حجم ویدیو: 38.69M | مدت زمان ویدیو: 00:04:49

به گزارش گروه ورزشی رکنا،  سومین دوره رقابت های مچ اندازی قهرمانی بانوان کشور در رده های سنی جوانان، امید و بزرگسالان، پنجشنیه و جمعه گذشته یعنی  دهم و یازدهم مرداد ماه در سالن جهان پهلوان محمود نامجو مجموعه ورزشی یادگار امام رشت برگزار شد.

سومین دوره رقابت های مچ اندازی قهرمانی بانوان کشور در رده های سنی جوانان، امید و بزرگسالان در سالن جهان پهلوان محمود نامجو مجموعه ورزشی یادگار امام رشت برگزار شد.

دانیال خاتمی رئیس هیات بدنسازی و پرورش اندام استان گیلان با اشاره به حضور ۲۲ تیم از استاهای کرمان، تهران، خراسان رضوی، گیلان، آذربایجان شرقی و غربی، کرمانشاه، فارس، گلستان، بوشهر، قزوین، لرستان، خوزستان، خراسان جنوبی، زنجان، سیستان و بلوچستان و کهکیلویه و بویر احمد در این دوره از مسابقات  گفت: در مجموع رده های سنی مختلق ۱۷۳ نفر در این مسابقت شرکت داشتند.

وی در رابطه با نتایج مسابقات اظهار کرد: در بخش تیمی راست دست جوانان تهران مقام اول، گیلان مقام دوم و سوم مشترک نیز به زاهدان و لرستان رسید.

خاتمی افزود: در بخش راست دست امید نیز گیلان مقام اول، تهران دوم و گلستان به مقام سوم دست یافت.

رئیس هیات بدنسازی و پرورش اندام استان گیلان گفت: در بخش راست دست بزرگسالان نیز خوزسان مقام اول، تهران مقام دوم و خراسان جنوبی و مازندران مقام سوم مشترک را به دست آوردند.

وی افزود: در بخش تیمی مسابقات و چپ دست رده سنی جوانان، تهران مقام اول، گیلان دوم و کردستان و لرستان به مقام سوم مشترک دست یافتند.

خاتمی با اشاره به بخش چپ دست رده سنی امید گفت: تهران مقام اول، گیلان الف مقام دوم و گلستان مقام سوم را به دست آورد.

رئیس هیات بدنسازی و پرورش اندام استان گیلان در پایان اظهار کرد: خوزستان مقام اول، مازندران دوم و تهران مقام سوم را کسب کرد.

در این میان اما حمیرا شایان قهرمان مقتدر دوره های قبلی با حواشی فراوانی روبرو شد و در نهایت موفق به دفاع از عناوین قهرمانی خود نگشت. شایان در قسمت دست چپ در ر قابت ها شرکت نکرده و در دست راست نیز به رتبه سوم قناعت کرد. اجازه دهید نیرومند ترین بانوی ایرانی را بیشتر بشناسیم.

شایان ورزش را از سن ۱۰ سالگی و زیر نظر برادر خود، در رشته فول کنتاک شروع کرد و تا سن ۱۵ سالگی و آشنایی با فوتسال نیز آن را ادامه داد. تا سن ۱۸ سالگی که ذات مبارزه طلبش او را به سمت کار با وزنه و ورزش بدنسازی سوق داد و از همان ابتدای شروع بدنسازی نیز  با مطالعه و تحقیق فراوان سعی در فراگیری کامل این ورزش داشت. او از سن ۲۲ سالگی مربی گری در رشته بدنسازی و رشته های هوازی را به صورت تخصصی آغاز کرد.

او که متولد دوم دی ماه 65 است، از همان ابتدای  کودکی تمام آشنایان و فامیل را به زورآزمایی دعوت می کرده است. شایان درباره نحوه ورود به مچ اندازی چنین می گوید: «سال هایی را که در باشگاه با وزنه تمرین می کردم همیشه منتظر فرصتی بودم تا بتونم از قدرت بدنی خودم استفاده کرده و در یک مسابقه خودم را بسنجم که متاسفانه شرایط این رقابت در ایران برای بانوان فراهم نبود؛ تا اینکه فدراسیون بدنسازی ورزش مچ اندازی را برای بانوان راه اندازی کرد و بنده با شرکت در کلاس های داوری کار خودم را شروع کردم.»

وی ادامه می دهد: «در ابتدا فکر می کردم مچ اندازی فقط قدرت بدنی می خواهد اما بعد از ورود متوجه شدم فن و سرعت از فاکتورهای این رشته است. تصمیم گرفتم با مربی متخصص در این امر شروع به کار کنم. اولین مربی ام نیز استاد علی علی اکبری قهرمان آسیا در این رشته بود .»

قهرمان بلامنازع مسابقات مچ اندازی قهرمانی کشور پیرامون واکنش اطرافیان و مردم راجع به مچ انداختن، می گوید: «متاسفانه باید اعتراف کنم که هیچ گاه بازخورد خوبی از سوی مردم و حتی خانواده ام نداشتم. شاید باورتان نشود اما برخی منتظرند تا دستم دچار آسیب دیدگی ولو کوچک شود تا بلافاصله من را مورد سرزنش قرار دهند و گاها حتی به تمسخر بگیرند.»

او ادامه می دهد: «اما من همیشه دنبال هدفم بوده ام و توجهی به حرف های دیگران ندارم . با قدرت ادامه می دهم  چرا که شاید در طول زندگی مشکلات فراوانی داشتم اما در این مسیر دشوار هیچ گاه یک قدم عقب نکشیده ام .من هم یک  مادر بوده ام و  هم یک همسر اما هیچ وقت اجازه ندادم که ورزش باعث غفلت از زندگی خصوصی ام شود. تمام سعیم این است که  همواره یک الگوی محکم و با قدرت برای دخترم باشم.»

نمایشگاه اسپورتکس امسال محل خوبی بود که بیشتر از پیش به معرفی ورزش های زیر مجموعه پرورش اندام بپردازیم. گفت‌وگو با حمیرا شایان ، قهرمان مچ اندازی کشور نیز یکی از همین اقدامات بود که شرح آن را در ذیل مشاهده می فرمایید.

از نمایشگاه اسپورتکس امسال شروع کنیم. سطح کیفی آن را چگونه دیدید؟

خدا رو شکر همه چیز خوب است و نسبت به سال های گذشته، نمایشگاه روز به روز و سال سال به سال بهتر شده است. البته الان در ساعات اولیه نمایشگاه هستیم و به طور حتم در ساعات آینده استقبال مردم بهتر خواهد شد.

برویم سراغ بحث اصلی، از فعالیت های ورزشی خودتان بگویید

من مربی رسمی فدراسیون بدنسازی، داور و مربی و البته قهرمان مچ اندازی کشور هستم؛ علاوه بر این مسئولیت روابط عمومی کمیته مچ اندازی کل کشور را نیز بر عهده دارم.

گویا مسابقاتی را هم به زودی در رشت خواهید داشت

بله مسابقات کشوری رشت است که انشالله نهم، دهم و یازدهم مرداد ماه برگزار خواهد شد و بنده نیز در حال آماده سازی برای حضور در این مسابقات هستم.

رقابت امسال چندمین دوره مسابقات کشوری محصوب می شود؟

سومین دوره؛ سال اول مسابقات در کرمانشاه برگزار شد، سال دوم به ارومیه رفتیم و امسال هم که در رشت خواهیم بود.

آیا قهرمان این مسابقات، به رقابت های برون مرزی اعزام خواهد شد؟

خیر، علی رغم حل مشکلات مربوط به پوشش بانوان که در چند سال اخیر با آن درگیر بودیم، در حال حاضر مشکل تاچ (لمس) داورها را داریم؛ چرا که داورهای مسابقات آسیایی مرد هستند و چون در اول مسابقه لمس صورت می گیرد دچار مشکل خواهیم شده ایم. در صورت رفع این معضل و استفاده از داورهای خانم، به طور حتم در مسابقات برون مرزی شرکت خواهیم داشت.

ظاهرا جدا از مچ اندازی در بدنسازی هم فعالیت دارید.

بله مربی بدنسازی هستم و شاگردها خصوصی نیز دارم اما در حال حاضر حدود چهار سالی می شود که به صورت تخصصی درگیر ورزش مچ اندازی شده ام.

استقبال عموم بانوان از مچ اندازی چگونه بوده است؟ اقدامی در این راستا داشته اید؟

روز به روز استقبال از این ورزش بیشتر می شود؛ خود ما نیز پویش های عمومی فراوانی در اماکن مختلف نظیر پارک ارم و چیتگر راه اندازی کرده و به عمومی تر شدن این ورزش کمک کرده ایم و به استعدادیابی پرداخته ایم. امید بالایی داریم که در آینده نزدیک این ورزش بیشتر از این ها به عموم جامعه معرفی شود. در واقع از زمانی که آقای عبدلوند مسئولیت کمیته مچ اندازی تهران را بر عهده گرفتند، تغییر وتحولات زیادی در مچ اندازی تهران تهران صورت گرفت و این پروژه ها نیز از همان موقع کلید خورد.

از برنامه هایتان در آینده بگویید

قصد داریم کمیته ها و کارگاه های استان ها را راه اندازی کرده و این ورزش را به طور کلی در سطح کشور گسترده تر کنیم. از طرف دیگر باید استعدادیابی را از رده های سنی پایین تر و در مدارس انجام دهیم.

اگر صحبتی مانده، در خدمت شما هستیم

حرف خاصی نمانده؛ فقط تشکر می کنم از شما و وقتی که برای معرفی ورزش مچ اندازی گذاشتید. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟