حجم ویدیو: 113.35M | مدت زمان ویدیو: 00:17:51

به گزارش رکنا، مسعود سلیمانی یکی از دانشمندان علوم پزشکی ترمیمی و هماتولوژی (خون‌شناسی) و همچنین نخبه تحسین‌شده ایرانی در عرصه داخلی و بین‌المللی در روز ۱۶ آذر پس از تحمل ۱۴ ماه گروگان گیری و حبس غیرقانونی در آمریکا آزاد و تحویل مقامات ایرانی شد.

این استاد دانشگاه‌های کشورمان که به اتهام واهی دور زدن تحریم‌های غیرقانونی آمریکا بازداشت شده بود با تلاش‌ها و پیگیری‌های وزارت امور خارجه و همکاری نهاد‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران و در یک فرایند دیپلماتیک با همکاری دولت سوئیس آزاد شد.

در این روند با تصویب شورای عالی امنیت ملی و همکاری و موافقت نهاد‌های قضایی و امنیتی " ژائو ونگ " شهروند آمریکایی که به جرم جاسوسی در حال گذراندن دوران محکومیت خود در ایران بود با رافت اسلامی آزاد و تحویل مقامات سوئیسی برای بازگشت به آمریکا شد.

مسعود سلیمان در این گفت و گو از نحوه دستگیری و اتهاماتی که دولت امریکا به او داده بود توضیح داد که دعوت ازبیمارستان "مایو کلینیک "که رتبه اول بیمارستان های آمریکا است را داشت. زمانی که به فرودگاه شیکاگو رسید پلیس آمریکا  او را دستگیر کرد و وسایلش را گشتند. گوشی همراه او را چک کردند و گفتند این گوشی تو نیست، چون در یک جا ثابت بوده است، او هم در پاسخ گفت:" این گوشی دخترم است."

به گفته دکتر سلیمانی بعد از چند ساعت پرسش و پاسخ او را به جرم حمل یک ماده پروتئینی  و اینکه  چون یک دانشمند از کشور آیت الله ها بود، دستگیر شد و او را در زندان در بند قاتل ها و قاچاقچیان انداخته بودند و به همه ی زندانی ها او را یک تروریست معرفی کرده بودند.

دکتر سلیمانی بعد از 14 ماه با تلاش دکتر ظریف برای آزادی به زوریخ برده شد . زمانی که او را می خواستند انتقال دهند دستانش را از پشت بستند وبه هراه چند پلیس که ماسک های وحشتناک به همراه اسلحه وباتوم و سپر داشتند  او را عقب عقب رو به پنجره زندانیان دیگر بردند که نشان دهند او یک تروریست است . داخل ماشین هم دست و پا و کمر او را با زنجیر بستند.

در آخر که قاضی اجازه تحویل او را تلفنی به "مارشال" داد، سلیمانی به او گفت: " 14 ماه من را نگه داشتید و چندتا از بیماران من در این مدت مرده اند. شما هم در این دنیا و آن دنیا مسئولید" .

دکتر سلیمانی، زمانی که به نزد خانواده بازمی گردد جای مادر را خالی می بیند. مادر دکتر بعد از شنیدن اسارت فرزندش دچار عارضه مغزی می شود و بعد از 7 ماه به کما رفتن، فوت می کند.  برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟