رد صلاحیت احمدی نژاد برای انتخابات 1400

همان طور که پیش بینی می شد، محمود احمدی نژاد ، رئیس جمهور سابق ایران از سوی شورای نگهبان برای نامزدی در انتخابات 1400 رد صلاحیت شد.

به گزارش رکنا، محمود احمدی نژاد از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶ اولین استاندار اردبیل و از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ شهردار تهران بود. او هم‌اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانش‌یار دانشگاه علم و صنعت ایران است.

احمدی نژاد در آرادان گرمسار در استان سمنان به دنیا آمد و در یک سالگی به همراه خانواده به تهران مهاجرت کرد. در سال ۱۳۵۴ برای تحصیل در مهندسی راه و ساختمان وارد دانشگاه علم و صنعت ایران شد. پس از انقلاب ۱۳۵۷، به عنوان نماینده علم و صنعت در جلسات انجمن‌های اسلامی دانشگاه‌ها شرکت می‌کرد. او تحصیلات خود را در این دانشگاه تا اخذ دکترای مهندسی عمران ادامه داد و در ۱۳۶۸ به عضویت هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران درآمد.

احمدی نژاد در دوران دهه شصت فرمانداری ماکو و خوی را بر عهده داشت. در ۱۳۷۲ به عنوان اولین استاندار اردبیل منصوب شد و تا ۱۳۷۶ این سمت را بر عهده داشت. در سال ۱۳۷۹ برای نمایندگی ششمین دوره مجلس شورای اسلامی از تهران نامزد شد که در این انتخابات شکست خورد.

در ۱۳۸۲ او به عنوان شهردار تهران برگزیده شد و در این مقام در انتخابات نهم ریاست جمهوری ایران شرکت کرد و در ۳ تیر ۱۳۸۴ در دور دوم از این دوره با کسب ۱۷ میلیون رای و با 26 درصد اختلاف نسبت به رقیب خود، آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد.

احمدی نژاد در سال ۱۳۸۸ نیز با ۲۴ میلیون و ۵۹۷ هزار رای و 29 درصد اختلاف نسبت به نامزد بعدی، میرحسین موسوی ، پیروز شد و برای دومین بار به ریاست جمهوری رسید. احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ نیز نامزد شد، ولی صلاحیتش مانند این دوره تایید شورای نگهبان قرار نگرفت. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟