پرونده کدخبر: 236428 ارسال پرینت 201

رکنا: حکم قصاص قاتل منوچهر شجاعیان محیط بان پارک ملی بمو تایید شد.

این حادثه Incident پنجم تیر ماه سال جاری در ارتفاعات منطقه بمو در استان فارس اتفاق افتاد و محیط بانی به نام منوچهر شجاعیان که از ورود دو شکارچی غیرمجاز به منطقه باخبر شده بود، مشغول گشتزنی در آنجا شد. این محیط بان در حال گشت زنی در بخشی از منطقه صعب العبور بمو بود که با این دو شکارچی مواجه گردید.

شکارچیان مسلح بودند و محیط بان از آن ها خواست تا خودشان را تسلیم کنند اما ناگهان یکی از شکارچیان با تفنگ به سوی منوچهر شجاعیان شلیک کرد و او که هنگام حادثه در نزدیکی پرتگاه قرار داشت بعد از اصابت گلوله به سینه و گلویش از روی صخره سقوط Fall کرد و به شدت مجروح شد. دو شکارچی غیر مجاز وقتی دیدند هیچ شاهدی برای جنایتی که مرتکب شده اند وجود ندارد، از آن جا گریختند. با گزارش این موضوع بلافاصله جسم غرق در خون این محیط بان برای درمان به بیمارستان منتقل شد و در حالی که مدت زمان زیادی از انتقال وی به بیمارستان نگذشته بود خبر رسید که نامبرده به دلیل خونریزی شدید، جان خود را از دست داده است.

بازپرس پرونده دقایقی بعد از شهادت محیط بان بمو، دستورات لازم را برای بررسی موضوع صادر کرد. در حالی که تحقیقات برای دستگیری این دو شکارچی متخلف آغاز شده بود هر دو با مراجعه به پاسگاه، خود را معرفی کردند و یک اسلحه شکاری تک لول قاچاق Contraband و اسلحه دولول مجاز خود را تحویل دادند.

این دو متهم که از شکارچیان غیر مجاز منطقه هستند در اعترافات اولیه شان، ترس از دستگیر شدن را انگیزه اصلی از درگیری با محیط بان اعلام کردند. در نهایت این پرونده با صدور کیفرخواست به اتهام قتل Murder عمدی برای یکی از آن ها و معاونت برای متهم دیگر به دادگاه کیفری فارس ارسال شد.

محاکمه علنی متهم به قتل محیط بان پارک بمو در شعبه ٣ دادگاه کیفری یک استان فارس برگزار شد.

در ابتدای این محاکمه علنی، قاضی Judge شبانی ضمن یادآوری حقوق قانونی متهم از نماینده دادستان خواست تا از کیفرخواست صادره دفاع و پس از آن به اخذ درخواست و شکایت اولیای دم پرونده پرداخت.

پس از آن پدر مقتول به عنوان ولی دم و همچنین ولی قهری فرزندان صغیر مرحوم منوچهر شجاعیان محیط بان، بر اجرای قصاص نفس تاکید کرد.

سپس متهم پرونده در جایگاه حاضر و به بیان واقعه پرداخت و گفت: در روز حادثه به قصد چیدن گیاهان معطر به کوه چاه سرخ و چشمه گنو رفته بودیم که در زمان برگشت پس از مواجهه با محیط بانان به خاطر حمل سلاح غیر مجاز ترسیدیم و فرار Escape کردیم.وی گفت: علی رغم تذکرات مکرر محیط بان به گفته وی توجه نکردم و از ترس شلیک کردم که به محیط بان مرحوم اصابت کرد.

دادگاه پس از اخذ آخرین دفاع متهم جهت اخذ تصمیم وارد شور شد که در پایان متهم «م.ج» از سوی دادگاه به استناد مواد ١٦٤- ١٦٨- ٢١١ بند (الف) ماده ٢٩٠ ، ماده ٣٠١، ٣٥١، ٣٨١،٤١٧و ٤١٩ قانون Law مجازات اسلامی مصوب سال ١٣٩٢ به اتهام قتل عمد محیط بان پارک ملی بمو مرحوم منوچهر شجاعیان به قصاص نفس در ملاء عام محکوم شد.متهم مذکور همچنین به اتهام نگهداری اسلحه غیر مجاز به شش ماه حبس و همچنین به لحاظ شروع به شکار غیر مجاز نیز به سه ماه و یک روز حبس محکوم شد.

رای صادره به دیوان عالی کشور ارسال و در نهایت حکم قصاص قاتل The Murderer تایید شد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 اخبار مرتبط

ارسال نظر