روحانی 92 با روحانی 1400 مناظره می کند!

رئیس جمهور در سال پایانی دولت با تبرئه مدیران دولتی کماکان تحریم را مسبب تمام مشکلات می‌داند، این در حالی است که روحانی در سال 92 تفاوت ویژه‌ای را میان موضوعات «تحریم» و «کارآمدی» قائل بود.

به گزارش رکنا، دولت روحانی به ۲ بخش تقسیم می‌شود؛ در بخش اول دولت او با شرط رفع تحریم‌ها، وعده گشایش اقتصادی می‌داد و در بخش دوم با استناد به عدم رفع تحریم‌ها، محقق نشدن وعده‌هایش را توجیه می‌کرد.

برای نمونه چندماه پیش بود که در پاسخ به اعتراض‌ها پیرامون محقق نشدن وعده‌های انتخاباتی‌اش در سال 96 این وعده‌ها را مربوط به شرایط سال 95 دانست و محقق نشدن وعده‌ها را امری طبیعی دانست و حتی در ماه‌های گذشته بارها شرایط موجود کشور را نیز نشان از کارآمدی مدیران دولتی‌اش دانسته است.

جمله‌سازی دولت با تحریم‌ ها حتی در 100روز پایانی ریاست جمهوری حسن روحانی نیز تمام نمی‌شود. او که با وعده رفع تحریم‌ها راهی پاستور شده بود و همواره سعی می‌کرد با نسبت دادن منتقدانش به طرفداری از تحریم برای خود حاشیه امنی بسازد، حالا و در ماه‌های پایان ریاست‌جمهوری‌اش کماکان از کلیدواژه «تحریم» برای توجیه وضعیت موجود استفاده می‌کند. روحانی البته علاقه‌ای به پاسخ دادن به این پرسش ندارد که اگر قرار بر ادامه یافتن و تقویت شدن تحریم‌ها (به ادعای شخص رئیس‌جمهور) بود، چه دلیلی برای انتخاب او از سوی مردم وجود داشت.

با این حال نگاهی به مواضع روحانی در سال 92 موید این نکته است که وی در تبلیغات انتخاباتی‌اش همواره سعی داشته با تفکیک میان دو مفهوم «تحریم» و «کارآمدی» بخش قابل توجهی از مشکلات را ناشی از مفهوم دوم دانسته و ادعا کند حتی در صورت ادامه یافتن تحریم‌ها نیز برای بهبود شرایط کشور برنامه دارد؛ ادعایی که البته در روزهای پایانی دولت و پس از آنکه 8 سال سرمایه و انرژی کشور صرف مذاکرات شد، از آن اعلام برائت کرده و منتقدان را به عدم فهم صحیح نتایج تحریم‌ها محکوم می‌کند.

روحانی روز پنجشنبه در حاشیه مراسم افتتاح طرح‌های ملی کشاورزی با اشاره به تاثیرگذاری تحریم‌های آمریکا اظهار داشت: یک عده‌ای آشنا نیستند و درصد درست می‌کنند و می‌گویند ۳۰ درصد مشکلات از تحریم است و بقیه مشکلات از مدیریت است که این حرف کاملا غلط و نادرست است. آنها نمی‌دانند تحریم در چه زمینه‌هایی تاثیرگذار است و چه مشکلاتی ایجاد می‌کند و نمی‌دانند کل تولید در بخش کشاورزی و در بخش صنعت اگر نهاده‌های لازم و مواد اولیه را نتوانیم به موقع وارد کنیم، متوقف می‌شود.

رئیس جمهور ادامه داد: تحریم بر تولید، صادرات و واردات ما تاثیرگذار است و به این مناسبت از وزارت امور خارجه و سایر دستگاه‌ها که در کنار این وزارتخانه در وین تلاش کردند برای اینکه این تحریم را بشکنند، تشکر می‌کنم.

روحانی در ادامه خاطرنشان کرد: تحریم یک ظلم بزرگ بر ملت بزرگ ایران است و ما آن لحظه‌ای که ببینیم طرف مقابل ما برای اجرای قانون و مقررات آماده شده است، یک لحظه صبر نمی‌کنیم. حالا مخالفان هر چه می‌خواهند بگویند. هر چقدر زور و بلندگو داشته باشند، ما زمانی که ببینیم حق مردم ایران را می‌توانیم بگیریم، من به عنوان رئیس‌جمهور یک آن و یک لحظه معطل نمی‌کنم و همان موقع این کار را انجام خواهم داد. حالا یک عده‌ هم که ناراحتند ناراحت باشند، به ما ربطی ندارد.

وی اظهار داشت: مردم بدانند تحریم در تولید تخم‌مرغ و مرغ و تولیدات دام چه تاثیری می‌گذارد. تحریم بر خیلی بخش‌های کشاورزی تاثیر می‌گذارد.

روحانی پیش از این نیز در سال‌های ابتدایی دولتش ادعاهای این‌چنینی را مطرح کرده بود و در مشهورترین مورد حتی حل مشکل آب خوردن را نیز منوط به انعقاد برجام کرده بود. عاملیت‌بخشی حداکثری به تحریم‌ها و نادیده گرفتن نقش مدیریت دولتی در شکل‌گیری بحران دقیقا چیزی بود که او در مواضع سال 92 خود به آن نقد می‌کرد. با این اوصاف آیا روحانی در سال 1400 مشغول مناظره با روحانی سال 92 است؟

منبع: روزنامه وطن امروز

photo_2021-04-24_14-14-25

آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟