رجایی: ورود تاجزاده به انتخابات 1400 یک تاکتیک است

یکی دیگر از مشکلاتی که اصلاح طلبان در انتخابات 1400 با آن دست به گریبان خواهند شد، اعلام نامزدی چهره های اصلاح طلب فارغ از نهاد اجماع ساز است که در صورت تایید صلاحیت آنها، شاید تجربه ۸۴ و تعدد کاندیدا برای اصلاح طلبان دوباره پیش آید.

به گزارش رکنا، روزنامه شرق برای بررسی موارد یادشده گفت وگویی با غلامعلی رجایی، فعال سیاسی اصلاح طلب، مشاور مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و مشاور رسانه ای شهردار تهران انجام داده است.

انتشار فایل صوتی ظریف را چگونه تحلیل می کنید؟

من فکر می کنم برای قضاوت فایل صوتی ظریف زود است؛ اما قطعا آگاهانه منتشر شده است و گمان نمی کنم از سوی یک حفره امنیتی درز پیدا کرده باشد. درباره کاندیداتوری نیز طبیعتا تاثیراتی مثبت و منفی روی انتخابات نسبت به ایشان خواهد گذاشت.

تاثیرات مثبت این است که حرف هایی که از ایشان درباره ایستادگی ها و دلسوزی ها شنیدیم، امتیاز او را نزد افکار عمومی بالا می برد؛ اما در عین حال به خاطر برخی از حرف های رک و عریانی که زده است، به برخی از افراد که در روند انتخابات تاثیر گذار هستند این فرصت را می دهد که مسیر سختی پیش پای او قرار دهند.

به نظر شما این اتفاق ها روی مذاکرات وین تاثیری خواهد گذاشت؟

این اتفاقات روی مذاکرات وین تاثیری نخواهد گذاشت، چون چیزی نیست که آمریکا از آن بی اطلاع بوده باشد؛ اما قطعا اگر مذاکرات وین به نقاط مثبتی برسد، حتما روی انتخابات تاثیر خواهد گذاشت، ولی نه آن تاثیری که باعث حضور پرشور باشد، چون بخشی از مشکلات معیشتی حل می شود و در این دو ماه نتیجه مذاکرات وین را در سفره ها نمی بینند.

تحلیل شما از میزان مشارکت در این دوره چیست؟

من میزان مشارکت را خوب نمی بینم؛ به دلیل اینکه اولین انتخاباتی است در ۴۲ سال اخیر که ارتباط تنگاتنگی با معیشت مردم دارد، من تاثیر معیشت را بر انتخابات بسیار بالا و تعیین کننده می دانم و انتخابات فرارو را کم رمق می بینم.

آقای تاجزاده اعلام کاندیداتوری کرده اند، به نظر شما اصلاح طلبان از ایشان حمایت خواهند کرد؟

من فکر می کنم این یک تاکتیک است که آقای تاجزاده انجام داده است، چون ایشان حتما آمده حرف هایش را بزند و تاکتیکی است که به نتیجه هم می رسد. در شرایطی که خیلی ها صحبت های او را جدی گرفته اند و نظرات مثبت و منفی در این باره شنیده می شود، برای ایشان دستاوردی است که توانسته حرف هایش را در بیانیه اش بزند؛ اما این را که اصلاح طلبان روی ایشان اجماع کنند، منتفی می دانم برای اینکه اولا ایشان باید از سوی یک حزب معرفی می شد و بعد درصدی طبق قوانین نهاد اجماع ساز به خودش اختصاص می داد، بعد در گزینه های نهایی رای گیری می شد؛ اما تاکنون هیچ کدام از این مراحل طی نشده و ایشان یکباره اعلام نامزدی کرده که از یک چهره سیاسی بعید است و من فکر می کنم این نامزدی جدی نیست و نباید جدی گرفته شود. به هر حال این حضور به مردم کمک می کند نگاه متفاوت تری به انتخابات داشته باشند.

کاندیداهای احتمالی جبهه اصلاحات به نظر شما چه کسانی خواهند بود؟

عارف ، پزشکیان ، محسن هاشمی ، جهانگیری و ظریف شانس دارند. احتمال ضعیفی هم وجود دارد که اگر اصلاح طلبان به یک گزینه مشخص نرسند، به سمت لاریجانی بروند که احتمال آن خیلی کم است.

برخی از چهره های اصلاح طلب مانند آقایان رهامی و کواکبیان، فارغ از نهاد اجماع ساز اعلام نامزدی در انتخابات کرده اند؛ به نظر شما احتمال تعدد کاندیدا و تکرار تجربه ۸۴ وجود دارد؟

خیر؛ اما ممکن است برخی از این افراد گوش نکنند و به صورت منفرد کاندیدا شوند، ولی شانس آنها مثل برخی از سوی اصولگرایان است و تاثیری نخواهد داشت و آقای خاتمی قدرت این را دارد که جلوی حرکت های انفرادی را بگیرد.

ردصلاحیت ها را در این دوره چگونه ارزیابی می کنید؟ اگر کاندیدای اصلاح طلبان در این دوره ردصلاحیت شد، این طیف سیاسی چه برخوردی خواهد داشت؟

من فکر می کنم تغییری با گذشته پیدا نکند؛ مگر اینکه توصیه ای بیاید که کسی تایید صلاحیت شود و فکر می کنم چینش گزینه های فرارو به سمتی است که تعداد کمتری ممکن است به ویترین مناظرات بیایند و گزینه هایی از اصلاح طلبان تایید صلاحیت شوند که برای باختن گزینه خوبی باشند و ممکن است سه اصولگرا و دو اصلاح طلب تایید صلاحیت شوند. مردم هم در صورتی که به بازار بروند و جنس مورد پسند آنها وجود نداشته باشد، ترجیح می دهند خرید نکنند.

نظامی ها هم در این دوره ابراز تمایل کرده اند در انتخابات نامزد شوند؛ این اتفاق را ناشی از چه می دانید؟

نظامی ها هیچ شانسی در انتخابات ندارند. آقای قالیباف و رضایی چهار دوره از انتخابات ها را شرکت کرده اند و مردم دست رد به سینه آنها زده اند و جامعه به آنها رای نخواهد داد. نه اینکه نظامی ها بد باشند؛ اما هرکسی باید کار خودش را بکند.

من معتقدم حوزه سیاسی عقیم نیست. حوزه سیاست به اندازه کافی مردان پخته دارد و احزاب در این میان نباید بدون کارکرد شوند و حضور نظامی ها یعنی کارکرد احزاب در ۴۰ سال اخیر بدون نتیجه بوده است که ناچار به قرض گرفتن از حوزه نظامی بوده اند. به هر جهت، این مسئله را منتفی می دانم.

بحثی که الان هم اشاره کردید، بحث احزاب است؛ به نظر شما در ۴۰ سال اخیر تا چه حد انتخابات های حزبی داشته ایم؟

به هر حال جامعه ایران هم متاثر است. جوامع دیگر دوقطبی است و جریان اعتدال نتوانسته خود را میان دو جریان دیگر مطرح کند. آقای روحانی اگر چه نماینده جریان اعتدال بود، ولی حزب ایشان با خودش از قدرت تضعیف خواهد شد. البته احزاب به دلایلی که جای گفتنش در اینجا نیست، نتوانسته اند در ایران به صورت جدی فعالیت کنند؛ چراکه احزابی که نتیجه کارهایشان را شورای نگهبان در یک لحظه از بین ببرد، فایده ای ندارند.

در میان اصلاح طلبان تا چه حد حزب گرایی جدی گرفته می شود؟ و تا چه حد خاتمی محوری در مقابل احزاب قرار دارد؟

من فکر می کنم آقای خاتمی کماکان محور اصلاح طلبان است. به هر حال جریان اصلاح طلبی به دلیل عملکرد خودش و عملکرد ضعیف دولت در مسائل اقتصادی ضربه های خودش را به مردم زده است؛ اما من خاتمی را یک فرد آبرومند می دانم و در میان اصلاح طلبان رای آخر خواهد بود. در این شرایط، اصلاح طلبان فقط در صورت مذاکرات وین می توانند وضعیت بهتری پیدا کنند؛ اما با گزینه های متوسط و معرفی شده از سر تکلیف، شانسی برای پاستور ندارند.

آیا از موضع محسن هاشمی در انتخابات اطلاع دارید؟

در همین حد که کارگزاران ایشان را به عنوان نامزد در کنار جهانگیری مطرح کرده است. ایشان در حال ارزیابی هستند که اول روی ایشان اجماع شود و سپس تایید صلاحیت شود.

آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟