سیاسی کدخبر: 257764 ارسال پرینت 82

رکنا: علی لاریجانی با اشاره به انتقادها از ثبت نام فله‌ای در انتخابات ریاست جمهوری گفت که مجلس برای جلوگیری از این وضعیت وظیفه خود را انجام داده اما شورای نگهبان مصوبه بهارستان را تأیید نکرده است.

علی لاریجانی در بخشی از نطق پیش از دستور خود با تأکید بر اینکه این مشکل مربوط به مجلس نیست، افزود: ما در این زمینه قانون Law تصویب کردیم که فرد چه ویژگی‌های باید داشته باشد که بتوان او را مدیر و مدبر دانست یا اینکه سوابق اجرایی‌اش چه باشد یا چه افرادی او را تأیید کنند که نشان دهد او مدیر و مدبر است و اگر در بخش خصوصی بود، باید چه شرایطی داشته باشد و رجل سیاسی و مذهبی مفهومش چیست. این قانون در مجلس قبل تصویب شد و به شورای نگهبان ارجاع شد، اما شورا آن را رد کرد. استدلال‌شان این بود که این تشخیص برعهده شورای نگهبان است و حتی آیت‌الله جنتی به من گفتند همه این را قبول دارم، اما این را به صورت آیین‌نامه در شورای نگهبان تصویب می‌کنیم چون شورای نگهبان طبق قانون اساسی مسئول این کار است اما این کار را هم انجام ندادند. وی یادآور شد: در رسانه‌ها می‌گویند چرا قانون وجود ندارد،‌ ما که قانون را تصویب کردیم البته من ملاحظه‌ای در این زمینه دارم این که شورای نگهبان برای خود آیین‌نامه‌ای داشته باشد معنایش این نیست که در بیرون نفاذ داشته باشد، اگر بخواهد در بیرون نفاذ داشته باشد مجلس باید قانون تصویب کند. به هر حال ما کارمان را انجام دادیم. اگر هم اکنون که این بحث مطرح شده شورای نگهبان قبول کند همان قانونی را که فرستادیم را تأیید کند و اگر ایرادی دارد به مجلس بدهد تا مجلس آن را اصلاح کند و به شورای نگهبان بفرستد.

آیت‌الله جنتی: مجلس،قانونی برای ثبت نام ریاست جمهوری تدوین کند

دبیر شورای نگهبان هم درباره داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری گفت: برخی از افرادی که برای ریاست جمهوری ثبت نام کرده‌اند، کمترین اطلاعاتی درخصوص مسئولیت‌های رئیس جمهوری ندارند و لذا باید قانونی تدوین شود که محدودیت‌هایی درخصوص ثبت نام داوطلبین ایجاد کند. به گزارش ایرنا، آیت‌الله جنتی در همایش سراسری رؤسای استان‌ها و مدیران ستادی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در مشهد افزود: مجلس باید در این خصوص قانونگذاری کند و ما هم کمک می‌کنیم تا شرایط خاصی برای ثبت نام کنندگان در نظر گرفته شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 اخبار مرتبط

ارسال نظر