سیاسی کدخبر: 279783 ارسال پرینت 42

رکنا: رییس جمهور عراق در گفتگو با روزنامه عکاظ به ادعاهای سعودی ها در خصوص دخالت ایران در امور داخلی این کشور پاسخ داد.

رکنا سیاسی: فواد معصوم گفت: عراق با ایران بیش از 1300 کیلومتر مرز مشترک دارد و ما روابط خوبی با ایران داریم. این کشور از آغاز حملات داعش ISIS به موصل، کمک های انسانی و نظامی به عراق ارایه کرده است.

وی افزود: ما موافق موضع گیری یکطرف در منطقه علیه طرف دیگر نیستیم. این سیاست مابوده و آنچه برای ما اهمیت دارد وضعیت داخلی عراق و بازگشت امنیت و ثبات به کشورمان است.

رئیس جمهوری عراق در پاسخ به ادعاهای عکاظ که ایران در امور منطقه دخالت و به گروه‌های تروریستی کمک می کند و سران القاعده را پناه داده است خطاب به جمیل الزیابی خبرنگار این روزنامه سعودی در لندن گفت: استاد جمیل ما تا این لحظه اسناد این اتهامات را ندیده‌ایم و روابط میان کشورها مبتنی بر نوشته‌ها و گزارش های رسانه‌ها نیست.

وی همچنین گفت: ما نمی توانیم دشمن ایران باشیم بلکه خواهان روابط مناسب با همه کشورها هستیم.

فواد معصوم در پاسخ به اصرار خبرنگار عکاظ مبنی بر دخالت ایران در امور داخلی عراق گفت: گفته می شود که (ایران) دخالت می کند، همه اینها اظهاراتی سیاسی است و تا این لحظه هیچ مسئول ایرانی از من نخواسته است که کار مشخصی را انجام دهم. بهترین دلیل این مدعا نیز کنفرانس های سه گانه ای است که در ریاض برگزار شد و اگر دخالت ایران بود از من می خواستند که به آنجا نروم اما من به آنجا رفتم بدون اینکه از کسی بپرسم. سعی ما بر این است روابطمان با همه خوب و مناسب باشد.

وی افزود:همچنین در سال 2014 که برای نشست سازمان ملل به آمریکا رفتم در آنجا با «جو بایدن» معاون رییس جمهوری وقت آمریکا دیدار و درباره موضوعات مختلف گفت و گو کردم و به او گفتم ما با چشمان ایران به آمریکا و با چشمان آمریکا به ایران نمی نگریم. ما دارای منافع مشترک هستیم و روابط مان با شما و با ایران راهبردی است. جوباین نیزگفت که ما خواهان سرنگونی نظام ایران و ایجاد مشکلات برای آنها نیستیم، بلکه مشکل ما پرونده هسته ای ایران است.

فواد معصوم افزود: از این رو اوضاع و شرایط ما درعراق اجازه ورود به درگیری های موجود علیه دیگر کشورها را نمی دهد.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه همچنین برتلاش بغداد برای داشتن روابط خوب با همه کشورهای منطقه از جمله عربستان تاکید کرد و تقویت روابط میان بغداد و ریاض را به نفع دو کشور دانست.

فواد معصوم با اشاره به روابط کشورش با عربستان گفت: زمانی در کنفرانس اتحادیه اروپا که برای حمایت از عراق در پاریس برگزار شده بود به سعود الفیصل وزیر خارجه وقت عربستان گفتم درهای عربستان کی به روی عراق باز می شود؛ که او در پاسخ گفت ازهم اکنون درها را بازشده بدانید.

رئیس جمهوری عراق افزود: همچنین قبل از سفر به عربستان سعودی برای برطرف شدن برخی حساسیت‌ها با آیت الله سیستانی دیدارکردم و گفتم قصد سفر به عربستان و دیدار با ملک عبدالله را دارم که ایشان گفت اقدام خوبی است.

فواد معصوم گفت: درسفر به عربستان نیز وقتی به ملک عبدالله پادشاه وقت عربستان گفتم پیش از آمدن به ریاض دیدن مراجع دینی درنجف از جمله آیت‌الله سیستانی رفتم و آنها از این سفر استقبال کردند ملک عبدالله گفت آقای سیستانی مردی عاقل و حکیم است. ملک عبدالله همچنین بر لزوم روابط خوب میان دو کشور تاکید کرد.

رئیس جمهوری عراق حضور الحشد الشعبی (نیروهای مردمی) را برای کشورش ضروری خواند و گفت: حضور الحشد الشعبی ضروری است زیرا بغداد و بسیاری از شهرهای ما در خطر حملات گروه‌های تروریستی قرار دارند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 اخبار مرتبط

ارسال نظر