آخرین آرایش اصلاح طلبان برای انتخابات 1400

دوماه دیگر تکلیف رئیس جمهور بعدی ایران مشخص خواهد شد و در این بین اصلاح طلبان نیز برخلاف عملکرد منفعلانه خود در انتخابات مجلس شورای اسلامی، عزم خود را جزم کرده اند که پیروز انتخابات 1400 باشند و از همین رو تا کنون چهره های مختلفی از این جریان برای نام نویسی در انتخابات اعلام آمادگی کرده اند.

به گزارش رکنا و به نقل از خراسان، هر چند که شاید هیچ کدام گزینه اصلی جریان اصلاحات نباشد. یکی از این افراد مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری است، او در گفت و گوی اخیر خود با اشاره به این که از حمایت از روحانی در انتخابات پشیمان نیست و او در آن مقطع خیر الموجودین بوده است؛ مشکل دولت روحانی را نبود چابکی و چالاکی لازم اعلام کرد وبا بیان این که لیبرال‌ها را به دولتم راه نمی‌دهم، افزود: «۵ وزیر را به عنوان وزیران محوری کابینه قبل از انتخابات حتما معرفی خواهیم کرد و معاونین هم معرفی خواهند شد؛ این پنج وزیر، وزیر اقتصاد، وزیر کشور، وزیر خارجه، وزیر اطلاعات و وزیر دفاع هستند. در نظر داریم حتما این ۵ وزارتخانه و معاونان مختلف آن را قبل از روز رای گیری به مردم معرفی کنیم.»

کواکبیان همچنین درباره برنامه های خود از 50 گل نشکفته گفت که باید شکفته شوند: «واقعیت این است که ما ۵۰ برنامه تدوین کردیم تحت این عنوان که ۵۰ گُل باید شکفته شود که اتفاقا ۱۵ برنامه اقتصادی است و ۱۰ برنامه سیاست داخلی و ۱۰ برنامه سیاست خارجی است و ۱۰ برنامه فرهنگی و اجتماعی است.»

کواکبیان اما تنها کسی نبود که از برنامه های انتخاباتی خود سخن گفت و حجت الاسلام محسن رهامی یکی دیگر از داوطلبان اصلاح طلب انتخابات، از سر فصل های انتخاباتی خود رو نمایی کرد و در نشست خبری اخیر خود، اعلام کرد که مهم ترین رقیب اش در انتخابات سید ابراهیم رئیسی است و حتی اگر ظریف هم پا به میدان بگذارد به نفع او نیز کنار نخواهد رفت: «ابراهیم رئیسی مهم ترین رقیب من است. من هیچ نقطه خاکستری در زندگی خود ندارم و بر اساس سوابق خود دلیلی برای ردصلاحیتم نمی بینم... ظریف تا این جا اعلام کرده است که نمی آید. اگر ظریف بیاید، نحوه دست یابی به اجماع اهمیت دارد. من در این زمینه مدل دولت ائتلافی را مطرح کرده ام و با سایر داوطلبان انتخابات هم در این زمینه جلسه خواهم داشت. کنار رفتن شاید تعبیر خوبی نباشد.»

این روحانی اصلاح طلب نیز همانند کواکبیان تحریم و کرونا را مهم ترین پاشنه آشیل دولت روحانی می داند و همانند دبیرکل مردم سالاری معتقد است که روحانی بهترین گزینه درانتخابات بوده است: «ما سال ۹۲ طبق آن شرایط، انتخاب سیاسی درستی کردیم و نمی‌گوییم انتخاب اشتباهی بود. بعد از این که شرایط برای آقای خاتمی فراهم نشد و آقای هاشمی هم ردصلاحیت شد و گفتند سن او بالاست؛ درنهایت به آقای روحانی رسیدیم. به‌میزان سهمی که در روی کار آوردن روحانی داشته‌ایم، از مردم عذرخواهی می‌کنیم.»

فارغ از اظهار نظر های انتخاباتی چهره های اصلاح طلبی، این را هم از یاد نباید برد که برگ برنده اصلاح طلبان در انتخابات 1400 ، اجماع آنان بر یک گزینه واحد است که حالا ناسا یا همان نهاد اجماع ساز اصلاح طلبی،قرار است به عنوان نقطه ثقل اردوگاه اصلاح طلبی این گام بزرگ را بردارد.

موضوعی که حتی باعث شده مسعود پزشکیان ، که یکی از گزینه های احتمالی و اصلی اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو که چندی قبل اما و اگر هایی نسبت به تصمیمات ناسا داشت، در گفت و گوی اخیر خود اعلام کند که سازو کار اصلاح طلبان را می پذیرد: «ساز و کار اصلاح طلبان را می‌پذیرم و حتی اگر کسی در نظرسنجی نهایی به‌ اندازه‌ یک رای از من بیشتر شانس داشته باشد کنار خواهم رفت و از او حمایت می‌کنم.»

در این بین آن طور که حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران اعلام کرده ، جریان سازندگی با یک سورپرایز دقیقه نودی، 4 گزینه اصلی خود را به ناسا معرفی کرده است:« امروز ما با ۴ کاندیدا پیشنهاد خود را به جبهه اصلاحات ارائه می کنیم و اسامی را در دقیقه ۹۰ رو می کنیم چون شاید در زمان ثبت نام، یکی از دوستان ما ثبت نام کند و از شگفتی های انتخابات باشد.»

منبع: روزنامه خراسان

آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟