هشدار عربستان به آمریکا در رابطه با ایران

در ادامه این مطلب آمده است: این سفر اهمیت زیادی برای پرونده‌های منطقه‌ای نظیر جنگ یمن و سوریه دارد.

به گزارش رکنا، فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی، در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای روسی‌اشگفت که صلح سوریه مستلزم یک راه حل سیاسی فراگیر است.

یک روز قبل از این نشست، وزیر خارجه امارات از لزوم بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفته بود. در چنین شرایطی، کارشناسان بر این عقیده‌اند که تمرکز سعودی بر موضوع سوریه دربردارنده پیامی برای آمریکایی هاست، مبنی بر اینکه اگر قصد نزدیکی به ایران را دارید و باب هسته‌ای را در برابر آن باز می‌گذارید، ما پرونده سوریه را در خلاف جهت محاسبات واشنگتن به حرکت در می‌آوریم.

کارشناسان معتقند عربستان مایل است راه حلی برای سوریه یافته شود که باعث خروج ایران از آن و در ادامه گرفتن برگ برنده ایران از دستش شود. تهران بازیگر اصلی در سوریه است که به موازات ترکیه و روسیه حرکت کرده و موفق شده است با ایجاد شبکه‌های متعدد، مدت طولانی در سوریه بماند.

سعودیها و اماراتی‌ها به این مساله از زاویه عملگرایانه نگاه می‌کنند و می‌خواهند تا ایران هم از سوریه خارج شود و هم از یمن. کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا فرصتی یافتند تا سوریه را به عمق عربی و اتحادیه عرب بازگردانند.

تحلیلگران معتقدند نزدیکی روسیه به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس منحصر به موضوع پرونده سوریه نیست، بلکه یک هماهنگی دیگر بین عربستان، امارات و روسیه در موضوع نفت در اوپک پلاس نیز مطرح است. آن‌ها می‌خواهند در بازار نفت توازن ایجاد کنند؛ یعنی همان مساله‌ای که شاهزاده فیصل بن فرحان در نشست مشترک با لاوروف بدان اشاره کرد.

به گفته وزیر خارجه سعودی، یکی از مهمترین زمینه‌ها، همکاری بین ریاض و مسکو زیر چتر اوپک پلاس است که در آرامش بازار انرژی در طول دوره گذشته در سال ۲۰۲۰ نقش داشته و باعث شده نتایج این همکاری در دوره شیوع کرونا و تبعات آن، به نظام اقتصاد جهانی کمک کند.

این مقام سعودی از تمایل خود برای رسیدن به راه حلی برای یمن در مقابله با حوثی‌ها نیز صحبت کرد. فرحان تاکید کرد: «ما از دستیابی به راه حلی برای بحران یمن حمایت می‌کنیم و اجرای توافق ریاض و تشکیل دولت جدید یمن، یک اقدام مهم در این راستاست. »

در مقابل، لاوروف تصریح کرد که درگیری در یمن باید پایان یابد و لازم است طرفهای درگیر پای میز مذاکره حاضر شوند. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟