پرونده کدخبر: 230044 ارسال پرینت 455

رکنا: فضای مجازی طی سال‌های اخیر به محلی برای جولان مجرمان تبدیل شده و اغلب مجرمان سنتی هم برای اجرای نقشه‌های مجرمانه شان به این فضا کوچ کرده‌اند.

از سوی دیگر اعتماد سریع برخی افراد بخصوص دختران در این فضا به افراد، بازار این مجرمان را داغ نگه داشته است. کلاهبرداری، اخاذی، هتک حیثیت و سوءاستفاده از جمله جرایمی است که در شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهد و هر روز هم تکرار می‌شود.

از سوی دیگر ارتباط مجازی در این فضا باعث می‌شود هویت افراد در آن مشخص نشود و مجرمان براحتی با هویت‌های جعلی اقدامات مجرمانه خود را پیش ببرند. در تازه‌ترین پرونده، مجرم سایبری که به بهانه استخدام یا ازدواج، دختران جوان را در شبکه‌های اجتماعی فریب داده و از آنها کلاهبرداری می‌کرد، دستگیر شد. متهم با این شگرد 170 نفر را فریب داده بود.

سرهنگ فرامرز شاکری، رئیس‌پلیس فتای کردستان در تشریح این پرونده گفت: پس از طرح سه شکایت جداگانه در مورد کلاهبرداری در شبکه‌های اجتماعی، پرونده با دستور قاضی Judge ویژه رسیدگی به جرایم سایبری در اختیار پلیس Police فتا قرار گرفت.

تحقیق از شاکیان پرونده نشان داد، مدتی قبل از طریق فضای مجازی و شبکه اجتماعی تلگرام با فردی ناشناس‌ که خود را شخصی با نفوذ و مسئول جذب‌ و استخدام ‌در یکی از نهادهای دولتی‌ و متخصص در زمینه کاریابی معرفی کرده بود‌، آشنا‌ شده بودند.

متهم به بهانه استخدام از طعمه‌هایش مبالغی را همراه کپی مدارک شناسایی آنها گرفته بود. چند روز بعد که مالباختگان برای پیگیری وضعیت استخدام خود بامتهم تماس گرفتند، او پاسخگوی تماس‌هایش نبود.

وی افزود: با استفاده از‌ شگردهای خاص پلیسی و اقدامات اطلاعاتی ماموران‌ اداره مبارزه با جرایم سایبری‌، متهم که در شبکه‌های پیام‌رسان تلفن همراه، دختران جویای کار را در دام خود گرفتار کرده بود، شناسایی شد. در ادامه با هماهنگی قاضی ویژه رسیدگی به جرایم سایبری دادسرای سنندج‌، متهم بازداشت و تمامی سامانه‌های‌ رایانه‌ای وی توقیف‌ و برای بررسی‌های اولیه پلیسی تحویل اداره فنی‌ و بررسی ادله دیجیتال پلیس فتا شد. چندین سری مدارک هویتی قربانیان و کارت‌های بانکی متعدد نیز کشف شد.

رئیس پلیس فتای کردستان خاطر نشان کرد: متهم ابتدا منکر قضیه بوده اما پس از مواجهه با دلایل ‌و مدارک‌ به جرم Crime خود اعتراف کرد و گفت که با ساختن چندین اکانت در شبکه‌های اجتماعی طعمه‌های خود را از بین کاربران زن انتخاب‌ می‌کرد و‌ با‌ وعده ‌استخدام ‌در ادارات دولتی‌ آنها را به دام می‌انداخت.

او خود را مسئول جذب نیروی انسانی در سازمان‌های دولتی معرفی می‌کرد. او در برخی پرونده‌ها، از طعمه خواستگاری کرده و به بهانه ازدواج، اعتماد او را برای منافع مالی و ضداخلاقی جلب می‌کرد.

وی ادامه داد: در نهایت با توجه به اعتراف متهم به جرایمش، او با قرار وثیقه 500 میلیون تومانی روانه زندان Prison شد.

هشدار: پرسه در اینترنت

رئیس پلیس فتای کردستان در این باره هشدار داد: با توجه به هویت پنهان‌ در فضای مجازی،شهروندان‌ از اعتماد به افراد با هر عنوانی خودداری کرده و اطلاعات شخصی و خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند.

کلاهبرداران برای شکار طعمه‌های خود همیشه وعده‌های وسوسه‌انگیز مطرح می‌کنند تا راحت آنها را اغفال کنند. در این پرونده وعده استخدام در ادارات دولتی با پست خوب و حقوق عالی باعث فریب طعمه‌ها شده و آنها با خود فکر نکرده‌اند چطور به یک گفت‌وگوی اینترنتی اعتماد کنیم؟

آنها به جای تحقیق درباره ادعای متهم، به او اعتماد کرده و پول و مدارکشان را در اختیارش قرار داده بودند.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر شاهد کلاهبرداری خواستگاران قلابی در فضای مجازی هستیم به طوری که این افراد با وضع مالی بد و سطح سواد پایین، خود را افرادی پولدار و با مدرک دکتری معرفی و حتی از عکس افراد دیگر استفاده می‌کنند.

این افراد پس از جلب اعتماد دختران به بهانه‌های مختلف از آنها پول می‌گیرند و سپس ناپدید می‌شوند. دختران باید از خود بپرسند که فردی با موقعیت مالی و اجتماعی عالی چرا باید در فضای مجازی به دنبال همسر باشد.

اگر کسی قصد ازدواج داشته باشد، به جای فضای مجازی به صورت سنتی و همراه خانواده‌اش برای خواستگاری اقدام می‌کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

منبع: جام جم

اخبار زیر را از دست ندهید:

باشگاه بازیگر معروف به صحنه قتل تبدیل شد+تصاویر

وحشتناک ترین انتقام از شوهر در اتاق خواب

آزار و اذیت دختر 13 ساله داخل هواپیما مسافربری+ عکس

ماجرای دختر دبیرستانی که برای ازدواج با یک داعشی به سوریه رفت اما... + عکس

2 جوان، ساناز دختر آبادانی را با پراید به محل خلوتی بردند و ... +فیلم از تبهکاری این 2 متهم

وقتی پیام های عاشقانه زنم را به مرد غریبه خواندم دنیا روی سرم خراب شد / حالا لاله مهریه اش را می خواهد!

شوهرم رمز گوشی اش را به من نمی دهد / آقای قاضی او ارتباط پنهانی دارد!

اقدام زشت با 170 دختر به بهانه استخدام یا ازدواج / پلیس فتای کردستان این مرد را دستگیر کرد

سرنوشت وحشتناک 5 زن و دختر زیبا که درخانه مرد 67 ساله تن فروشی می کردند +عکس مرد کثیف و خانه اش

آقای قاضی شوهرم خانه دیوار به دیوار با زن سابقش را اجاره کرد / نمیخواهم با او زیر یک سقف باشم

2 مرد با تهدید چاقو پشت شمشادهای پارک مرا زور آزار و اذیت کردند / ساناز روی بازگشت به خانه را ندارد

دار زدن پسر بتچه توسط کارمند مهدکودک +عکس

اقدام زشت و کثیف پزشک با زن جوان در مطب / این زن شکایت خود را به گوش دادستان رساند

اقدام عجیب با جسد دختر 14 ساله پس از مرگش

رفتارهای وقیحانه دخترم خسته ام کرده است / آیدا شب ها دیر وقت به خانه می آید

دستبرد میلیونی از حساب بانکی مرد عزادار در آبادان

اقدام زشت آرزو که از خواستگار دوست صمیمی اش خوشش آمده بود

راز مومیایی 2500 ساله در دره پادشاهان مصر باستان+عکس

آرشیو عکس دختران ایرانی در گوشی مرد که انگلیسی حرف می زد

کشف یک میلیارد اموال دزدی از مخفیگاه باند سارقان نقاب دار

کتک خوردن قهرمان بوکس از 4 زن+فیلم و عکس

دست نوازش خرس قطبی بر سر سگ +عکس

آزار و اذیت دختر زیبا در آتلیه زیر زمینی عکاسی و تن فروشی صدف 16 ساله در دوبی

 

روناک یونسی و همسرش در یک رستوران کانادایی +عکس

بازیگر زن معروف ایرانی به اروپا برگشت +عکس

بازیگر معروف ایرانی: من سینما را نمی خواهم، سینما است که من را می خواهد.+عکس

آقای بازیگر برای دستگیری بن لادن به پاکستان رفت+ عکساخبار مرتبط

ارسال نظر