به گزارش رکنا ، مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه، از پایان فصل یک‌ماهه کاوش‌های باستان‌شناسان در غار وزمه اسلام‌آباد غرب خبر داد و گفت: باستان‌شناسان در این بررسی‌ها به نتایج و یافته‌های جدیدی دست پیدا کرده‌اند.

امید قادری اظهار داشت: در پی انتشار نتایج پژوهش‌های جدید بر روی دندان انسان کشف شده در غار وزمه که به‌طور قطعی حضور انسان نئاندرتال در ایران را به اثبات رساند، کاوش‌ها و بررسی‌های جدیدی در این غار و اطراف آن توسط تیمی از باستان‌شناسان به سرپرستی فریدون بیگلری در آبان‌ماه امسال به انجام رسید.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه، هدف باستان‌شناسان از این پژوهش‌ها را روشن ساختن ابهاماتی عنوان کرد که درباره استفاده انسان نئاندرتال از این غار وجود داشت.

قادری افزود: باستان‌شناسان در پژوهش‌های اخیر خود به بقایای جدیدی از گونه‌های جانوری منقرض شده که هزاران سال پیش در دشت اسلام آباد می‌زیستند، برخورد کردند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این آثاری از سکونت دامداران دوره‌های نوسنگی و مس سنگی شامل سفال، ابزار سنگی و استخوان با قدمت حدود 6 تا 9 هزار سال یافت شد که نشان می‌دهد در آن دوره‌ها از غار به‌عنوان آغل و پناهگاه موقت استفاده می‌شده است.

قادری تصریح کرد: بررسی‌های جدید در اطراف غار نیز منجر به شناسایی سکونتگاه‌ها و معادن سنگی شد که انسان‌های نئاندرتال و دوره‌های جدیدتر از آن‌ها برای ساخت ابزار سنگی استفاده می‌کردند.

این مسؤول خاطرنشان کرد: در راستای معرفی بیشتر این غار و یافته‌های مهم آن که سبب مطرح شدن اهمیت کرمانشاه در سطح جهان شده، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه برنامه‌هایی دارد که متعاقبا درباره آن‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟