آمریکا باید همه تحریم‌ها علیه ایران را بردارد/ هیچ طرح گام به گامی را نپذیرفته‌ایم

به گزارش رکنا، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه عصر امروز(دوشنبه) در نشست خبری اظهار کرد: آنچه بین ایران و چین امضا شده حاوی هیچ قرارداد، عدد و رقم و اعطای حق انحصاری و تعهد مشخصی برای دو طرف نیست.

خطیب‌زاده گفت: برخی نگرانی‌ها و شایعاتی مطرح شد که برخی نیروهای نطامی خارجی در ایران مستقر خواهند شد که کاملا مردود است.

وی ادامه داد: سندهای همکاری در گذشته هم وجود داشته و مربوط به یک کشور یا دو کشور نیست. متاسفانه برخی بزرگ‌نمایی ها در این خصوص صورت می‌گیرد. این سند چارچوب همکاری‌های ایران و چین را در ۲۵ اسفند سال آینده مشخص می‌کند اما به معنای یک قرارداد نیست. هر قراردادی از این چهارچوب و تفاهمنامه بیرون بیاید، مدت زمان آن تعیین خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: همکاری میان ایران و کشورهایی مانند هندوستان و روسیه نیز وجود دارد و ما امسال دهمین سال قرارداد مشترک میان ایران و روسیه را داریم.

خطیب‌زاده با بیان اینکه هیچ طرح گام به گامی مطرح نبوده و ایران نیز چنین طرحی را نپذیرفته است، گفت: آن چیزی که می‌تواند به برجام کمک کند این است که تمامی تحریم‌هایی که در زمان ترامپ وضع شده برداشته و همه تحریم‌هایی که با عنوان های مختلف در این مدت اعمال شده رفع و راستی‌آزمایی گردد. در کمیسیون مشترک روز جمعه موضع ایران در این خصوص کاملاً تبیین شد.

وی با بیان اینکه اگر ایالات متحد مسیر غلط گذشته را اصلاح کند استقبال می‌کنیم، گفت: فردا گفتگوهای میان ایران و طرف های باقی مانده در برجام صورت خواهد گرفت و هیچ گونه مذاکره مستقیم و غیر مستقیم با آمریکا نخواهیم داشت.

سخنگوی وزارت امورخارجه تاکید کرد: آنچه میان ایران و چین امضاء شده معاهده و قرارداد نیست و هیچ سند حقوقی و تعهد آوری هم وجود ندارد. وزارت امور خارجه مسئول اجرای این توافقنامه نیست بلکه هماهنگ کننده است.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره اینکه اقدامات ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی در چه مرحله‌ای از لغو تحریم‌ها توسط آمریکا صورت می‌گیرد و نقش مجلس در فرآیند راستی آزمایی تحریم‌ها چیست؟ بیان کرد: آنچه فردا اتفاق می‌افتد هیچ فرقی با کمیسیون‌های مشترکی که تا الان بوده ندارد. فردا کمیسیون ادواری بین ایران و ۱+۴ است. قرار بود در اسفند برگزار شود که تاریخ نهایی نشده بود. قرار شد در اوایل فروردین به صورت آنلاین برگزار شود اما چون گفت‌وگوها ناقص بود، برگزاری جلسه بعدی به صورت حضوری مقرر شد.

حضور نیروهای خارجی در ایران از اساس مردود است

وی ادامه داد: دستور کار جلسه فردا رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران و چگونگی اجرای تعهدات مقابل است. این موضوع جلسه اخیر کمیسیون مشترک بوده است. بحث‌های جدی مطرح شده است و فردا معلوم‌ می‌شود ۱+۴ می‌تواند منافع ما را تامین کند یا خیر.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سند برنامه همکاری جامع ایران و چین تاکید کرد: این سند قرارداد نیست، حضور نیروهای خارجی در ایران از اساس مردود است چون مخالف قانون اساسی ایران است. این موضوع مطرح نیست و بیشتر نگرانی آفرینی است.

خطیب زاده درباره اینکه آیا امکان امضای این سند با کشورهای دیگر وجود دارد؟ گفت: هم امکانش وجود دارد و هم قبلا بوده است. با روسیه هم سندی داشته‌ایم که باید آن را تجدید کنیم.

ایران آمادگی دارد اقدامات جبرانی خود را متوقف کند و به عقب برگرداند

وی درباره ادعای روزنامه وال استریت ژورنال درباره حصول دو توافق در وین، گفت: اینکه ۱+۴ در کجا و چگونه با آمریکا صحبت می‌کند به خود ۱+۴ مربوط است. فردا براساس دستورکار کمیسیون درباره مسیر رفع تحریم‌ها گفت‌وگو می‌کنیم. ۱+۴ از ما خواسته چگونگی توقف اقدامات جبرانی را عنوان کنیم.

وی گفت: مسیر روشن است، تحریم‌های آمریکا تماما باید برداشته و راستی آزمایی شود. ما فقط یک گام داریم. آن یک گام هم شامل برداشته شدن همه تحریم‌های آمریکاست و در مقابل آن ایران آمادگی دارد اقدامات جبرانی خود را متوقف کند و به عقب برگرداند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر نخست وزیر کره جنوبی به تهران در روز های آینده گفت: درخواستی بوده و ما از این سفر استقبال کردیم. مسائل تعیین جزییات فنی سفر در حال اتمام است و به محض نهایی شدن آن را اعلام می‌کنیم. انتظار داریم نخست وزیر کره با خودش راه‌حل‌هایی که برای آزادسازی منابع مسدود شده ایران در کره است را بیاورد. این موضوع روابط دوجانبه را شدیدا تحت تاثیر خود قرار داده است. این سفر ضمن اینکه می‌تواند در ارتقای روابط کمک کند اما نخست وزیر کره باید با دست پر و راه‌حل‌های اجرایی و عملیاتی وارد ایران شود.

خطیب‌زاده درباره اعلام رسانه‌های کره‌ای مبنی بر آزادی نفتکش گفت: موضوع کشتی کره‌ای یک موضوع کاملا متفاوت از روابط دوجانبه است. دولت کره درخواست‌های جدی از ما داشته و کاپیتان هم سوء سابقه نداشته و ما پیشنهادهای خود را به مقام قضایی ارائه کردیم و مقام قضایی به محض اینکه به نتیجه برسد سخنگوی قوه اعلام خواهد کرد. وزارت خارجه توصیه‌های خود را به قوه قضاییه اعلام کرده است.

وی درباره اظهارات وزیر خارجه عربستان و اینکه عربستان باید در مذاکرات ایران و ۱+۴ حضور داشته باشد، نیز گفت: متاسف هستیم که همچنان شجاعت گفت‌وگوهای خارج از قدرت‌های فرامنطقه‌ای در ریاض شکل نگرفته است. همچنان نگاه ریاض به پایتخت‌های دیگر خارج از منطقه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: موضع عربستان در قبال برجام شناخته شده است چراکه زمان مذاکرات اقدامات مخربی انجام داد. برجام گفت‌وگو و مهر و موم شد و بر روی طاقچه گذاشته شد. توصیه می‌کنیم عربستان به گفت‌وگوهای منطقه‌ای بازگردد زیرا آغوش منطقه به سوی عربستان باز است.

دوستان صدا و سیما سریال گاندو را دون شأن خود می‌دانستند و متوقف شد

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی دیگری درخصوص سریال گاندو با تاکید بر اینکه با نردبان دروغ نمی توان به نام حقیقت رسید، گفت: مادامی که این سریال، یک سریال پلیسی- تخیلی حساب می‌شد، اصحاب هنر و رسانه و هنرمندانی که به هنر فاخر و ارزشمند آگاهی کامل دارند، باید اظهارنظر می‌کردند اما از این بابت که سازندگان این سریال اصرار زیادی بر این داشته و دارند که اینها مبتنی بر سند است و دوست داشتند این سریال را به عنوان یک مستند معرفی بکنند، من امروزبه این سوال شما پاسخ می‌دهم.

وی افزود: اگر سندی دارند حتماً به مراجع مربوط ارائه کنند وگرنه دون شأن نظام جمهوری اسلامی ایران است که بر اساس سفارش و برای تخریب یکی از حرکات حاکمیت ملی جمهوری اسلامی ایران پروژه‌ای ساخته شود. دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران از فرزندان صادق مظلوم و کوشای این ملت هستند و پروژه های سفارشی و محفلی نمی تواند ارزش آنها را کم کند.

خطیب زاده تصریح کرد: مطمئن هستم آنچه دوستان عزیز من در صدا و سیما هم سریال را دون شأن خود می‌دانند. این که سریال ۱۴ روز پخش شود و بعد از تمام شدن تعطیلات عید یک مرتبه هم چنین موضوعی مطرح شود جای سوال دارد. قاعدتاً آنهایی که پول هنگفت ساخت سریال را فراهم کردند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: آنهایی که پول هم گفت ساخت این سریال را فراهم کردند و توان ساخت آن را داشتن حتماً توان ادامه آن را هم داشتند هیچ فشاری از دولت و وزارت امورخارجه نبوده و تک و توک اظهارنظرهایی که مثل آنچه که من امروز به سوال شما عرض کردم.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی گفت: ایران در بسیاری از کشورها دارای ملک‌ها و زمین‌هایی است و طبق قانون وزارت خارجه مستقلا نه می‌تواند تصمیمی درباره این املاک بگیرد چون ملی هستند و هیأت دولت باید راسأ تصمیم بگیرد که کدام فروخته و کدام حفظ شود. اینها روال قانونی دارد.

اروپا در کنار آمریکا در اجرای تعهدات خود کوتاهی کرده است

وی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات وزیر خارجه فرانسه مبنی بر اینکه ایران نباید مرتکب هرگونه نقض تعهدات شود خاطرنشان کرد: انتظار ما از فرانسه حرکت در مسیر سازنده و بازگشت به اجرای تعهداتشان است. اروپا در کنار آمریکا در اجرای تعهدات خود کوتاهی کرده است. توصیه ما به طرف‌های اروپایی این بوده که راه آسان‌تر را پیش بگیرند و پاسخ ایران به اقدامات آنها روشن خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره ارسال واکسن اسپوتنیک وی نیز گفت: بیش از یک سال و هفته پیش وزارت خارجه در بحبوحه فراگیری نامه‌ای به مقامات عالی نظام و وزارت بهداشت نوشت و موضوعات درباره واکسن را پیش بینی کرد و گفت و در طول این مدت همه اقدامات خود را برای رفع موانع در این خصوص انجام دادیم.

وی گفت: هرگاه چیزی را از ما خواستند به جدیت رفتیم از جمله در مورد اسپوتنیک وی که ظریف در سفر به مسکو مصوبه و درخواست را انجام داد. میزانی که با طرف روس صحبت کردیم وارد شده و توافق برای تولید مشترک را انجام دادیم و به این هم متوقف نبوده و ما با طرف‌های هندی و کوبایی توافقاتی داشتیم. ظریف در سفر به کوبا این مسیر را آغاز کرد و البته وزارت بهداشت مرجع صلاحیت دار بود که کدام جلو برود.

وی خاطرنشان کرد: کواکس در چند روز آینده تعدادی واکسن را ارسال می‌کند. فکر می‌کنم واردات واکسن تسریع هم خواهد یافت از طریق روسیه و کوبا. اگر هند واکسن خود را بفرست به چند میلیون دوز واردات خواهیم رسید و البته طبق گفته وزارت بهداشت مسیر تولید واکسن در مسیر خود دنبال می‌شود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟