حجم ویدیو: 5.39M | مدت زمان ویدیو: 00:00:44

به گزارش رکنا، دو روز پیش بود که سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از پیدا شدن دومین جعبه سیاه بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی خبر داد.

روز گذشته هم خبرگزاری رویترز با نقل قول بالا از منابع امنیتی آمریکایی، اروپایی و کانادایی که نخواسته‌اند نامشان فاش شود، نوشته است که اطلاعات آژانس‌های اطلاعاتی نشان می دهد که این هواپیما دچار نقص فنی شده است.

گزارش اولیه دفتر بررسی سانحه سازمان هواپیمایی ایران می گوید این هواپیمای مسافربری بر اثر نقص فنی و پیش از سقوط دچار آتش سوزی شده است.

بر اساس گزارش این دفتر، این آتش سوزی موجب قطع ارتباطات مخابراتی و نهایتا سقوط این هواپیما شده است.

وزیر راه و شهرسازی نیز در گفتگو با ایسنا «شایعات مطرح شده درباره نحوه سقوطه هواپیمای ۷۳۷ اوکراینی» را رد کرده و گفته است که «نقص فنی هواپیما موجب آتش سوزی و سقوط آن شده است.»

بر اساس مقررات جهانی هوانوردی ایران حق هدایت تحقیقات را دارا می باشد اما معمولا شرکت سازنده هواپیما در تحقیقات شرکت می کند. با این حال به نظر می رسد ایران اعلام کند جعبه سیاه را به شرکت سازنده یا آمریکا نمی دهد. از سوی دیگر وزیر خارجه آمریکا گفته است که حاضر به ارائه هرگونه کمک به اوکراین در پی سقوط این هواپیما است.

علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری درباره فرایند سقوط این هواپیما گفته است: «هواپیما ابتدا تا ارتفاع ۸۰۰۰ پا صعود می‌کند و پس از آن همزمان اطلاعات هواپیما از صفحه رادار حذف و هواپیما با از دست دادن ارتفاع با زمین برخورد کرده و متلاشی می‌شود.»

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال که با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز، در ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه روز چهارشنبه فرودگاه امام خمینی را به مقصد کی‌یف ترک کرده بود پس از ۶ دقیقه پرواز در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران سقوط کرد و تمام سرنشینان آن که بیشتر ایرانی و کانادایی بودند، جانشان را از دست دادند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟