(عکس) نگاهی به همکاری‌های مشترک شهاب حسینی و ترانه علیدوستی

اولین همکاری شهاب حسینی و ترانه علیدوستی زمانی اتفاق افتاد که هردو آنها در سینمای ایران به جایگاهی ویژه رسیده بودند و تجربه همکاری با بازیگران و کارگردان‌های مهمی را داشتند. آنها سال 1387 در «درباره الی» اولین حضور را کنار هم تجربه کردند. نگاهی داریم به تجربیات موفق آنها در کنار هم.

درباره الی | اصغر فرهادی | 1387

159

اولین همکاری مشترک شهاب و ترانه در فیلم «درباره الی» رقم خورد.

اولین همکاری مشترک شهاب حسینی و ترانه علیدوستی به بازی در فیلم «درباره الی» به کارگردانی اصغر فرهادی برمی‌گردد. حسینی نقش جوانی به اسم احمد را داشت که بعد از جدایی‌ از همسرش به ایران برمی‌گشت و دوستانش برای اینکه بهش خوش بگذرد برنامه می‌گذاشتند ببرندش شمال. سپیده یکی از همین دوست‌ها، الی، مربی مهدکودک دخترش را هم دعوت می‌کرد تا بیاید و با احمد آشنا شود.

همراهی حسینی و علیدوستی در این فیلم زیاد نبود. چون خیلی زود با گم شدن الی، علیدوستی از بازی کنار می‌رفت و از آن به بعد بدون حضور او همه‌چیز بهم می‌ریخت. دیالوگ میان الی و احمد در اوایل فیلم، یکی از به یادماندنی‌ترین سکانس‌ها را می‌ساخت. الی از احمد درباره دلیل جدایی‌اش می‌پرسید و او می‌گفت: «یه روز صبح از خواب پاشدیم دست‌وصورتمون رو شستیم و صبحانه‌مون رو خوردیم بهم گفت یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی بی‌پایانه.» حسینی برای این فیلم دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد را از جشنواره بیست‌وهفتم گرفت.

شهرزاد | حسن فتحی | 1394

160

سریال «شهرزاد» یکی از جذاب‌ترین همکاری‌های شهاب حسینی و ترانه علیدوستی است.

یکی از درخشان‌ترین همکاری‌های مشترک شهاب حسینی و ترانه علیدوستی را در سریال «شهرزاد» شاهد بودیم. حسینی در نقش قباد، ابتدای سریال به عنوان داماد بزرگ‌آقا و شخصیتی بی‌ریشه و بی‌هدف معرفی می‌شد؛ مردی که با همسرش بدخلقی می‌کرد، همیشه گوش به فرمان بزرگ آقا بود و از خودش اختیاری نداشت.

بخش مهمی از زندگی‌اش را در قماربازی و شرط‌بندی می‌گذشت و با عشق‌وعاشقی میانه‌ای نداشت. درواقع درست در نقطه مقابل شخصیت فرهاد قرار می‌گرفت. زمانی که بزرگ‌آقا شهرزاد را مجبور کرد دل از فرهاد بکند و با قباد ازدواج کند، میزان تنفر همه از قباد بیشتر هم شد. چون بهرحال باید به عنوان رقیب عشقی فرهاد به میدان می‌آمد و با توجه به ویژگی‌هایش اصلا امکان‌پذیر نبود.

درست بعد از ازدواج، با ویژگی‌های جدیدی از قباد روبه‌رو می‌شدیم. درواقع ورود شهرزاد به زندگی قباد، باعث می‌شد او عشق واقعی را تجربه کند و وجوه جدیدی از شخصیتش به نمایش بگذارد. تا جایی که از یک شخصیت منفور به یک فرد عاشق‌ تبدیل می‌شد؛ مردی که حاضر بود برای برگرداندن محبوبش دست به هرکاری بزند.

از اینجا به بعد قباد که شخصیتی لاابالی داشت ناگهان جای خودش را با فرهاد عاشق‌پیشه عوض کرد. تلاشی که قباد برای به دست آوردن شهرزاد کرد، هیچ ‌وقت فرهاد برای او انجام نداد. از این رو به عنوان یک عاشق کاملا بین مخاطبان پذیرفته شد. جذابیت قباد و احساساتش نسبت به شهرزاد به حدی بالا رفت که وقتی در قسمت پایانی گلوله خورد، طرفدارانش درفضای مجازی به شدت معترض شدند و از پایان تلخ سریال گلایه کردند.

فروشنده | اصغر فرهادی | 1394

161

«فروشنده» سومین و تا به اینجا آخرین همکاری ترانه علیدوستی و شهاب حسینی است.

شهاب حسینی و ترانه علیدوستی بعد از «شهرزاد» در فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی هم در نقش‌ عماد و رعنا زوج جذابی را تشکیل دادند. عماد، مردی فرهنگی، خوش‌برخورد و خوش‌بین از طبقه متوسط جامعه بود؛ مردی که در مدرسه ادبیات تدریس می‌کرد و عصرها روی صحنه تئاتر بازی داشت. زندگی عادی او با تجاوز یک ناشناس به حریمش  آسیب رساندن به همسرش رعنا بهم می‌خورد. رعنا که او هم بازیگر تئاتر بود، به واسطه این تعرض، دچار بحران روحی زیادی می‌شد و از خودش، خانواده و جامعه‌ می‌ترسید.

رفتارها و حالات عصبی عماد آزارش می‌داد و دلش می‌خواست هیچ حرفی درباره این اتفاق نشنود. از سوی دیگر عماد هرکاری می‌کرد نمی‌توانست مسئله تجاوز دیگری به همسرش را هضم کند. از مردی مهربان و صمیمی در طول مدت زمانی کوتاه به فردی بدبین و خشن تبدیل می‌شد که دیگر کنترل اعصابش را نداشت و نمی‌توانست منطقی رفتار کند. به فردی عصیانگر تبدیل می‌شد و این مسئله به بحران روحی رعنا دامن می‌زد.

رفتار این دو شخصیت در «فروشنده» به تدریج در طول مسیر فیلم تغییر می‌کرد و این فروپاشی روحی در ظاهر هردو آنها کاملا نمایان می‌شد. آنها همزمان مشغول بازی در نمایش «مرگ فروشنده» آرتور میلر هم بودند و تبعات این فروپاشی در آن نمایش هم آشکار بود. حسینی سال 2016 نخل طلای بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را برای بازی در این نقش به دست آورد.

کدخبر: 1006765 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟