حجم ویدیو: 35.68M | مدت زمان ویدیو: 00:02:16


7

رکنا/ سعیده وحیدنیا : نوا رضوانی متولد فروردین سال 1361 در تهران است. وی دانش آموخته رشته هنر با گرایش تدوین چند فیلم مستند موفق در کارنامه خود دارد. فلیم کوتاه ظغال و فیلم مستند بلند عروسک ها نمی دانند دو فیلم اخیر از این فیلمساز مستند است که در باره آن دو با وی به گفتگو نشستیم.

عروسک ها نمی دانند مستندی درباره ازدواج زود هنگام نوجوانان است که دارای دو اپیزود شخصیت محور است که هر دوی آنها خانم هستند و در سن پایین ازدواج کرده اند.

یکی از آنها این مرحله را در گذشته تجربه کرده و دیگری تازه به مرحله ازدواج رسیده است. به نوعی در این مستند تاریخ دوباره تکرار می‌شود!

وی افزود: اپیزود اول در کهریزک و با تصویربرداری از مدرسه و محیط زندگی یک خانم افغانی به پایان رسید. البته در انتهای کار با مشکلاتی از سوی خانواده وی مواجه شدیم. سوژه دوم نیز طی سکانس‌هایی در تهران، مشهد و روستایی از توابع تربت جام مقابل دوربین رفت. مستند عروسک ها نمی دانند به واسطه داشتن موضوع حساس، انرژی زیادی گرفت و یک سال و نیم از زمان من را به خود اختصاص داد. در این مستند، نزدیک شدن به سوژه‌ها از مراحل دشوار کار بود، اما همیشه انسان‌های خوب و بد در کنار هم وجود دارند، مانند سوژه دوم که به طرز غیرقابل باوری با من همکاری کرد و معتقد بود این فیلم باید ساخته شود تا همه دریابند چه زجری به خاطر ازدواج زود هنگام کشیده است.

وی درخصوص چگونگی ساخت این فیلم گفت: سالانه در ایران حدود 42 هزار ازدواج زیر 14 سال داریم و سال به سال نیز این آمار در حال سیر صعودی است. همین امر موجب شد این سوال برایم پیش بیاید که چطور می شود پدری این کار را با خانواده اش انجام دهد و دخترش را در سن خیلی پایین شوهر دهد.این بود که به فکر ساخت این مستند افتادم و انتظار داشتم این فیلم بتواند قانونی را که برای ازدواج قانونی دختران 13 سال وجود دارد را تغییر دهد اما متاسفانه به این هدف نرسیدم و اینگونه نشد.

رضوانی با اشاره به آغاز تدوین فیلم تصریح کرد: تدوین کار را خودم انجام می‌دهم زیرا قبل از فیلمبرداری، فیلمنامه را با ذهنیت تدوین آن می‌نویسم و در مرحله مونتاژ 80 درصد سکانس‌ها در فیلم مشخص شده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا این فیلم را به مادربزرگ تان تقدیم کردید گفت: مادربزرگم در سن 13 سالگی با پدربزرگم که نزدیک 50سال سن داشت در دهه 30شمسی ازدواج کرد و چون خیلی ظریف بوده و سن کمی هم داشته در سن 21 سالگی بعد از 4 با بارداری سرطان رحم می گیرد و فوت می کند. سرطان رحم معظلی است که اغلب دخترانی که در این سن ازدواج می کنند و زود باردار شده به آن دچار می شوند.

نوا رضوانی در سال 1381 نیز با ساخت مستند «ظغال!» موفق به دریافت تندیس بهترین فیلم مستند کوتاه و دیپلم افتخار بهترین مستند اجتماعی ششمین دوره جشنواره «سینماحقیقت» شده بود.

مستند ظغال روایت یوسف کارگر معدن زغال است. این اثر مستند از مستندهای کلاسیک تاثیر گرفته است طوری که تم اصلی داستان موضوع امید به زندگی را در بر می گیرد و یکی از نقاط قوت آن تیتراژ این اثر است.

مستند ظغال زندگی پیرمردی روستایی است که با خانواده اش در کوره زغال زندگی می کند و یک پسر موجی از دوران جنگ و جبهه دارد. بعد از دیدن مجموعه عکس هایی از یک آقای عکاس کلید این فیلم در ذهنم زده شد و تصمیم گرفتم درباره این شغل و این پیرمرد و زندگی روزمره اش مستندی بسازم و خوب این فیلم هم توانست مورد توجه قرار بگیرد و جوایزی نیز کسب کند. در تلویزیون هم نمایش داده شد و من خیلی ازین بابت که این فیلم توانست دیده شود خوشحالم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.


 

حجم فایل صوتی: 21.79M | مدت زمان فایل صوتی: 00:23:48
آیا این خبر مفید بود؟