آمار خودکشی در لرستان بالا گرفت

به گزارش رکنا، محمود ثمینی ظهر امروز در کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت زنان و خانواده که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، خودکشی را یکی از آسیب‌های اجتماعی جبران ناپذیر دانست و اظهارداشت: لرستان با وجود داشتن مردمی دین‌باور، خانواده دوست، خونگرم، عاطفی و بافرهنگ اما آمارها نشان می‌دهد که آمارهای خودکشی بالاست که باید با اقدامات پیشگیرانه از وقوع این پدیده شوم جلوگیری به عمل آید.

وی افزود: با توجه به اینکه اقشار مختلف می‌توانند در معرض این آسیب باشند جهت پیشگیری از خودکشی باید اقداماتی از جمله اطلاع‌رسانی، آگاهی‌بخشی و آموزش در مناطقی که بیشتر در معرض آسیب هستند انجام گیرد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار لرستان عنوان کرد: مطرح شدن مسئله خودکشی در کار گروه اجتماعی و فرهنگی اهمیت این موضوع را می‌رساند از این رو تمامی دستگاه‌های اجرایی استان باید در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.

وی بیان کرد: ما باید برای مسئله خودکشی به دنبال راه حل باشیم و از آنجا که آسیب‌ها به آگاهی یا عدم آگاهی افراد مربوط می‌شود ضرورت دارد از ظرفیت افراد تاثیر گذار از جمله روحانیون، جامعه شناسان و روانشناسان استفاده شود و صدا و سیما نیز در بحث این آسیب‌ها اطلاع رسانی لازم را داشته باشد.

ثمینی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش می‌توانند در بحث اطلاع رسانی و آموزش ها کمک موثری داشته باشند گفت: در بحث خودکشی معمولا زنان خانه‌دار به عنوان قشر آسیب‌پذیر بیشتر دیده می‌شوند به همین دلیل آگاهی بخشی، ارتقاء معلومات و آموزش تاب آوری به این قشر جامعه ضرورت دارد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار لرستان تاکید کرد: جهاد کشاورزی و اداره دامپزشکی باید بر مراکز توزیع برخی از اقلام و داروها (قرص برنج و...) نظارت لازم را داشته باشند و لازم است اینگونه محصولات حساب شده و در قالب چهارچوب قانونی توزیع و در دسترس همه افراد قرار نگیرد.

وی با بیان اینکه لرستان در بحث پیشگیری از وقوع خودکشی به عنوان پایلوت قرار گرفته است اظهار داشت: در این راستا باید مطالعات و اقدامات طوری انجام گیرد که برای کشور مثمر ثمر باشد به همین منظور همکاری و انسجام همه دستگاه های اجرایی استان ضرورت دارد.

ثمینی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع ناباروری و اقدامات انجام گرفته توسط جهاد دانشگاهی لرستان افزود: در این مجموعه هم از نظر تحقیقات علمی و هم در بخش عملکرد و درمان اقدامات خوبی انجام شده است.

وی با بیان اینکه تنگناهای اقتصادی سبب کاهش آمار ازدواج‌ها و در نهایت کاهش فرزندآوری در جامعه شده است عنوان کرد: جهت تولید نسل، جوان‌سازی جامعه و شادابی آن لازم است مرکز مذکور در استان تقویت شود از طرفی بانک‌ها نیز وام‌هایی را در اختیار زوج‌هایی که با مشکل ناباروری مواجه هستند قرار دهند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟