پیشنهاد رئیس اتحادیه کارگران برای خانه دار شدن کارگران

به گزارش رکنا ، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی می‌گوید برای صاحبخانه شدن کارگران و کارمندان باید زمین رایگان در اختیار سازندگان بخش خصوصی و تعاونی قرار داده شود در غیر این صورت هیچ کارگری با حقوق سه میلیون تومان نمی‌تواند خانه متری ۳۰ میلیون تومان بخرد.

فتح اله بیات اظهار کرد: تامین مسکن برای آحاد جامعه برعهده دولت است و اصل ۳۱ قانون اساسی بر این مساله تاکید دارد با این حال چنانچه می‌خواهیم گروه‌های کارگری و کارمندی در عرصه ساخت و ساز مشارکت کنند و ساخت مسکن را به دست گیرند راهش این است که زمین رایگان در اختیار سازندگان بخش خصوصی و تعاونی قرار دهیم.

تورم مسکن به دلیل نرخ زمین

وی ادامه داد: تورمی که اکنون در بخش مسکن داریم به دلیل نرخ زمین است اگر نرخ زمین را از کارگران و کارمندان دریافت نکنیم و فقط پول ساخت مسکن را بگیریم کمک بزرگی به خانه دار شدن آن‌ها می‌شود.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی درباره ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده گفت: اگر بخواهیم فقط پول زمین در بافت‌های فرسوده را بپردازیم سر به فلک می‌گذارد. بنابراین معتقدم که برای آنکه کارگران فاقد مسکن صاحبخانه شوند، دولت آستین بالا بزند و قیمت زمین را برای آن‌ها حذف کند و با واگذاری زمین به سازندگان خصوصی و تعاونی‌های مسکن، تنها پول ساخت را بگیرد تا کارگران با وام و آورده خود بتوانند خانه دار شوند در غیر این صورت کدام کارگر یا کارمندی با حقوق سه میلیون تومانی می‌تواند خانه متری ۳۰ میلیون تومان بخرد؟

نقش مصالح و تجهیزات ساختمانی در قیمت مسکن

وی ادامه داد: یکی از مسایلی که در قیمت مسکن تاثیرگذار است، مصالح و تجهیزات ساختمانی است. زمانی که نرخ مسکن بی جهت چند برابر می‌شود حقوق کارگران که سالی یکبار افزایش مییابد نمی‌تواند با آن رقابت کند.

وام ودیعه مسکن برای خانه دار شدن کافی نیست

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با بیان اینکه قدرت خرید جامعه کارگری کفاف مستاجری را نمی‌دهد، اظهار کرد: پرداخت وام ودیعه مسکن اقدام بسیار مثبتی است، ولی با شرایط اقتصادی و وضعیت بازار مسکن چقدر به خانه دار شدن کارگران یا حتی کارمندان کمک می‌کند؟ وقتی کارگر نمی‌تواند معیشت خود و خانواده اش را تامین کند، وام مسکن هم بگیرد مقروض بانک می‌شود و در نهایت خانه اش را از دست می‌دهد.

به گفته بیات درصورتی که قیمت‌ها متعادل شود، نرخ سود بانکی و درصد بهره‌ها کاهش پیدا کند و مدت بازپرداخت وام‌ها افزایش یابد می‌توان به خانه دار شدن کارگران امیدوار بود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟