12 فرمول برای جوانسازی مغز

جوانسازی مغز / به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا ، دانشمندان هنوز به‌دنبال راهی برای جلوگیری از بیماری آلزایمر هستند، تحقیقات آنها نشان می‌دهد که فعال نگه داشتن مغز در طول زندگی می‌تواند علائم این بیماری را به تاخیر بیندازد. برخی تحقیقات حاکی از این است که با فعال نگه داشتن مغز می‌توانید علائم آلزایمر را تا ۵‌سال به تاخیر بیندازید. اگر بتوانیم علائم آلزایمر را به تاخیر بیندازیم و زمان بیشتری با خانواده و دوستان خود باشیم، بهتر نیست؟ پس ذهن خود را آماده کنید و از ۱۲فعالیت زیر که با ورزش آغاز می‌شوند، برای تقویت مغزتان استفاده کنید. این مطلب را بخوانید تا مغزتان فرسوده نشود و همیشه آماده باشد.

بدن سالم، ذهن سالم

مطالعات محققان نشان می‌دهد که ورزش کردن فواید شناختی بسیاری دارد. دانشمندان یک بدن سالم را هم‌‌تراز یک ذهن سالم می‌دانند. پس قبل از شروع تمرین نرمش کنید و مطمئن شوید که پزشک‌تان برنامه تمرینی شما را تایید کرده باشد. سه‌بار در هفته پیاده‌روی آرام گزینه مناسبی خواهد بود.

چه چیزهایی یاد بگیرید؟

تحقیقات نشان می‌دهند که علائم آلزایمر در افرادی که دو زبانه هستند، به شکل قابل‌توجهی به تاخیر می‌افتد. با این حال، مشخص نیست این اتفاق چرا و چگونه رخ می‌دهد. یک توجیه این است که مغز دوزبانه‌ها کسورات ناشی از آلزایمر را جبران می‌کند و باعث می‌شود که این افراد آسیب کمتری از علائم آلزایمر ببینند. اکثر تحقیقات روی کسانی انجام گرفته که در تمام عمرشان دوزبانه بوده‌اند؛ اما شروع یادگیری زبان دوم در هیچ سنی دیر نیست. شما می‌توانید با شرکت در کلاس‌های آموزشی عمومی یا از طریق خودآموزها یک زبان جدید بیاموزید.

حس خوب موسیقی

آیا ساز می‌زنید یا دوست دارید ساز بزنید؟ تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که موسیقی از بخش متمایزی از مغز استفاده می‌کند که از بخش مربوط به صحبت کردن یا نوشتن جداست. به‌عنوان مثال، افرادی که سکته مغزی کرده‌اند و مشکل گفتاری دارند، به‌راحتی می‌توانند ترانه مورد‌علاقه خود را با آواز بخوانند. استفاده از بخش‌های مختلف مغز از شما در برابر آلزایمر محافظت نمی‌کند، اما تحقیقات نشان داده که افراد مبتلا به فراموشی به موسیقی واکنش خوبی نشان می‌دهند. حداقل می‌توان گفت که موسیقی چیز لذت‌بخشی است و می‌شود با آن وقت گذراند.

حفظ کنید

آیا کتاب، شعر یا ضرب‌المثل محبوبی دارید؟ برنامه‌ریزی کنید که هر هفته یکی، دو شعر حفظ کنید. چیزی را انتخاب کنید که مفید باشد و ذهن‌تان را درگیر کند. با این کار، نه‌تنها مغزتان را به کار می‌گیرید، بلکه از واژگانی که حفظ کردید نیز در طول روز استفاده می‌کنید.

کودکی کنید

کودک باشید و بازی‌های استراتژیک را امتحان کنید. شما می‌توانید به‌صورت فردی یا با دیگران به‌صورت آنلاین بازی کنید. بازی‌های سرگرم‌کننده مثل شطرنج، پل‌سازی یا بازی‌های معمایی و تعقیب و گریز گزینه‌های خوبی هستند. بازی‌های استراتژیک بر‌خلاف بازی‌های شانسی، مغزتان را بیشتر به چالش می‌کشند.

روزتان را بدون مطالعه شب نکنید

کتاب همیشه در دسترس است. حالا که تمام کتاب‌ها به‌صورت آنلاین هم در دسترس هستند، دیگر نیاز نیست حتی از خانه بیرون بروید. اگر از خواندن لذت می‌برید، سعی کنید یک کتاب متفاوت با ژانر همیشگی خود بخوانید. به‌عنوان مثال، اگر از خواندن کتاب‌های عاشقانه لذت می‌برید، سعی کنید کتابی در‌مورد باغبانی یا برنامه‌ریزی مالی بخوانید. همچنین می‌توانید در یک باشگاه کتاب عضو شوید تا پس از خواندن کتاب درباره آن به بحث و تبادل‌نظر بپردازید.

درگیر شوید

تحقیقات نشان می‌دهد که حل جدول کلمات متقاطع، سودوکو و پازل‌های به‌هم ریخته مغز شما را فعال نگه می‌دارند. سعی کنید حل کردن پازل را به بخشی از روال روزانه خود تبدیل کنید.

بسیار سفر باید کرد

اگر از تماشای مناظر لذت می‌برید، چیزی بهتر از سفر نخواهد بود. تجربیات جدید و مواجهه با شرایط ناآشنا می‌تواند ذهن شما را درگیر کند. البته شواهدی مبنی بر تاثیر مستقیم سفر با کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر وجود ندارد؛ اما سفر به کاهش سطح استرس کمک می‌کند که خود به‌عنوان یکی از عوامل مرتبط با فراموشی در‌نظر گرفته می‌شود.

ریاضیدان شوید

به جای استفاده از ماشین‌حساب یا برنامه‌های محاسباتی آنلاین از مغزتان برای حل مسائل ریاضی استفاده کنید. توجه به مهارت‌های ریاضی باید بخشی از برنامه هفتگی شما باشد. اگر نوه دارید کمک کردن به آنها در حل مسائل ریاضی به نفع هر دوی شما می‌باشد.

۱۰. آموزش ببینید

به نقاشی علاقه دارید؟ در یک کلاس هنری ثبت‌نام کنید. آیا در کار تعمیرات مهارت دارید؟ در کلاس‌های فنی شرکت کنید. شاید حتی بتوانید یک مدرک پیشرفته بگیرید. تحصیل و کسب مهارت هیچ محدودیت سنی ندارد. شما می‌توانید به روش‌های مختلف، چیزهایی را که یاد می‌گیرید به ذهن بسپارید. سعی کنید مهارت‌های بیشتری بیاموزید و علائق خود را در اولویت قرار دهید.

۱۱.دیگران را دریابید

گذراندن وقت با دیگران، صحبت کردن در‌مورد آخرین اخبار سیاسی، ورزشی، اتفاقات داخل خانواده و خنده در کنار همدیگر از‌جمله فعالیت‌های مفید اجتماعی است. اگر مغز را به‌عنوان یک عضله در‌نظر بگیرید، باید آن را به روش‌های مختلف تقویت کنید. به‌عنوان مثال، خندیدن برای ذهن، بدن و قلب شما مفید است.

۱۲.داوطلبانه اقدام کنید

داوطلب شدن می‌تواند چند راهبرد مختلف را دربر بگیرد. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید هفته‌ای یک‌بار به یک دانش‌‌آموز مقطع ابتدایی درس بدهید. تدریس می‌تواند شامل مهارت‌های اجتماعی، خواندن یا ریاضی باشد یا حتی بازی و یاد گرفتن یک زبان جدید را شامل شود. کارهای داوطلبانه یکی از راه‌هایی است که می‌توانید از آن برای به اشتراک گذاشتن قابلیت‌های خود استفاده کنید تا هم خود و هم دیگران را از این قابلیت‌ها بهره‌مند کنید.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟