نشانه‌هایی که می‌گویند بوی خیانت می‌آید

هرچیزی در حد اعتدال مطلوب است، مثلا این‌که دائم همسرتان را چک کنید که کجاست و چه می‌کند می‌تواند او را از شما فرسنگ‌ها دور کند اما این‌که نسبت به زندگی‌تان بی‌تفاوت نباشید و آگاهی کسب کنید، مسلما کمک‌کننده خواهد بود.

به گزارش رکنا ، آگاهی از نشانه‌های خیانت و داشتن روابط پنهانی به این معنا نیست که بعد از خواندن این مطلب مثل چسب به همسرتان بچسبید تا سر دربیاورید چه می‌کند، یا دائم پاپیچ او شوید که بگو کجا و با کی بودی! این مطلب فقط برای این نوشته شده که سرتان زیر برف نباشد و بتوانید علاج واقعه قبل از وقوع آن بکنید.

اولین نکاتی که باید به یاد داشته باشید

سه نکته مهم که قبل از خواندن این مطلب باید در نظر داشته باشید:

1. بعضی افراد ممکن است تمام علائم موجود در این فهرست را داشته باشند اما تاکنون خیانت نکرده باشند. درحقیقت هیچ فرمول دقیقی برای دانستن این‌که یک شخص بی‌وفا و خیانتکار است وجود ندارد. حتی اگر کسی علائم و رفتارهای زیر را داشته باشند ممکن است دلایل دیگری برای آن داشته باشد که ربطی به خیانت ندارد. پس برای تشخیص این موضوع، مشورت با یک روان‌شناس مجرب قطعا لازم است و بدون آگاهی از نظرات متخصص نمی‌توان به قطعیت رسید.

2. افراد ممکن است هیچ‌کدام از این علائم را نداشته باشند اما درگیر خیانت باشند. بنابراین باز هم توصیه می‌کنیم برای کمک به بهبود روابط زناشویی خود به روان‌شناس مراجعه کنید.

3. نشانه‌های احتمالی خیانت که در این مطلب مطرح شده‌اند، فقط زمانی به‌عنوان «نشانه» کاربرد دارند که یک تغییر اتفاق افتاده باشد. یعنی فرد نسبت به گذشته، تغییراتی در این جهت داشته باشد. به‌عنوان مثال کسی که از گذشته تا به حال همیشه عصبانی بوده، اگرچه رفتار مناسبی ندارد اما نمی‌توان عصبانیت او را نشانه‌ای از خیانت تلقی کرد. یا مثلا کسی که همیشه ساعت‌های طولانی کار می‌کند و تغییری در رفتارش ایجاد نشده، مشکوک نیست.

خشک و بی‌احساس مثل سنگ

شماره یک درباره فهرست علائم خیانت، دوری و فاصله گرفتن احساسی و عاطفی است. درحقیقت بیشتر کسانی که خیانت کرده‌اند چنین موردی را گزارش داده‌اند. افرادی که به تدریج یا به یکباره از همسرشان فاصله عاطفی می‌گیرند، ممکن است درگیر یک رابطه خارج از روابط زناشویی خود باشند. چنین افرادی علاقه‌ای نسبت به بهبود روابط عاطفی خود و همسرشان نشان نمی‌دهند، همسرشان را نادیده می‌گیرند و احساسات رومانتیک همسرشان تاثیری بر آن‌ها ندارد. یک فرد درگیر خیانت، نسبت به گذشته، احساسات کمتر و کمتری به همسر خود نشان می‌دهد و نسبت به ابراز احساسات همسرش هم واکنشی ندارد.

انگشت اشاره به سمت قربانی است

دومین نشانه برجسته شروع خیانت، تغییر رفتار بی‌دلیل و ناگهانی همسر است. عصبانیت، انتقادهای شدید از همسر، سرزنش و تحقیر، بی‌صبری، کم‌تحملی، شکایت‌های مداوم و نامهربانی از جمله این تغییرات رفتاری است. ممکن است حتی کار به خشونت‌های عاطفی، کلامی و فیزیکی هم بکشد. انتقاد شدید، تحقیر و سرزنش همسر از سمت فرد خیانتکار بیشتر برای این صورت می‌گیرد که عملش را توجیه کرده و دلیل موجهی برای خیانتش تدارک ببیند. یعنی فرد ممکن است از این‌که بی‌وفاست ناراحت باشد یا گاهی خود را سرزنش کند، پس برای این‌که خود را آرام کند، فرافکنی کرده و با سرزنش‌های مداوم همسرش را نامطلوب جلوه می‌دهد.

مارکوپولو یا ماموریت کاری؟

افزایش ساعت کار آن هم با رضایت و بدون شکایت از آن، ممکن است نشانه دیگری از روابط پنهانی افراد باشد. افزایش جلسات کاری، ماموریت‌های خارج از محل زندگی، سفرهای کاری طولانی‌مدت و علائمی از این دست که به‌تازگی اتفاق می‌افتند می‌تواند هشدار باشد. توجه کنید این علائم زمانی که ابهام زیادی داشته باشند بیشتر هشداردهنده خواهند بود. یعنی فرد از محل دقیق سفر، زمان دقیق شروع و پایان ماموریت یا جلسات و... اطلاعات درستی ارائه نمی‌دهد و ابهام زیادی در این مورد وجود دارد.

تو قدیمی هستی، من امروزی!

بعضی از افرادی که مورد خیانت قرار گرفته‌اند اظهار می‌کنند همسرشان درباره حق خود برای حفظ دوستی خصوصی با جنس مخالف بحث‌های زیادی راه انداخته‌اند. به این معنی که فرد خیانتکار دوستی غیرخانوادگی و خصوصی خود با جنس مخالف را به‌عنوان یک حق برای خود دانسته و همسرش را «قدیمی» یا «سنتی» خطاب می‌کند. این افراد معمولا می‌خواهند با «امروزی» یا «روشنفکر» جلوه دادن خود راهی برای روابط پنهانی خود باز کرده و اظهار می‌کنند که افراد غیرهمجنس «فقط دوست» هستند. درحقیقت این‌طور به نظر می‌رسد چنین فردی واقعا به روابط خصوصی با غیرهمجنس خود «نیاز مبرم» دارد و اگر همسرش نگرانی‌های مشروع و به حق خود را مطرح کند ممکن است رفتارهای خشنی از خود بروز دهند.

حریم خیلی خیلی شخصی!

نیاز وسواسی به داشتن رمزهای متعدد، حساب ای‌میل یا سیم‌کارت مخفیانه داشتن، کار با رایانه یا تلفن همراه تا دیروقت، مخفی کردن صورت‌حساب بانکی یا قبض تلفن‌همراه، فعالیت بیش از حد و مبهم در فضاهای مجازی و... همگی می‌تواند نشانه‌هایی از روابط پنهانی و خیانت باشد. اگر با یک فرد خیانتکار درباره چنین مواردی گفت‌وگو کنید احتمالا «حفظ حریم شخصی» را بهانه خواهد کرد و این پنهان‌کاری‌ها را به حریم شخصی ربط خواهد داد. از یاد نبرید که حریم شخصی افراد در زندگی مشترک، تا آن‌جاست که برای شریک زندگی شک و ابهام ایجاد نکند و سوالات بی‌شماری ایجاد نکند.

اشتیاق و افسردگی همزمان

یکی دیگر از نشانه‌های داشتن روابط پنهانی این است که فرد برای انجام بعضی کارهایی که قبلا علاقه‌ای به آن‌ها نداشت شور و اشتیاق بیشتری نشان می‌دهد. مثلا ممکن است به یکباره مشتاق ورزش، تفریح یا فعالیتی شود که در گذشته چندان به آن رغبت نداشت. این علامت با یک علامت متضاد، یعنی این شور و اشتیاق با کمبود انرژی و افسردگی همراه است.

تعجب کردید؟ باید توضیح دهیم، این یعنی فرد برای فعالیت‌های جدید شور و اشتیاق نشان می‌دهد تا زمانی که نخواهید با او همراه شوید، به محض این‌که به او پیشنهاد دهید ورزش یا فعالیت را باهم انجام دهید خواهید دید که بی‌انرژی و افسرده می‌شود. او به هرچه در خارج از منزل و بدون همسرش می‌گذرد، اشتیاق دارد و کمبود انرژی و خستگی را به هرچه در منزل جاری است نشان می‌دهد. اشتیاق عجیب‌وغریب برای خروج از خانه و تفریح با «دوستان» ممکن است این سوءظن را ایجاد کند که «دوستان»، یک فرد غیرهمجنس است.

همین لباس زیباست نشانِ...

توجه نامعمول به ظاهر، تناسب اندام، آرایش موها، خرید لباس یا عطر گران‌قیمت یا تمرینات ورزشی ناگهانی و بیش از حد ممکن است به دلیل درگیر شدن در یک رابطه جدید و پنهانی باشد. در بیشتر مواقع فردی که به‌تازگی رابطه پنهانی را آغاز کرده که برایش جذابیت دارد، سعی می‌کند به ظاهرش بیشتر از قبل رسیدگی کند تا مقبول افتد.

آفتاب از کدام طرف درآمده مهربان شدی؟

شاید متعجب شوید اما مهربانی، هدیه خریدن‌های پی در پی و توجه بیش از حد و غیرمعمول به همسر هم ممکن است نشانه خیانت باشد. افرادی که خیانت می‌کنند برای این‌که شک‌برانگیز نباشند و همسرشان را فریب بدهند، به یکباره و به‌طور غیرمعمول با همسر خود مهربان می‌شوند طوری که همسر آنان معمولا گیج می‌شود دلیل این همه توجه و مهربانی چیست.

گاهی فردی که رابطه پنهانی برقرار کرده به این علت با همسرش مهربان می‌شود که از رابطه پنهانی انرژی و نشاط کاذب دریافت می‌کند که به زندگی با همسر نیز سرایت می‌کند؛ این چیزی است که بسیاری از افرادی که خیانت می‌کنند به‌عنوان توجیه رفتارشان به کار می‌برند: «وقتی با نفر سوم رابطه دارم با همسرم هم مهربان‌ترم». گاهی هم خیانت اتفاق افتاده و رابطه تمام شده و فرد با پشیمانی به آغوش زندگی خود بازمی‌گردد. بنابراین با خریدن هدیه‌های زیاد و مهربانی درصدد جبران است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟