واعظی: شایعاتی مانند در اختیار گذاشتن جزیره کیش به چینی‌ها توهمات است

به گزارش رکنا، محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور امشب(شنبه 21 تیرماه) با حضور در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما طی سخنانی درباره قرارداد 25 ساله کشورمان با چین اظهار داشت: در دهه گذشته، روابط ایران و چین در ابعاد مختلف گسترش یافت و حتی در مقطعی به نقطه‌ای رسید که حجم روابط ایران و چین به 50 میلیارد دلار در سال رسید.

واعظی: جلسه سران قوا در آینده نزدیک تشکیل می‌شود

وی افزود: در سفری که رئیس‌جمهور چین در سال 94 به تهران داشت و در مذاکراتش با رئیس‌جمهور بحث اینکه دو کشور از نظر حجم روابط اقتصادی و فعالیت‌های فرهنگی و مسائل سیاسی، منطقه‌ای و بین المللی به نقطه‌ای رسیده‌اند که می‌توانند به عنوان دو شریک خواهند بود که بر آینده همکاری‌شان مطمئن هستند. آنجابود که دو رئیس‌جمهور اعلام کردند که ما توافق کردیم که به‌دنبال یک سند برای آینده روابط‌مان باشیم تا در روابط دو کشور در بخش‌های مختلف نگاه راهبردی داشته باشیم.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور بیان کرد: یک سند در یک موضوع خاص و یا با مدت کم، زمان کمتری می‌برد ولی در ابعاد مخلتف زمان بیشتری طول خواهد کشید. در ملاقات روسای جمهروی و سفرهای وزرای خارجه و سفر آقای لاریجانی به چین به‌عنوان رئیس‌ مجلس درباره این سند بحث کردند. این سند هم در دولت بررسی شده و پیش نویس اولیه آن را طرف چینی دادیم و آنها سال گذشته روی آن کار کردند و روی آن نظراتی دادند و ما هم روی این نظارت کار کردیم و الان قرار است نظرات خود را در این‌باره بدهیم.

واعظی گفت: چارچوب این سند روشن شده ولی هنوز به توافق نهایی نرسیده است؛ وقتی سندی که هنوز توافق نشده، بیان ابعاد و بندهای آن مرسوم نیست و انجام نمی‌شود.

وی درباره اهمیت این سند اظهار داشت: روابط با چین در داخل کشور بارها مورد حمایت مسئولین ما قرار دارد. ما چنین شرایطی را با روسیه هم مذاکره می‌کنیم و با برخی همسایگان نیز درباره شرایط مشابه را مذاکره می‌کنیم. وضعیت ایران به‌گونه‌ای است که در منطقه خود و با قدرت‌های آسیایی می‌تواند همکاری کند، این برای ما مزیت است و به همین دلیل است دشمنان ما این را به‌عنوان یک فشار بر خودشان می‌بینند.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور گفت: اولین بار دیدیم که در کاخ سفید به این مسئله پرداختند و در ابتدا به بحث ترکمنچای پرداخته شد و بعد بی‌بی‌سی و رسانه‌های بیگانه به آن پرداختند و متأسفانه فردی در داخل کشور به این مسئله پرداخت که خودش وقتی بر سرکار بود، روابط خوبی با چین داشت. مطالبی که درباره این سند مطرح می‌شود با قانون اساسی و با سیاستی که مقام معظم رهبری برای روابط خارجی ترسیم کرده‌اند منطبق نیست.

واعظی در پاسخ به این سوال که درباره این گفته شده که جزیره کیش به مدت 25 سال در اختیار چینی‌ها خواهد بود، این صحت دارد یا نه؟، تصریح کرد: ما در این سند نقشه راه همکاری را مشخص کردیم و به مصداقی که برای ما تعهدآور باشد وارد نشدیم. ما وارد کیش و قشم و درباره اینکه مثلا تعدادی نیروهای نظامی بیایند، اصلا وارد نشده‌ایم و در این سند اشاره‌ای به این مباحث نشده است. کسانی که اینها را مطرح کردند به سند کار نداشتند و حساسیت‌هایی که نظام ما و مردم دارند را پیدا کردند تا برای اینکه روابط چین را بهم بزنند. این‌ها در تلاش هستند در شرایطی که به ویژه آمریکایی‌ها با فشار حداکثری دنبال اهدافی هستند که مهم‌ترینش این است که بین مردم و نظام فاصله ایجاد کنند و چون از طریق فشارهای اقتصادی و جنگ روانی موفق نشدند، به روش‌های دیگر متوسل شدند. این مطالبی که مطرح می‌شود فقط توهمات و شایعه است و به هیچ وجه به این مسائل اشاره هم نشده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

تسنیم

آیا این خبر مفید بود؟