از پاسخ تیم کوهنوردی تا اعلام خبر برخورد محیط زیست با تخریبگران

به گزارش خبرنگار رکنا از خرم آباد این در حالی است که پس از انتشار این مطلب در خروجی رکنا، دوست داران زیست محیطی در فضای مجازی با استقبال از آن پیگیر برخورد با متخلفین بودند.

گفتنی است عصر دیروز فردی که خود را از مدیران باشگاه کوهنوردی اصفهان نیز معرفی می کردند با تماس تلفنی با خبرنگار رکنا اعلام کردند، اصلا گردشگری از جانب تور ما به آنجا نرفته است.

این فرد در ادامه با بیان اینکه قبل از ورود گردشگران به منطقه حفاظت شده تنگه پیازه مخملکوه خرم آباد، محیطبانان محیط زیست کمپ را جمع کردند افزود: وقتی چند نفر از طرف باشگاه برای ایجاد کمپ به منطقه اعزام شدند، نیروهای محیط زیست اجازه برپایی کمپ به آنها را ندادند و گردشگران ما به بدون پرداخت مبلغ مازادی به دهکده سلامت مخملکوه منتقل شدند.

در ادامه فردی دیگری که خود را مدیر باشگاه معرفی کرده است در پیامی ۴ نکته را عنوان کرده است که بشرح ذیل است: 

۱- برنامه کمپینگ نوروزی باشگاه در منطقه تنگه پیازه و دشت گهواره در تاریخ ۲۸ اسفند کنسل شده و به کنار اقامتگاه سلامت مخملکوه تغییر پیدا کرده است.

۲- تیم سه نفره تدارکات این باشگاه که قبل از کنسل شدن به منطقه اعزام شده بود به همراه محیط بانان کلدر به طور کامل از منطقه خارج شده و کلیه وسایل و تجهیزات نصب شده بصورت کامل پاکسازی شده است و در گزارش محیط بانی در سازمان محیط زیست به ثبت رسیده است.

۳- شکستن شاخه های خشک و تر و تنه درختان به هیچ عنوان ربطی به این باشگاه ندارد. این باشگاه کمپ خود را در مکان دیگری و در کنار اقامتگاه سلامت مخملکوه برگزار کرده و از امکانات این مجموعه رفاهی استفاده نموده است که قابل استعلام است.

۴- این باشگاه کلیه تهمت، افترا، تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیبی که علیه وجه این باشگاه در حال پخش میباشد را ثبت کرده و از طریق پلیس فتا و مجامع قضایی اقدام قانونی انجام خواهد داد. 

برخورد قاطعانه با تخریب کنندگان محیط زیست 

این ادعاها درحالی مطرح می شود که مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: با هرکس که در تخریب محیط زیست نقش داشته باشد از طریق مراجع قضایی برخورد قاطعانه خواهیم کرد.

مهرداد فتحی بیرانوند در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار رکنا در خرم آباد با اشاره به اینکه قبل از تعطیلات نوروز از طرف یک باشگاه کوهنوردی از استان اصفهان درخواستی جهت حضور در منطقه حفاظت شده سفیدکوه ارسال شد افزود: با توجه به محدودیت های اعلام شده توسط ستاد مدیریت مبارزه با کرونا و تعداد بالای گردشگران، از طریق معاونت مربوطه در محیط زیست لرستان مخالفت اعلام شد.

وی با بیان اینکه علی رغم مخالفت و عدم صدور مجوز قانونی، این باشگاه اقدام به ساخت و ساز سرویس های بهداشتی، حمام و ... کرده است اظهارداشت: متاسفانه گردشگران نیز بعد از چند روز که متولیان این تور گردشگری برای ایجاد کمپ وارد منطقه شده بودند به منطقه تنگه پیازه مخملکوه وارد می شوند.

فتحی بیرانوند تصریح کرد: به محض دریافت گزارش از حضور تعداد زیادی گردشگر و ساخت و سازها و قطع تعدادی از درختان، همکاران ما در یگان حفاظت محیط زیست لرستان اعزام و آنها را از این منطقه اخراج کردند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان عنوان کرد: چند نفری از اعضای تور برای ساخت و ساز و ایجاد کمپ چند روزی زودتر در محل حضور پیدا کرده بودند ولی کل گردشگران تنها یک شب در منطقه تنگه پیازه مخملکوه بودند و سریعا اخراج شدند.

وی گفت: با توجه به اقداماتی که این تور گردشگری در قطع درختان زنده بلوط، ساخت و ساز سرویس های بهداشتی، عدم اخذ مجوز و عدم رعایت ضوابط و مقررات انجام داده است، همکاران ما در حفاظت محیط زیست لرستان در حال جمع آوری مستندات هستند و پس از تکمیل پرونده به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

فتحی بیرانوند در پایان با اشاره به اینکه قطعا در برابر کسانی که به محیط زیست آسیب وارد می کنند ایستاده ایم افزود: تمامی متخلفین حوزه محیط زیست به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

لرستان ./ خرم آباد، امین پارسا 

آیا این خبر مفید بود؟