سخنگوی قوه قضاییه: داعشی های ایرانی که در عراق زندانی هستند مشکل ما نیست
حجم ویدیو: 37.54M | مدت زمان ویدیو: 00:05:50

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری امروز ( سه شنبه ) که به صورت آنلاین برگزار شد، گفت: متاسفیم از اینکه هنوز به لحاظ شرایط کرونایی در کشور حضور پرشور خبرنگاران را شاهد نیستیم و ارتباطمان از طریق صوت و تصویر است؛ ان‌شاءالله در آینده حضور اصحاب رسانه را شاهد باشیم.

به گزارش رکنا، وی ضمن تشکر از "حضور مردم انقلابی و پرشور در راهپیمایی ۲۲ بهمن" گفت: حضور مردم اعلام وفاداری آنها به انقلاب در شرایط کرونا یی در کشور ما حماسه دیگری آفرید. کرونا حریف اجتماع میلیونی مردم ما در راهپیمایی ۲۲بهمن نشد. حماسه حضور در ایران اسلامی حماسه جاودانه و همیشگی است و مقاومت خدشه ناپدیر ملت در دفاع از دستاوردهای آن در برابر بیگانگان است. امروز بر مسولان هست پاسداشت این حماسه مردمی و پاسداشت حضور مردم خدمت به مردم و اجرای عدالت در جامعه است.

۴۰۰ اتاق در زندان های کشور مجهز به سیستم دادرسی الکترونیک مجهز شده اند

وی در خصوص سیستم دادرسی الکترونیک در زندان ها گفت: در سال جاری ۲۵۰۰ اتاق در واحدهای قضایی ما به سیستم دادرسی الکترونیک مجهز شده و ۴۰۰ اتاق در زندان های کشور مجهز به سیستم دادرسی الکترونیک شده است.

اسماعیلی ادامه داد: در سال جاری قریب به ۱۰۰ هزار دادرسی را الکترونیکی انجام دادیم که بیش از ۶۲ هزار دادرسی الکترونیکی بین واحدهای قضایی و زندان ها بوده و بدون اعزام زندانی از طریق الکترونیکی انجام شده و همچنین بیش از ۳۱ هزار دادرسی الکترونیکی با منزل و محل کار اصحاب پرونده انجام شد و بیش از ۳۰مورد دادرسی الکترونیکی با ارتباط با اصحاب پرونده های خارج از کشور انجام شده است. این امر تلاش دارد در این شرایط خاص قوه قضاییه تلاش دارد که به هنگام و به موقع دادرسی ها را انجام دهد.

نتایج سفر رئیس دستگاه قضا به عراق

وی در ادامه به سفر اخیر رئیس قوه قضائیه به عراق اشاره و تصریح کرد: این سفر در حالی انجام شد که برخی ها برای تفرقه و دوری بین دو کشور تلاش هایی را انجام داده بودند. دیدارهای این سفر در سه سطح مقامات رسمی حکومت عراق، احزاب و گروه ها و جمعیت های تاثیر گذار و دیدارهای مردمی انجام شد.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: تسهیل شرایط زیارت عتبات، توسعه روابط تجاری بین دو کشور و حل مشکل تجار، بررسی وضعیت زندانیان و پیگیری آزادی زندانیان ایرانی و عراقی، موضوعات حقوق بشری و همکاری دو جانبه در عرصه های بین المللی، حل مشکلات خانواده های ایرانی-عراقی و تاکید بر عزت و مقاومت و اقتدار از جمله مباحث مطرح شده در این سفر بود.

اسماعیلی همچنین در خصوص پیگیری تکمیل کیفر خواست پرونده شهید سلیمانی در سفر اخیر به عراق،افزود: یکی از وضوعات مذاکرات ما در سفر اخیر به عراق پیگیری این پرونده بود. در ملاقات ها قضات رسیدگی کننده هم حضور داشتند و در این پرونده در رابطه با مقامات امریکایی دخیل در پرونده از سوی قاضی عراقی حکم جلب صادر شده است. قرار شد بخش دوم پرونده در رابطه با سایر شرکت ها و دولت ها که ایفای نقش داشتند پیگیری شود و مقررشد اطلاعات خود را در اختیار شورای عالی قضایی عراق قرار دهیم. همچنین موضوعاتی در رابطه با داعش و منافقین مورد بحث قرار گرفت.

وی گفت: همچنین قرار شد همکارهای دو جانبه در عرصه بین المللی ادامه داشته باشد و در مباحث حقوق بشری در سطح بین الملل پیگیری هایی انجام شود.

وی افزود: این سفر در شرایطی انجام شد که در سال‌های اخیر بدخواهان دو کشور و دو ملت تلاش های زیادی در جهت ایجاد تفرقه بین دو ملت انجام داده بودند و برنامه های این سفر با حضور در یادمان شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و زیارت آغاز شد که با استقبال بی نظیر و حماسی مردم در کاظمین و بغداد همراه بود.

وی ادامه داد: این سفر صرفا یک سفر کاری، فشرده و اداری بود و به بغداد انجام شد و تمام برنامه های پیش بینی شده این سفر در بغداد بود. دیدارها در سه سطح مقامات رسمی حکومت و دولت عراق، احزاب، گروه ها و جمعیت های تاثیر گذار در کشور و دیدارهای مردمی بود.

اسماعیلی تاکید کرد: به خوبی در این سفر لمس کردیم که می توان از دیپلماسی قضایی در کنار دیپلماسی سیاسی و دیپلماسی اقتصادی به عنوان یک ابزار تعامل بین کشورها، دولت‌ها و ملت‌ها استفاده کرد.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: ملاقات با مقامات شورای عالی قضایی عراق و در تفاهم نامه امضا شده مشترک بین دو کشور مقرر شد با استفاده از سازوکارهای داوری برای حل مسائل تجاری و با تشکیل دادگاه های تجاری اختصاصی برای حل مشکلات تجار دو طرف در پایتخت دو کشور و استان های مرزی بتوانیم موارد اختلافی بین تجار را در حداقل زمان حل و فصل کنیم که مقدمات این کار فراهم شده است.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره انتقال زندانیان بین دو کشور عراق و ایران و عفو زندانی‌های ایرانی در عراق گفت: تفاهم نامه ای بین وزرای دادگستری ایران و عراق به امضا رسید. بسیاری از مشکلات زندانیان با این تفاهم نامه حل و فصل خواهد شد و مقرر شد جمعی از زندانیان ایرانی در عراق، لیست شان توسط دستگاه قضایی عراق تهیه شود و مورد عفو قرار بگیرند. اجرای تفاهم نامه انتقال زندانیان بین دو کشور که شامل عفو نمی شود در قالب موافقتنامه انتقال باقیمانده محکومیت را در کشور متبوع بگذرانند.

زندانیان ایرانی در عراق که وابستگی به گروهک داعش داشتند موضوع ما نیست

وی افزود: در ارتباط با زندانیان ایرانی در عراق که وابستگی به گروهک داعش داشتند حل مشکل آنها مساله ما نیست و مساله ما سایر زندانیان است. در ارتباط با دو گروهک تروریستی منافقین و داعش و سایر گروه‌های تروریستی قرار شد بین ایران و عراق همکاری‌های بین المللی ادامه داشته باشد.

نامه توکلی به رئیس قوه قضاییه درباره رئیس سابق سازمان خصوصی سازی

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه در متن نامه توکلی به رئیس قوه قضاییه و اینکه فشار برای حکم رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بوده است گفت: در این پرونده هیچگونه فشاری نبوده است. قضات ما اگر هم فشاری باشد تسلیم نمی شوند. نتیجه و حکم نهایی دادرسی بهترین پاسخ برای این مسائل است. این پرونده در موقع خودش به دادگاه ارسال شده است و دادگاه حکم مقتضی را صادر کرده است. پرونده در دیوان عالی کشور مطرح رسیدگی است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟