر اعلام کرده بود : «از سال 87 تا اردیبهشت 97، 186 تانکر حامل ســـوخت در محورهای مواصلاتی استان واژگون شـــده کـــه 24 مـــورد از آن هـــا فقـــط طی امسال بوده اســـت.داستان عبور و مرور تانکرهای عراقی امروز در شرایطی همچنان ادامه دارد که از همان ابتدا این اقدام با مخالفت مردم و همچنین شماری از مدیران و مسئولان مواجه شد و حتی پلیس راه استان کردستان نیز بارها مخالفت خود را با این وضعیت به صورت رسانه‌ای اعلام کرده است.

مرداد سال 95 نیز جمعی از مردم مریوان و خانواده تعدادی از جان باختگان حادثه اخیر جاده مریوان- سنندج از فرماندار این شهرستان خواستار رفع مشکلات تردد تانکرهای نفتکش عراقی از این مسیر شدند. در آن زمان فرماندار مریوان با حضور در جمع مردم معترض با اشاره به وقوع حادثه جاده نگل که براثر واژگونی یک تانکر سوخت هفت خودرو در آتش سوختند اعلام کرده بود : تصمیم نهایی برای جاده مریوان - سنندج گرفته شده و این پروژه در دو سال آینده به اتمام خواهد رسید.

فلاحی خبرداده بود : در جلسه وزارت راه و ترابری، 130 میلیارد تومان بودجه به پروژه جاده مریوان - سنندج اختصاص یافته که 50 میلیارد آن توسط دفتر مقام معظم رهبری و 80 میلیارد تومان هم توسط دولت تامین خواهد شد.اکنون بیش از یک سال از وعده فرماندار گذشته است و تانکر های مرگ همچنان در این مسیر قربانی می گیرند.

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

وقتی 15 سالگی دخترم را به دنیا آوردم، مادرم از ترس آبرو به نام خودش برای او شناسنامه گرفت

18 ماه زندگی با جسد مادر به خاطر نداشتن پول برای مراسم

جفت‌گیری دو مار بزرگ جاده را بست+ فیلم

وقتی وارد پارکنگ شدم زنم را با مرد مکانیک در صحنه بدی دیدم+ عکس

برای اینکه زنم به من اهمیت بدهد برای خودم پیام عاشقانه فرستادم ولی تو دردسر بزرگی افتادم

اعدام عضو پیشین شورا با تایید مستقیم رئیس جمهور / محمد عسکر انوری کیست؟ + عکس

من با اینکه شوهر داشتم خودم را به پسر جوان باختم

فیلم خلوت جواد با زن معتاد در باغ به دست زنش رسید!

قتل فجیع و ناموسی زن بیوه و مرد میانسال

دعوای ناموسی عجیب بر سر یک زن صیغه ای

خودکشی ناموسی ملیحه پس از خودکشی نافرجام با یک پسر

پیشنهاد شرم آور مادر مست به دختر 12 ساله در اتاق خواب + عکس

ویدئوی لو رفته از تفریح خاص آقای وزیر!

شگرد عجیب خانم روانشناس 47 ساله برای ازدواج با جوان تهرانی

داود در قالب پریا وارد زندگی پریسا شد / او تمام مسائل زن و شوهری آن هارا می دانست!

حرف های سعید مرا شوکه کرد / او با بی حیایی از ماجرای زشتی گفت

مادرم مرا آزمایشگاهی حامله کرد تا از صاحبخانه پولدار باج بگیرد! + عکس

انتقام وحشتناک از جوان 27 ساله در خانه مجردی / سر او را با خونسردی از بدنش جدا کردند+عکس

زن جوان 50 هزار تومان دلالی برای جوش دادن زن و مرد به یکدیگر می گرفت!

مونا با وقاحت فیلم ناجورش با راننده تاکسی را پخش کرد! /او به زندان رفت + عکس

 اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها