حجم ویدیو: 3.23M | مدت زمان ویدیو: 00:00:30

به گزارش رکنا، پایگاه خبری تحلیلی «وترنز تودی» به نقل از منابع روسی نوشته است هواپیمایی که روز دوشنبه در افغانستان سقوط کرد حامل مایکل دی آندرا قاتل سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و رئیس عملیات‌های سیا علیه ایران، عراق و افغانستان بوده است.

در ابتدا گزارش شد که هواپیمای ساقط شده یک هواپیمای مسافربری است و بعد از آن با عنوان هواپیمای ناشناس خارجی نام برده شد.در نهایت سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان تایید کرد که یک هواپیمای نظامی متعلق به این نیروها در ولایت غزنی در جنوب افغانستان سقوط کرده است.

سانی لگت، سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان در توییتی گفته است تحقیق در مورد دلیل سانحه هواپیما E-11A در جریان است ولی هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که نشان دهد این هواپیما توسط "آتش طالبان" ساقط شده باشد.

طالبان گفته است که این هواپیما توسط آنان سرنگون شده، ولی کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه این نوع هواپیما در ارتفاع بسیار بالا پرواز می‌کند، به نظر نمی‌رسد طالبان موشک‌هایی با چنین بردی داشته باشند که بتوانند هواپیما را در ارتفاع بالا هدف قرار دهند.

این هواپیما در کجا مستقر و ماموریت آن چه بود؟

براساس اعلام نیروهای آمریکایی، هواپیمای سقوط کرده در ولایت غزنی، درفرودگاه ولایت قندهار درجنوب افغانستان مستقر بود. این هواپیما با پرواز در فضای افغانستان به عنوان نقطه‌ای در ایجاد ارتباطات هوایی در زمان نبرد عمل می‌کرد.

این هواپیما قادر است ارتباط رادیویی را میان نیروهای هوایی و زمینی بر قرار کند و عملا به عنوان یک وای فای فضایی عمل کرده و تجهیزات ویژه‌ای نیز دارد که خلاء ارتباطی را در فضا پر می‌کند.

براساس نوشته مجله نیروی هوایی، نیاز به این هواپیما در سال ۲۰۰۵ میلادی در زمان انجام عملیاتی بنام "بالهای سرخ" در افغانستان احساس شد.

این هواپیما از سال ۲۰۰۹ تاکنون در افغانستان مستقر و مورد استفاده قرار گرفته است.

 هواپیمای سقوط کرده یکی از چهار هواپیمای از این نوع بود که در اختیار ارتش آمریکا قرار داشت.

به گفته او در اصل این هواپیما جت بمب افکن است که توانایی پرواز در ارتفاغ بالا و با برد وسیع را دارد.

به گفته او این هواپیما به وسایل الکترونیکی مجهز بوده و وظیفه آن ایجاد ارتباط میان نیروی هوایی و زمینی است. او افزوده که علاوه بر این کارکرد، برقراری ارتباط میان انواع هواپیما که در شرایط دشوار در پروازند و یا سیستم ارتباطی نامناسب دارند، وظیفه دیگر این هواپیما است.

او افزوده که این هواپیما حدودا شبیه یک وای فای عمل می‌کند که شما در اتاقی که اینترنت خوب کار نمی‌کند، نصب می‌کنید.

به گفته او این هواپیما با داشتن سیستم الکترونیکی خودکار نقش مهمی را در جنگ افغانستان ایفا می‌کند زیرا افغانستان کشوری کوهستانی است و  این وضعیت جغرافیایی، مشکل بزرگی برای ارتباطات در عملیات نظامی مدرن به حساب می‌آید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟