مشاهده 2 قطعه جوجه کوکوی خالدار در تالاب زریوار

به گزارش رکنا، ابراهیم همت بلند رییس اداره حفاظت محیط زیست مریوان گفت: سال گذشته برای اولین بار این پرنده توسط دوستداران و کارشناسان حفاظت محیط زیست این شهرستان شناسایی شد و در اواخر تیرماه سال جاری هم زادآوری کوکوی خالدار مشاهده شد.

او افزود: پرسنل یگان حفاظت این اداره حین گشت و کنترل این تالاب دو قطعه جوجه کوکوی خالدار را مشاهده کردند که نتیجه زادآوری این پرنده در تالاب زریوار (زریبار) بوده است و ادامه حیات این پرنده نشان از امنیت بالای این تالاب در جذب پرندگان آبزی، کنارآبزی و غیر آبزی دارد.

مشخصات پرنده کوکوی خالدار در تالاب زریوار

گفتنی است؛ طول بدن کوکوی خالدار بزرگ ۳۹ سانتی متر است که نشانه‌های تشخیص آن عبارتند از کاکل مشخص، دم دراز با کناره‌های سفید که شاهپر‌های آن از وسط به کنار به تدریج کوتاهترمی‌شود.حلقه چشمی این پرنده به رنگ نارنجی روشن است و در فصل زاد آوری خیلی پر سر و صدا و خودنماست و اغلب روی پرچین هامی‌نشیند.

زیستگاه‌های کوکوی خالدار در حاشیه یا فضا‌های باز وسط جنگل، باغات زیتون دشت‌های پر بوته و کم درخت است و از نظر لانه سازی، معمولا در آشیانه پرندگان خانواده کلاغ (به خصوص زاغی) چند تخم گذاری می‌کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟