خبر ویژه :

رک پلاس زیست پلاس کدخبر: 270807 ارسال پرینت 2197

رکنا: پرهای روشن و خیره کننده در کنار بهره بردن از صدایی زیبا، برخی از ویژگی هایی هستند که یک طوطی را به لیست زیباترین طوطی های دنیا وارد می کنند. بسیاری از انواع گونه های پرندگان در زیرشاخه ی طوطی ها قرار گرفته و برای مدت های طولانی به خاطر پرهای زیبا و قابلیت تقلید صدای انسان ها مورد تحسین بوده اند. طوطی ها همچنین یکی از باهوش ترین حیوانات دنیا و پرندگانی بسیار باهوش هستند که برای راحت تر خوردن غذاهایی که جمع آوری کرده اند از ابزارهای مختلفی استفاده می کنند. در این مطلب می خواهیم 10 مورد از زیباترین طوطی ها را به شما معرفی کنیم:

1- طوطی اسکارلت Scarlet Macaw
اسکارلت یکی از بزرگترین و زیباترین گونه های طوطی در دنیا است که به خاطر پرهای رنگارنگ و هوش سرشارش شناخته می شود. اسکارلت بومی جنگل های بارانی آمریکای جنوبی و مرکزی بوده، اما همینک به عنوان حیوان خانگی در سرتاسر دنیا یافت می شود. بیشتر پرهای اسکارلت قرمز بوده و رنگ های زرد، سبز و آبی نیز روی بال و دم آن به چشم می خورند. اسکارلت پرنده ای بسیار باهوش است و قابلیت تشخیص شکل و رنگ را دارد. از آنجا که تقاضای زیادی مبنی بر نگهداری اسکارلت به عنوان حیوان خانگی وجود دارد جمعیت این حیوان به شکل قابل ملاحظه ای در طبیعت کاهش یافته و به صورت غیر قانونی نیز قاچاق Contraband می شوند.
1

2- اکلکتوس Eclectus
این گونه ی طوطی تنها در جنگل های پاپوآ گینه نو یافت می شود. هر دو جنس نر و ماده آن دارای پرهای روشن و رنگارنگی هستند، اما نکته ی جالب تفاوت زیاد دو جنس این طوطی با یکدیگر است که باعث شده مدت های طولانی گونه هایی جدا از هم تلقی شوند. جنس نر دارای پرهای سبزرنگ و منقاری زرد-نارنجی است در حالیکه گونه ی ماده پرهای بنفش و قرمز و نوکی مشکلی دارد. یکی از نکات جالب در مورد این طوطی ها این است که برای نشان دادن خطر موهای روی سر خود را بالا می برند. عمر اکلکتوس ها حدود 30 سال است و به عنوان حیوانات خانگی بسیار پرطرفدار می باشند و به همین دلیل زندگی آنها در حیات وحش تهدید شده است. اکلکتوس همچنین یکی از باهوش ترین پرندگان سخنگوی دنیا است.

4 (1)

3- طوطی هایسینت Hyacinth Macaw
هایسینت بزرگترین گونه از طوطی های پرنده ای است که تنها در جنگل های بارانی جنوب برزیل یافت می شوند. متوسط طول بدن این طوطی زیبا به همراه دم او، 40 اینچ است. هایسینت دارای پرهای روشن آبی و زرد رنگ و منقاری مشکی رنگ است. در آزمایش های کنترل شده، این طوطی ها نشان داده اند که قادر به استفاده از ابزارهای مختلف برای بدست آوردن و خوردن غذای خود هستند و این موضوع نشان از هوش بالای آنها دارد. این گونه در حیات وحش به شدت در معرض خطر قرار داشته و جنگل زدایی نیز او را به سمت انقراض سوق می دهد.

8

4- طوطی خورشید Sun Parakeet
نام این پرنده به راستی که برازنده ی آن است. هنگامی که این پرنده در جنگل های آمریکای جنوبی پرواز می کند، رنگ زرد و نارنجی پرهای آن نگاه را به خود جلب می کند. نوع نر و ماده این گونه کاملا شبیه هم هستند، اما رنگ پرهای طوطی های نوجوان در ابتدا سبز کمرنگ است که به مرور و در عرض 6 ماه به زرد تبدیل می شود. این پرنده قابلیت تقلید صدای انسان را داشته و به صورت گروهی زندگی می کند. اعضای این گروه ها با هم به دنبال غذا گشته و لانه های خود را در کنار هم بنا می کنند.

10 (1) 

5- طوطی طوسی آفریقایی African Grey
این طوطی بومی کنگو در آفریقا بوده و در جنگل های انبوهی زندگی می کنند که بیشتر از نصف محدوده ی کلی این کشور را پوشانده اند. طول بال های این طوطی بسیار بلند و حدود 50 سانتیمتر می باشد. رنگ این طوطی طوسی است که البته نقاط مشکی، سفید و قرمز نیز روی پرهای آن قرار گرفته اند. مانند بیشتر طوطی ها، در این گونه نیز تفاوت ظاهری بین جنس نر و ماده وجود ندارد. این طوطی ها به عنوان حیوانات خانگی بسیار پرحرف بوده و به راحتی اصوات انسان ها را تقلید می کنند. طوطی طوسی آفریقایی همچنین بسیار باهوش بوده و الگوها را نیز درک می کند.

13

6- طوطی آبی و زرد Blue and Yellow Macaw
این طوطی نیز مانند طوطی اسکارلت در جنگل های آمریکای جنوبی و نزدیک تالاب ها، باتلاق ها و مرداب ها یافت می شود. این دو طوطی از نظر ابعاد و شکل ظاهری شباهت های زیادی به هم دارند. پرهای این طوطی عمدتا آبی است اما نواحی زیر گلو، شکم و زیر بالهای پرنده رنگ زرد دارند. همچنین در قسمت سر پرنده، رنگ های سبز و مشکی نیز وجود دارند. این پرنده نیز جز حیوانات خانگی محبوب است که به خاطر پرهای خود شکار و قاچاق می شده و گاهی نیز مجبور بوده در سیرک ها برنامه اجرا کند. امروز نابودی زیستگاه این پرندگان باعث شده که در معرض خطر باشند.
17

7- گالا Galah
این پرندگان با عنوان طوطی کاکل دار سینه صورتی شناخته شده و در بیشتر نواحی استرالیا یافت می شوند. این طوطی ها دارای پرهایی صورتی رنگ در ناحیه سینه، سری خاکستری و دمی کوتاه هستند. جنس مذکر و مونث این طوطی کاملا شبیه هم هستند و تنها تفاوت آنها در رنگ چشمان است. این پرندگان بسیار اجتماعی بوده و در جست و جوی غذا در دسته های 1000 تایی پرواز می کنند. این دسته ها مسافت های طولانی را در جست و جوی غذا پیموده و برخی اوقات نیز در شکل های بسیار جالبی پرواز می کنند.

19

8- داسکی لوری Dusky Lory
داسکی لوری که یکی از ویژگی های بارز آن، پرهای سفید پشت پرنده است بومی پاپوآ گینه نو است. طول این پرنده 9 اینچ است و پرهای آن مشکی و نارنجی بوده و دارای نوک بزرگی به رنگ نارنجی می باشد. این طوطی بسیار باهوش بوده و افراد زیادی آن را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند. این طوطی می تواند صدای انسان را تقلید کند و بسیار اجتماعی می باشد. غذای این پرنده میوه، انواع مختلف بری و دانه ها می باشد.
23

9- طوطی بال برنزی Bronze Winged Parrot
این پرنده یکی از زیباترین طوطی هایی است که در جنگل های آمریکای جنوبی یافت شده و رنگ پرهای آن بیشتر آبی و بنفش است. روی بال این طوطی یک نقطه ی بزرگ برنزی وجود دارد که نام طوطی نیز از همان گرفته شده است. تعداد این طوطی ها در حیات وحش به دلیل جنگل زدایی و قاچاق بسیار اندک است. این طوطی ها در حفره های درختی زندگی کرده و از ماه مارچ تا ژوئن تولید مثل می کنند. هر فصل جنس ماده حدود سه تا چهار تخم می گذارد.

26

10- طوطی کاکل سولفوری Sulphur Crested Cockatoo
این طوطی با شکل متمایز خود در نواحی جنوب شرقی آسیا و استرالیا یافت شده و به دلیل داشتن کاکلی به رنگ زرد سولفوری و نوکی قهوه ای به راحتی قابل تشخیص است. نر و ماده ی این طوطی بسیار شبیه هم هستند اما مانند طوطی گالا رنگ چشمان آنها می تواند متفاوت باشد. آنها همچنین صداهای متفاوتی دارند که هر کدام از آنها می تواند نماد یک موضوع متفاوت باشد. این طوطی ها در حفره های درختی زندگی کرده و طول عمر آنها در طبیعت می تواند تا 70 سال نیز برسد. خانواده های این پرنده ها سال ها در کنار هم می مانند و به این موضوع نیز معروف هستند. رژیم اصلی این طوطی ها انواع بری ها، دانه ها و ریشه ها می باشد.

29

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

اخبار زیر را از دست ندهید:

تروریست های حمله کننده به مجلس ایرانی بودند + عکس

داعشی های تروریست حرم امام و مجلس شناسایی شدند/عکس های تروریست ها تا ساعاتی دیگر منتشر می شوند

فوری / اسیدپاشی به 16 نفر در تهران

وقتی تروریست ها حمله کردند در مجلس چه گذشت؟

فیلم وحشتناک از داعشی ها وحشی در مجلس

داعشی ها با اجساد شهدای حمله تروریستی به مجلس چه کردند؟

نماینده مجلسی که با تروریست های داعشی در ساختمان مجلس درگیر شد / با اسلحه پاسدار شهید به آن ها شلیک کردم... + عکس

چگونگی وارد شدم 4 جوان داعش از زبان سردار نجات +جزییات

تیراندازی به 7 زن و دختر در زنجان

نسرین 25 ساله در دادگاه گفت: این دو مرد مرا به بیابان های قرچک بردند و ... + عکس

اسیر خوی شیطانی کیوان شدم و حالا ...

اعتراف جدید دزد ناموس / حتی ضجه ها و التماس های زنان را نمی شنیدم و فقط به ... + عکس

اشک‌های ساناز 15 ساله در دادگاه طلاق تهران

من و پیمان هر دو به فرح علاقمند بودیم تا اینکه این زن حرفی زد که ... + عکس

اقدام عجیب پسر جوان به همراه دوست دخترش با مزدا 3 + عکس

گفته های سه تن از مجروحان تیراندازی مجلس از حادثه + عکس

زن صیغه ای مرد سرشناس دوربین مخفی در ساعت دیواری اتاق خواب نصب کرده بود تا اینکه ...

راننده مقصر قطار مترو در حادثه طرشت دستگیر شد + فیلم و عکس

به دوستم زنگ زدم و گفتم یک باغ خلوت پیدا کند و آخرین زن قربانی را 5 نفری به آنجا بردیم و ... + عکس

گزارش لحظه به لحظه از حمله داعش به مجلس / جزئیات + فیلم و عکس

صابر رئیسی هدف 5 گلوله قرار گرفت + عکس

روایت یک خبرنگار از حادثه تروریستی در مجلس + عکس و فیلم

گفته های سه تن از مجروحان تیراندازی مجلس از حادثه + عکس

من و پیمان هر دو به فرح علاقمند بودیم تا اینکه این زن حرفی زد که ... + عکس

 

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها