"کریل سربرِنیکوف" کارگردان شهیر سینما و تئاتر روسیه که به اتهام اختلاص ۱۳۳ میلیون روبلی معادل دو میلیون دلاری در بازداشت خانگی ۲۰ ماهه به‌سر می‌برد، آزاد شد.

از زمان اعلام اتهام اختلاس و بازداشت خانگی این کارگردان، بسیاری از چهره‌های فرهنگی هنری روسیه و دیگر نقاط جهان خواستار پایان آن بودند. بسیاری حتی از شخص پوتین رئیس‌جمهور روسیه خواستار آزادی این کارگردان بودند اما پوتین آزادی و هر نوع حکمی در مورد این کارگردان را مستلزم رأی و حکم دادگاه عنوان کرد.

به گزارش فارس، سربرِنیکوف که به مدت ۲۰ ماه در بازداشت خانگی به‌سر می‌برد متهم به اختلاس ۱۳۳ میلیون روبل (معادل ۲ میلیون دلار) بوده که برای سرمایه‌گذاری در یک پروژه تئاتر دریافت کرده بود. البته او تمام اتهامات را رد کرده و هرگونه اختلاس را منکر می‌شود.

او در این مورد گفت: "من تنها زمانی احساس شادمانی خواهم کرد که این کابوس به طور کامل به پایان برسد و بتوانم بی‌گناهی‌ام را ثابت کنم."

بسیاری از بزرگان جامعه هنری روسیه به صورت مستمر از ولادیمیر پوتین خواستار آزادی این کارگردان بوده‌اند و بسیاری از هنرمندان جهانی نیز به این خواست هنرمندان روس پیوسته‌اند و خواستار آزادی وی شدند.

"دیمیتری پسکوف" سخنگوی پوتین هیچ گونه توضیحی در مورد تصمیم اخیر دادگاه روسیه در مورد سربرِنیکوف ارائه نکرد.

آثار هنری این کارگردان ـ از نمایش گرفته تا اُپرا و فیلم سینمایی ـ دربرگیرنده درونمایه‌ای از نقد اجتماعی سیاسی روسیه بوده است.

از مشهورترین فیلم‌های او می‌توان به "دانشجو" و "تابستان" اشاره کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟