روحانی: اجناس قیمت تعادلی ندارد
حجم ویدیو: 9.38M | مدت زمان ویدیو: 00:01:29

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی که صبح امروز (پنج شنبه 9 بهمن) برگزار شد، طی سخنانی گفت: امروز؛ روز بسیار بزرگ و مبارکی برای ما بود چون طرح‌های برای امنیت غذایی و امنیت محیط زیست که برای زندگی مردم مهم بود، افتتاح شد.

به گزارش رکنا، وی ضمن تبریک فرارسیدن دهه مبارک فجر و قدردانی از مردم برای ایستادگی در سال‌های گذشته و در جنگ اقصادی بی نظیر در 3 سال اخیر، ادامه داد: البته در این 3 سال بنده شبی نبود که آرام سربه بالین بگذارم.

رئیس جمهور تصریح کرد: صبح مردم به درب مغازه می روند که مایحتاج خود را تهیه کنند و رنج می‌کشند چون اجناس از قیمت تعادلی خود خارج شده است ، 3 سال ما را در جنگ اقتصادی قرار دادند و نگذاشتند ما به منابع مالی خودمان سترسی داشته باشیم و نگذاشتند نفتمان را بفروشیم.

روحانی اظهار داشت: در 10 ماه گذشته 30 میلیارد دلار واردات و 28 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه امنیت غذایی برای ما خیلی مهم است، افزود: در دوران کرونا این مسئله را بیشتر لمس کردیم یعنی کشورهایی بودند که به دلیل ترس از کرونا مواد غذایی صادر نمی‌کردند و اگر در گندم خودکفا نبودیم و اگر در برنج، شکر و روغن شرایط ما با گذشته متفاوت نبود امسال مردم، رنج بیشتری را تحمل می‌کردند.

رئیس جمهور تصریح کرد: در هفت سال گذشته در بخش کشاورزی اقدامات بزرگی انجام گرفته است البته اصلِ کار کشاورزی به عهده کشاورزان و مردم است اما در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ، دولت باید وارد شود چرا که مردم توان این کار را ندارند.

روحانی با اشاره به موافقت مقام معظم رهبری با درخواست برداشت 8 میلیارد دلار از صندوق برای طرح آب و خاک در غرب و شمال غرب کشور، اظهارداشت: طرح‌های بزرگ کشاورزی و آبیاری در غرب و شمال غرب کشور در کنار سدها و کانال‌های متعدد، بخاطر 8 میلیارد دلاری است که توانستیم تحول بزرگی به وجود بیاوریم.

وی با اشاره به اقدامات دولت در 7 سال گذشته در زمینه احیا و تجهیز زمین های کشاورزی،‌ گفت: در این هفت سال بیش از 521هزار هکتار زمین در کشور را احیا و تجهیز کردیم 295هزار هکتار آن مربوط به استان خوزستان و ایلام، 102هزار هکتار آن مربوط به منطقه غرب کشور و طرح‌های گرمسیری و 78هزار هکتار آن به زهکشی در استان گلستان مربوط می‌شود که اگر این زهکش‌ها نبود شرایط در گلستان موقع سیل خیلی بدتر از اینها می‌شد.

رئیس جمهور افزود: با اقدامات انجام شده هم زمین های کشاورزان ارزش پیدا کرده است و هم محصولات کشاورزی افزایش یافته که این برای امنیت غذایی حائز اهمیت است.

روحانی با اشاره به ادامه و تکمیل طرح های زهکشی در استان های مختلف، گفت: در استان گلستان رقم 50 هزار هکتار دیگر را اعلام کردند که منابع آن را تامین می‌کنیم که تا پایان دولت این کار را در استان گلستان انجام بدهند در منطقه غرب هم همینطور، در سیستان و بلوچستان هم در دشت سیستان 46هزار هکتار که البته بخش بزرگی از آن افتتاح شده و بخش بزرگی از آن باقیمانده که باید افتتاح شود.

وی با اشاره به اهمیت مساله حدنگاری و کاداستر تاکید کرد: امروز این آمادگی وجود دارد که تمام زمینهای منابع طبیعی را تحت این حدنگاری قرار دهیم و اسناد مالکیت به نام کشاورزی صادر شود تا کسی نتواند در آن تصرف کند. قطعا یکی از راههای مبارزه با زمین‌خواری و فساد بزرگ، همین روش حدنگاری و کاداستر است و می تواند تحول بزرگی در کشور ایجاد کند.

روحانی خاطرنشان کرد: در این زمینه حرکت خوبی شروع شده و آمادگی داریم منابع آن را تامین کنیم و تا آخر این دولت همه توان‌مان را به کار بگیریم تا همه زمین‌ها اسناد مالکیت بگیرند، همه حدهای آن معین شود تا کسی نتواند به این اراضی تجاوز کند.

رئیس جمهور با اشاره به ارزش افزوده بالا و اهمیت زراعت چوب، گفت: زراعت چوب هم درآمد خوبی دارد و هم می‌تواند برای آب و هوا موثر باشد و هم کشور را در این زمینه بی نیاز می کند.

وی مقابله با بیابان‌زایی را ضروری دانست و با اشاره به مشکل ریزگرد و گردوغبار در خوزستان، خاطرنشان کرد: باید برای مردم خوب، صبور و با روحیه بلند استان، کار کنیم تا گردوغبار را فروبنشانیم و در این زمینه طرح های مختلفی در حال انجام است.

رئیس جمهور با قدردانی از تلاش و همت کشاورزان، تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی، استانداران و کلِ دولت پشتیبان و حامی و در کنار کشاورزان است و امیدوارم بتوانیم روزی کشور را در محصولات غذایی به طور کامل مستغنی و خودکفا کنیم و حتی میزان صادرات مواد غذایی را افزایش دهیم.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟