ولاسوف: به بازنشستگی فکر نمی‌کنم/ سوریان اسطوره من است/ سومین طلای المپیک را می‌خواهم

به گزارش رکنا، رومن آندریویچ ولاسوف، کشتی‌گیر 31 ساله اهل روسیه است که از فرنگی‌کاران پرافتخار وزن 75 کیلوگرم به حساب می‌آید. ولاسوف 2 مدال طلای  المپیک های 2012 و 2016 را در کارنامه دارد. او همچنین 3 عنوان قهرمانی جهان در 2011، 2015 و 2021 را به دست آورده است. 

ولاسوف که 4 بار هم قهرمان اروپا شده، جایی در لیست کشتی‌گیران فدراسیون روسیه برای المپیک توکیو نداشت، ولی برای مسابقات جهانی دوباره به ترکیب تیم ملی روسیه بازگشت و با اقتدار و برد با امتیاز عالی در تمام مسابقات، قهرمان دنیا شد. وی در مرحله یک‌چهارم‌نهایی توانست محمدعلی گرایی، کشتی‌گیر فنی و تحسین شده کشورمان، را با حساب 10 به یک شکست دهد. 

خبرنگار رکنا، گفت‌وگوی اختصاصی را با رومن ولاسوف نابغه کشتی فرنگی دنیا انجام داده که شرح آن را در ادامه از زیر نظر می‌گذرانید:

*در ابتدا نظرتان درباره عدم حضور در مسابقات رسمی چیست؟

باید صحبت‌های خودم را اینطور شروع کنم که تصمیم اخیر واقعأ منصفانه نبود و مسابقات بدون حضور کشتی‌گیران روسیه ارزش و اعتبار بالایی ندارد.

*شرایط کشتی‌گیران شما پس از تصمیمات اخیر چگونه است؟

کشتی در روسیه در حال پیشرفت است، ما مانند گذشته در بهترین شرایط آماده می‌شویم اما غیبت در رقابت‌های جهانی آن هم به دلیل مسائل غیر ورزشی روحیه کشتی‌گیران را تحت تاثیر قرار داده است.

*آیا برنامه‌ای برای حضور در المپیک پاریس دارید؟

به صورت فشرده تمرینات خودم را دنبال می‌کنم تا بتوانم برای مسابقات به بهترین نحو آماده شوم. تمام هدف و برنامه اصلی من برای بازی‌های المپیک 2024 معطوف شده و قطعاً در این رویداد شرکت می‌کنیم تا بتوانیم باز هم طبق روال گذشته بهترین نتایج و عملکرد را داشته باشیم. هیچ ورزشکاری در دنیا از المپیک به سادگی عبور نمی‌کند و من هم می‌خواهم در پاریس حضور داشته باشم. اصلأ به فکر بازنشستگی نیستم و دوست‌دارم با قدرت کارم را ادامه دهم که بتوانم در المپیک بهترین عملکرد ممکن را داشته باشم.

*درباره قهرمانی در مسابقات جام پادوبنی چه صحبتی دارید؟

مسئولان فدراسیون کشتی ما تصمیم گرفتند تا با برگزاری جام پادوبنی که کشتی‌گیران زیادی از کشورهای مختلف در آن حضور یافته بودند، شرایط را به نحوی پیش ببرند که ما از فرم بدنی خوب دور نشویم. از طرف دیگر رقابت در روسیه واقعأ سخت است و خوشحالم توانستم قدرت خود را اثبات کنم.

*کمی هم درخصوص ایرانی‌ها صحبت کنیم، به نظرت راز موفقیت حسن یزدانی در چه موضوعی است؟

حسن یزدانی کشتی‌گیر فنی و مسلطی است و یکی از بهترین‌های دنیا محسوب می‌شود. مطمئناً او در پاریس دومین مدال طلای المپیک خود را خواهد گرفت. او روی اصول و حساب کشتی می‌گیرد و می‌تواند با درخشش در آینده مدال‌های بیشتری از او در مسابقات شاهد باشیم.

سور ولاسوف

*به نظرت در نبود شما کدام کشور بالاترین شانس را برای رفتن روی سکوی قهرمانی جهان دارد؟

فکر می‌کنم الان که ما در مسابقات جهانی حضور نداریم تیم ایران بیشترین شانس را برای قهرمانی در جهان دارد و امیدوارم این اتفاق برای کشتی‌گیران شما رخ دهد.

رومن

*آیا برنامه‌ای برای برابری با رکورد لوپز کوبایی از لحاظ مدال طلای المپیک داری؟

رویای من کسب 3 طلای المپیک است. می‌خواهم مانند الکساندر کارلین در ۳ دوره بازی‌های المپیک قهرمان شوم و این هدف را دارم و به همین دلیل دوست‌دارم در المپیک پاریس عنوان قهرمانی را به دست بیاورم.

*نظرت درخصوص حمید سوریان چیست و آیا به دنبال شکستن رکورد او هستی؟

 سوریان دوست بزرگ و اسطوره ورزش من است. من برای دوستی با او ارزش زیادی قائل هستم و خوشحالم که در ایران مانند روسیه کشتی را دوست دارند. اگر شرایط پیش بیاید از زدن رکورد سوریان استقبال می‌کنم. 

*درباره برادران گرایی هم صحبت کن.

این 2 برادر کشتی‌گیران بزرگ و سطح بالایی هستند و در مجموع کشتی در ایران در سالیان اخیر پیشرفت چشمگیری داشته و دوست‌دارم با اکثر قهرمانان کشور شما مسابقه دهم.

*صحبت پایانی.

از مهر و مُحبت مردم ایران تشکر می‌کنم و امیدوارم روزی دوباره به کشور شما سفر کنم تا با دوستانم دیداری داشته باشم و از شما هم بابت انجام این مصاحبه ممنونم.

ولاسوف سوریان

گفت‌وگو: یدالله محمدی

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟