تمساح سفید پوست دیده اید؟ + عکس

تمساح در مناطق گرمسیر زندگی می کند.

به گزارش رکنا ، یک تمساح بدون رنگدانه (زال) به نام “پرل” (به معنای مروارید) با پوستی کاملاً سفید مشاهده شده است.

تمساح و ویژگی‌های جالب آن

از آنجایی که تمساح از دسته حیواناتی است که در آب زندگی می‌کند و جذابیت فراوانی دارد، در این مطلب سعی داریم شما را با این حیوان زیبا و شگفت انگیز آشنا کنیم.

به طور کلی تمساح یا کروکودیل یکی از بزرگ‌ترین دوزیست خزنده‌های زمین بوده و شامل کیمن که الیگاتور می‌باشد و می‌توان در اغلب مناطق گرمسیری از جمله آفریقا و آسیا تا آمریکا و استرالیا این حیوان آبزی را مشاهده نمود.

آشنایی با حیوان تمساح

بهتر است بدانید که تمساحیان به هر گونه حیوانی که به خانواده کروکودیل‌ها تعلق داشته باشد اطلاق می‌شود و در واقعا تمساح جانوری خزنده با فک و دندان‌هایی بسیار قوی است که با وجود داشتن ۴ دست و پا می‌تواند به راحتی شنا کند. به طور کلی تمساح و خویشاوندان آن‌ها یعنی الیگاتور ها، کیمن‌ها و موزا باریک‌ها به عنوان جانوران باستانی شناخته می‌شود و با نام گروه دایناسور‌ها و نیاکان پرندگان مشهور شده اند. تعداد زیادی از خانواده تمساح‌ها بهشی از اوقات خود را با حمام آفتاب یا استراحت در آب می‌گذرانند، اما هنگامی ک لازم باشد می‌توانند سرعتی خیره کننده داشته باشند و با قدرت و دقتی شگفت انگیز حمله کنند. توجه داشته باشید که تنساح‌ها در واقع با وجود درنده بودنشان بیش از سایر نوع حیوان از فرزند خود مراقبت می‌کند.
 
تمساح و ویژگی‌های جالب آن
 

زیستگاه طبیعی تمساح ها:

توجه داشته باشید که معمولا تمساح‌ها در نواحی رودخانه‌ای به ویژه در برکه هایی که آب آن عمیق باشد زندگی می‌کنند و در واقع تا کنون هیچ شواهدی مبنی بر زیست حیوان تمساح در آب‌های شور به دست نیامده است.
 
تمساح و ویژگی‌های جالب آن
 

تغذیه:

جالب است بدانید که تمساح‌ها معمولا در طول شب به شکار می‌پردازند و شب در اطراف رودخانه‌ها به منظور تامین غذای خود جستجو می‌کنند و از دسته غذا‌های مورد پسند تمساح‌ها می‌توان به ماهی، پرندگان و پستانداران اشاره کرد. به طور کلی چندین سال پیش کشته شدن یک کودک ۵ ساله توسط تمساح گزارش شد و بهتر است بدانید که این حیوان برخلاف جثه‌ای که دارد نیاز به غذای زیادی نداشته و شاید در طول روز نیاز به ۵۰۰ گرم گوشت داشته باشد. حیوان تمساح شکارش را پس از گرفتن به طور کامل با آرواره‌های قوی می‌فشارد و سپس آن را کاملا به داخل آب می‌برد یا اینکه آن را در جوار رودخانه یا برکه‌ای مخفی خواهد کرد.
 
تمساح و ویژگی‌های جالب آن
 

جفت گیری و زاد و ولد:

توجه داشته باشید که معمولا تمساح‌های ایرانی بین ۵ الی ۱۰ سالگی بالغ می‌شوند، اما تعداد محدودی از آن‌ها به سن بلوغ خواهند رسید. پرندگان، شغال و حیوان روباه‌ها بزرگ‌ترین آفات بچه‌های تمساح محسوب می‌شوند. در شروع فصل بارندگی تمساح ماده هنگام شب در حاشیه شنی رودخانه گودالی به عمق تقریبی نیم متر حفر می‌کند و درون آن حدود ۲۰ تا ۶۰ تخم خواهد گذاشت و سپس روی آن را با شن می‌پوشاند و این تخم‌ها هر کدام دارای ۵.۶ سانتی نتر طول و ۴ سانتی متر عرض می‌باشد. پس از تخم گذاری تمساح ماده معمولا اغلب اوقات خود را برای محافظت از تخم هایش می‌گذراند و پس از حدود ۶۰ روز که نوزاد از تخم بیرون آمد مادر برای اینکه احتمالا شن‌های روی تخم برای نوزاد‌ها سخت و سنگین نباشد به کمک آن‌ها می‌شتابد و لازم به توضیح است بدانید که این گونه از حیوانات تنها خزنده‌های ایرانی محسوب می‌شوند که تا این اندازه از نوزادان خود مراقبت به عمل می‌آورند.
 

واقعیت‌های جالب در مورد تمساح ها:

همانطور که متوجه شدید کروکودیل‌ها از دسته دوزیستانی هستند که تعجب و حیرت اغلب افراد را بر می‌انگیزند و در این مطلب سعی داریم تا به بیان برخی از واقعیت‌های جالب و شگفت انگیز در مورد این حیوان بپردازیم:
 

تمساح با وجود اینکه دندان دارد، اما هرگز غذای خود را نمی‌جوید:

یکی از جالب‌ترین واقعیت‌ها در مورد این حیوان این است که آن‌ها اغلب ۲۴ دندان بسیار تیز و البته ترسناک دارند، اما هرگز طعمه خود را نمی‌جویند و تنها در موارد بسیار نادر ممکن است از دندان‌های خود جهت خرد کردن غذا استفاده کنند. آن‌ها اغلب از دندان هایشان به منظور نگه داشتن غذا در دهان استفاده می‌کنند و در اغلب مواقع غذایشان را درسته نمی‌بلعند.
 
تمساح و ویژگی‌های جالب آن
 

دم تمساح بسیار قدرمند است:

شاید جالب باشد بدانید که دم این حیوان بسیار شگفت انگیز است، زیرا تمساح‌ها قادر هستند با استفاده از این عضو با سرعت ۴۰ کیلومتر در ساعت شنا کنند. همچنین می‌توانند به مدت حداکثر ۳ ساعت روی دم خود به صورت عمودی بایستند. البته بایستی اشاره کنیم که همین دم در فضای خشک هیچ کاربردی برای کروکودیل‌ها ندارد و در اکثر مواقع به منظور انجام حرکات کوتاه از آن استفاده می‌شود.
 
تمساح و ویژگی‌های جالب آن
 

تمساح‌ها اندازه گوناگونی دارند:

به طور کلی اندازه تمساح‌ها با هم متفاوت است، زیرا آن‌ها دارای نمونه‌های کوتوله می‌باشند که کوچک‌ترین سایز کروکودیل به حساب می‌آید و بزرگ‌ترین نوع آن نیز در آب‌های شور زندگی می‌کند. تمساح‌های کوتوله در واقع دارای ۱.۵ متر اندازه هستن و در بیشترین و بزرگ‌ترین اندازه ممکن ۱.۹ متر درازا برایشان ثبت شده است، اما سایز کروکودیل‌های غول پیکر از ۶.۳۰ شروع می‌شود و تا ۷ متر نیز ادامه خواهد داشت و وزن آن‌ها معمولا بین یکهزار تا یکهزار و دویست کیلوگرم می‌باشد.
تمساح و ویژگی‌های جالب آن
 

تمساح قلب بزرگی دارد:

توجه داشته باشید که بر خلاف سایر حیوانات قلب تمساح‌ها همانند ارگان سه جداره و همانند خزنده‌ها رفتار می‌کند. فعالیت‌های این حیوان اغلب بر روی عملکرد قلب او تاثیری ندارد و به همین خاطر است که می‌تواند برای ساعات طولانی زیر آب بماند.
 
تمساح و ویژگی‌های جالب آن
 

تمساح چرا دهان خود را باز نگه می‌دارد؟

بهتر است بدانید که دهان باز کروکودیل نشانه خشم یا عصبانیت آن نیست. این صحنه اغلب در روز‌های تابستان مشاهده می‌شود و علل آن می‌تواند گرمای هوا باشد. این موجود برای خنک نگه داشتن دمای داخلی بدن خود دهانش را باز نگه می‌دارد، زیرا دارای غدد مولد عرق نمی‌باشد.
 
تمساح و ویژگی‌های جالب آن
 

آیا می‌توان دهان تمساح را لمس کرد؟

بهتر است بدانید این حیوان زمانی که دهان خود را می‌بندد انسان می‌تواند با دست خالی آن را بسته نگه دارد، زیرا عضله‌هایی به این حیوان کمک می‌کنند تا دهان خود را باز نگه دارد و در حالت بسته بودن بسیار ضعیف خواهد شد و امکان باز کردن دوباره برایش دشوار خواهد بود.
 
تمساح و ویژگی‌های جالب آن

تمساح قادر به بیرون آوردن زبان خود نیست:

توجه داشته باشید که زبان این حیوان به سقف دهانش چسبیده یعنی درست برعکس سایر حیوانات که زبانشان در کف دهانشان قرار دارد و به همین خاطر قادر به خارج کردن زبان خود نیستند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.
آیا این خبر مفید بود؟