روسیه ازسوی آلمان تهدید شد

به گزارش رکنا ، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان گفت در صورتی که سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ارزیابی ارتش آلمان درباره مسمومیت ادعایی «الکسی ناوالنی» را تایید کند، ممانعت از اعلام تحریم‌های جدید علیه مسکو غیرممکن خواهد بود.

ماس در گفت‌وگو با پورتال خبری «تی-آنلاین» که امروز شنبه منتشر شد، گفت: اگر نتایج آزمایشگاه‌های آلمان، سوئد و فرانسه تایید شود، پاسخ روشنی را از سوی اتحادیه اروپا به همراه خواهد داشت. اطمینان دارم که در آن صورت اجتناب از تحریم‌ها غیرممکن خواهد بود.

تحریم‌های جدید چه افراد و نهادهایی را هدف قرار خواهد داد؟

او در پاسخ به این سوال که تحریم‌های جدید چه افراد و نهادهایی را هدف قرار خواهد داد، گفت آن‌ها باید هدفمند و متناسب باشند.

این دیپلمات ارشد آلمانی ادعا کرد: اما چنین نقض جدی کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی نمی‌تواند بدون پاسخ بماندو ما درباره آن در اروپا توافق داریم.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا این محدودیت‌ها پروژه خط لوله انتقال گاز «نورد استریم ۲» به ارزش ۹.۵ میلیارد دلار را شامل می‌شود گفت: بیش از ۱۰۰ شرکت اروپایی در پروژه خط لوله مشغولند که نیمی از آن‌ها آلمانی هستند. بسیاری از کارگران اروپایی از توقف این ساخت و ساز دچار مشکل خواهند شد.

الکسی آناتولیویچ ناوالنی یکی از رهبران تظاهرات‌های اعتراضی علیه دولت روسیه در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، روز ۲۰ آگوست (۳۰ مردادماه) هنگام پرواز از شهر «تومسک» در روسیه به سمت مسکو، پایتخت این کشور علائم بیماری از خود نشان داد و بعد از فرود اضطراری هواپیما در شهر «امسک» به بیمارستانی در این شهر منتقل شد.

از همان روزهای اول این حادثه و پیش از آن که آزمایش و تحقیقی انجام شود، غرب علیه روسیه موضع‌گیری کرد و انگشت اتهام را به سمت مسکو نشانه رفت.

ناوالنی پس از چند روز به درخواست آلمان به بیمارستانی در برلین منتاقل شد. دولت آلمان ۱۲ شهریور اعلام کرد یک آزمایشگاه متعلق به ارتش این کشور شواهد انکارناپذیری در اختیار دارد که نشان می‌دهد ناوالنی توسط عامل اعصاب مسموم شده است.

این چهره مخالف در روسیه در ادعایی جدید و بدون هرگونه مدرکی تأکید کرده که پوتین پشت پرده مسمومیت وی قرار دارد.

مسکو با رد این اتهامات، بارها از برلین خواسته مدارک خود در تایید آن را ارائه کند. در هفته‌ای که گذشت هم وزارت خارجه روسیه اعلام کرد از حضور متخصصان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی برای انجام تحقیق مشترک با مسئولان روسی در خصوص مسمومیت چهره مخالف دولت روسیه استقبال می‌کند.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین روز، پنجشنبه ضمن رد جدیدترین اتهامات ناوالنی علیه رئیس‌جمهور روسیه تصریح کرد که مسکو اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد این چهره مخالف روس با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا» همکاری دارد.

پسکوف در جمع خبرنگاران تصریح کرد:‌«این بیمار [ناوالنی] نیست که با سرویس‌های اطلاعاتی غرب همکاری دارد بلکه این سرویس‌های اطلاعاتی غرب هستند که با او همکاری می‌کنند. در حقیقت، اطلاعاتی موجود است که من به طور خاص می‌توانم بگویم که کارشناسانی از سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) این روزها با وی (ناوالنی) همکاری می‌کنند».برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟