برای تقویت خودباوری آماده‌اید؟

خیلی از ما به دنبال شاه‌کلید موفقیت می‌گردیم تا به‌راحتی با آن تمام درهای بسته زندگی‌مان را باز کنیم. در عین حال از کوچک‌ترین شکست می‌ترسیم و شاید جرات انجام خیلی از کارها را نداشته باشیم.

به گزارش رکنا ، باید بگوییم شاه‌کلید موفقیت در هر کاری خودباوری است. اگر خود را باور دارید که باید بگوییم نان‌تان در روغن است و از دیگران جلو هستید اما اگر خود را باور ندارید و توانایی‌هایتان را جدی نمی‌گیرید، بهتر است دست به کار شوید و خودباوری را تمرین کنید.

ظاهربین نباشید اما به ظاهرتان برسید

به وضع ظاهرتان رسیدگی کنید، چراکه تاثیر زیادی در باورتان نسبت به خود دارد. اگر لباس‌های راحت و تمیز بپوشید، هر روز استحمام کنید، به وضع سلامتی‌تان اهمیت بدهید و ورزش را در برنامه روزمره‌تان بگنجانید، خواهید دید که سطح اعتمادبه‌نفس‌تان متحول خواهد شد. منظور ما این نیست که به‌طوردائم به وضع ظاهرتان فکر کنید یا یک کمد پر از لباس‌های گران داشته باشید. منظورمان این است که برای خود و ظاهرتان ارزش قائل باشید تا باور قوی‌تری نسبت به خود داشته باشید.

فهرست توانایی‌های من

استعدادها و توانایی‌های بالقوه و بالفعل‌تان را یادداشت کنید. مهم نیست چقدر خسته یا بی‌انگیزه‌اید، خرجش فقط یک یادداشت کردن ساده است. تمرکز بر توانایی‌ها، شما را از نقص‌هایی که آن‌ها را درک کرده‌اید منحرف کرده و رفته‌رفته احساس ارزش بیشتری خواهید کرد. برای شناخت ویژگی‌های مثبت‌تان بیشتر به دوستی‌ها، روابط مثبت، شخصیت و توانایی‌هایتان فکر کنید تا آن‌ها را کشف کنید. می‌توانید روی تعریف‌هایی که دیگران از شما کرده‌اند هم حساب باز کنید؛ فکر کنید دیگران تا به حال درباره چه چیزهایی شما را تحسین کرده‌اند و آن‌ها را یادداشت کنید.

وضعیت بدنی شما حرف‌های زیادی دارد

تحقیقات نشان می‌دهد وضعیت بدن‌تان باعث می‌شود ذهن، شما را به شکل خاصی تصور کند. اگر موقعیت بدن‌تان شل و وارفته باشد یک انسان مردد و باری به هر جهت از خودتان در ذهن‌تان ساخته خواهد شد. به علاوه دیگران هم ممکن است شما را براساس موقعیت بدنی‌تان قضاوت کنند. پس حواس‌تان به ایستادن، راه رفتن و نشستن‌تان باشد. صاف و قدرتمند بنشینید، قوز نکنید، با اراده و محکم گام بردارید. ما نمی‌خواهیم ذهن‌تان را به‌طوردائم درگیر ایستادن و راه رفتن‌تان کنیم، چون امید داریم که بعد از مدتی تمرین عادت خواهید کرد و قوز کردن و در خود فرو رفتن را از یاد خواهید برد.

راستی‌آزمایی نقص‌ها

موانعی را که برای خودباوری‌تان وجود دارد، فهرست کنید. یک تکه کاغذ بردارید و همه چیزهایی که باعث می‌شود خود را باور نداشته باشید یادداشت کنید، مثلا داشتن دوستان خیلی کم، نمرات بد، درون‌گرایی و... حالا باید تک‌تک موارد این فهرست را راستی‌آزمایی کنید. یعنی از خود بپرسید این واقعیت دارد یا فقط مفروضات ذهنی من است؟ مثلا اگر نمره بدی گرفته‌اید از خود بپرسید آیا واقعا درس خواندم؟ به شیوه درستی مطالعه کردم؟ برای امتحان آماده بودم؟

فقط من نمره بدی گرفتم یا آزمون بیش از حد سخت بود؟ و... بعد از این بررسی متوجه می‌شوید مواردی که شما در فهرست‌تان نوشته‌اید می‌تواند فقط یک اتفاق باشد و هیچ ربطی به شخصیت‌تان نداشته باشد. هر انسانی ممکن است از عهده بعضی کارها به خوبی برنیاید اما بعضی دیگر را مثل آب خوردن انجام دهد. با این فهرست متوجه می‌شوید گاهی بیش از حد به خود سخت گرفته‌اید و بی‌دلیل باور نسبت به خودتان را تخریب کرده‌اید.

بهتر از دیروز خودتان باشید

هیچ‌کس کامل و بی‌نقص نیست، شما هم از این قاعده مستثنا نیستید اما اگر فعالانه تلاش کنید یک شخص شایسته و محترم باشید، باور محکم‌تری نسبت به خودتان خواهید داشت. پس سعی کنید در گذر زمان بهتر از گذشته خود باشید، چیزهای بیشتری بیاموزید و بیشتر بدانید. لازم نیست تمام مهارت‌های دنیا را بلد باشید یا همه کتاب‌های چاپ شده را خوانده باشید تا اعتمادبه‌نفس داشته باشید. همین که در مسیر رشد گام بردارید و تلاش کنید از دیروزتان بهتر باشید کافی است تا باورتان نسبت به خود را تقویت کنید.

خودباوری منتشر می‌شود

با افرادی که اعتمادبه‌نفس و خودباوری دارند، بیشتر رفت‌وآمد کنید. چراکه تاثیر زیادی بر شما خواهد داشت. کسانی که خود را باور دارند معمولا دید مثبتی به همه چیز دارند و باعث می‌شوند شما هم دید مثبتی به خود و دنیا داشته باشید. اگر دور و برتان پر باشد از کسانی که خود را باور ندارند و دائم در حال گله و شکایت از خود و همه چیز هستند، حتی اگر این‌طور نباشید رفته‌رفته همین‌طور خواهید شد. پس هرچه بیشتر سعی کنید با افراد با اعتمادبه‌نفس رفت‌وآمد کنید تا روش‌های تقویت اعتماد به نفس را از آن‌ها بیاموزید.

خودباوری را هر روز تمرین کنید

خودباوری و اعتمادبه‌نفس را به‌عنوان یک فرایند در نظر بگیرید نه یک دستاورد نهایی. درحقیقت خودباوری خط پایان نیست که یک‌بار برای همیشه به آن برسید و تمام. خودباوری را باید هر روز و هر روز تمرین کنید و دائم در حال به روز رسانی آن باشید.

احتمالا روزهایی خواهید داشت که احساس می‌کنید هنوز آن‌طور که باید و شاید به خودباوری نرسیده‌اید یا حتی به نقطه آغاز تمرینات‌تان برگشته‌اید. اگر تغییرات فوری مشاهده نکرده‌اید، نگران نشوید و یک نفس عمیق بکشید. به یاد بیاورید که هر روز باید خودباوری را تمرین کنید و این یک روند دائمی است. موانع اعتمادبه‌نفس را که قبلا پاک شده‌اند، دوباره مرور کنید و خود را برای ادامه دادن آماده کنید.

خود را نشکنید

وقتی کسی از شما و توانایی‌هایتان تعریف می‌کند سعی نکنید بگویید اشتباه می‌کنند و تعاریفی که کرده‌اند چندان حقیقی نیست. به این کار فروتنی نمی‌گویند این کار دقیقا شکست نفس است. یعنی شما برای این‌که مودب به نظر بیایید خود را لایق تعاریف نمی‌دانید. برای مودب بودن وقتی از شما تعریفی می‌شود کافی است بگویید: «متشکرم». به این ترتیب هم مودب هستید و هم احساس ارزشمند درونی‌تان را پذیرفته‌اید.

منبع انرژی مثبت باشید

به دیگران کمک کنید، این کار باعث می‌شود احساس ارزشمندی و مفید بودن داشته باشید. به این ترتیب خود را بیش از پیش باور خواهید داشت و احساس قدرت بیشتری خواهید کرد. به علاوه وقتی به دیگران کمک کنید به یک منبع انرژی مثبت تبدیل می‌شوید، دیگران دوست دارند در کنارتان قرار بگیرند و همین موضوع باز هم باور شما نسبت به خودتان را تقویت خواهد کرد.

منتظر موفقیت باشید

انتظار موفقیت، شما را به تلاش وادار می‌کند و همین احتمال موفقیت را هم در شما بیشتر می‌کند. برعکس وقتی انتظار شکست داشته باشید واقعا شکست خواهید خورد، چون به‌اندازه کافی تلاش نخواهید کرد. بدبینی واقعا می‌تواند توانایی‌هایتان را تضعیف کند، پس به آنچه اتفاق خواهد افتاد خوش‌بین باشید.

شاید بگویید از آینده خبر ندارید و نمی‌توانید بی‌دلیل خوش‌بین باشید. بله شما از آینده خبر ندارید، پس چطور می‌توانید با بدبینی آن را پیش‌بینی کنید. وقتی شرایط در هر دو حالت یکی است، بهتر است خوش‌بین باشید تا حداقل اگر آینده را نمی‌دانید، از فواید خوش‌بینی بهره‌مند شوید؛ این به صرفه‌تر خواهد بود.

با خود مهربانانه گفت‌وگو کنید

مراقب گفت‌وگوهای درونی‌تان باشید که بسیار قدرتمندند. شاید باور نکنید اما صحبت کردن با خود بسیار هوشمند عمل می‌کند تا آن‌جا که در سازمان‌های نیروهای ویژه، نیروی دریایی و... از قدرت خودگویی مثبت برای عبور از شرایط دشوار استفاده می‌کنند. پس از جملات مثبت برای خودگویی های درونی استفاده کنید؛ چراکه نحوه صحبت‌تان با خود، بر پاسخی که دریافت خواهید کرد تاثیر مستقیم دارد. وقتی می‌گویید: «می‌دانم چه کاری را چطور باید انجام دهم» پاسخ مثبت آن را در اجرای کار خواهید دید.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟