کشف اشیاء عتیقه دوران هخامنشی و سلوکی در کرمانشاه

به گزارش رکنا ،  امید قادری با اشاره به کشف چند قلم شی تاریخی ارزشمند در استان، اظهار داشت: نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی کرمانشاه در روزهای اخیر موفق به دستگیری دو برادر در یکی از شهرستان‌های غربی استان شدند که قصد داشتند تعدادی اشیاء تاریخی را به‌صورت غیرقانونی به فروش برسانند.

وی تصریح کرد: با دستگیری این دو قاچاقچی اشیاء عتیقه، دو قطعه گل سینه و یک لوح که هر سه مربوط به دوره هخامنشی بودند و دو پیکرک فرشته بالدار مربوط به دوره سلوکیان از آن‌ها کشف و ضبط شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه اضافه کرد: پس از انجام بررسی‌های کارشناسان میراث فرهنگی استان روی اشیاء تاریخی کشف شده، مشخص شد که دو قطعه گل سینه و دو پیکرک فرشته بالدار اصل هستند و لوح زرین هم علی‌رغم اینکه جنسی از طلا داشت، اما تقلبی بوده و از آثار هنری دست‌ساز دوره هخامنشی است.

وی تصریح کرد: طبق نظر کارشناسان میراث فرهنگی استان، برآورد می‌شود این اشیاء تاریخی حدود ۱۵ میلیارد تومان ارزش داشته باشند.

قادری گفت: برادران قاچاقچی دستگیر شده به دستگاه قضایی استان معرفی شدند و پرونده قضایی برای آن‌ها تشکیل شده است.

وی در پایان با بیان اینکه چندی پیش هم ۲۷۸ قطعه شی تاریخی مربوط به دوره هخامنشی در استان کشف شد، اعلام کرد: طی هفته‌های گذشته نیز یک لوح زرین تقلبی دیگر مربوط به دوره هخامنشی در استان کشف شد که قاچاقچیان قصد داشتند آن را به عنوان اصل به فروش برسانند که با هوشیاری نیروهای یگان حفاظت استان دستگیر شدند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟