فاجعه کرونا در کمین هرمزگان / برگزاری ‌کنسرت‌‌ در کیش‌! + جزییات باورنکردنی

به گزارش رکنا، ویروس کرونا در روز گذشته تاخت و تاز افسارگسیخته‌ای در کشور داشت و جان ۴۱۵ بیمار دیگر را گرفت و رکورد ابتلای ۶ هزار و ۸۲۴ نفر بیمار جدید را ثبت کرد.

به طور حتم این فاجعه به بار آمده و رکورد زدن روزانه کرونا در کشور، در نتیجه رعایت نکردن اصول بهداشتی، برگزاری مراسم و دورهمی و همچنین مسافرت‌های مردم در تعطیلات بوده است و مدیریت وضعیت کنونی کرونا احتیاج به همکاری همه جانبه مردم و مسئولین دارد.

اما در استان هرمزگان وضعیت کرونا برخلاف یکماه گذشته که نسبتا کاهشی و آرام بود، اکنون یک خیز افزایشی برداشته است و رعایت نکردن دستورهای بهداشتی توسط مردم و بی توجهی برخی مسئولین به شیوع کرونا، وضعیت نگران کننده‌ای را به وجود آورده است.

در این رابطه سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در شبانه روز گذشته، مرگ بیماران کرونایی افزایش قابل توجهى داشته است. همچنین بیماران بستری در ICU به ۵۲ نفر رسیده که از این تعداد ۱۶ نفر در وضعیت وخیم به سر می‌برند.

فاطمه نوروزیان تصریح کرد: پیرو گزارش گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بر اساس داده‌ها، شهرستان‌های بندرعباس، بستک و کیش در وضعیت قرمز هستند.

او ادامه داد: سایر شهرستان‌ها در وضعیت هشدار قرار داشته و هیچ منطقه‌ای در وضعیت سفید کرونایی در استان وجود ندارد.

ساحل بندرعباس مملو از مسافران شهرستانی

درحالی که وضعیت کرونا در سایر مناطق کشور حاد و سیاه است، مسئولین اقدام موثری جهت جلوگیری از ورود مسافرین از شهرستان‌ها به بندرعباس، انجام نداده‌اند و با سر زدن به پارک و بوستان‌های ساحلی، با حجم قابل توجهی از چادر‌های مسافرتی و تجمع ها مواجه می‌شویم.

در این رابطه یکی از شهروندان بندرعباسی اظهار کرد: مسئولین باید نظارت و کنترل بیشتری در رابطه با تجمع در پارک‌های ساحلی و جلوگیری از ورود مسافرین در این شرایط کرونایی کشور، داشته باشند.

او ادامه داد: همچنین وضعیت رستوران‌ها و فست‌فود‌های سطح شهر به ویژه در بلوار ساحلی مناسب نبوده و شب‌ها بسیار شلوغ می‌شود و بازار هم از مردم و مسافرین مملو می‌باشد.

یکی دیگر از شهروندان اظهار داشت: یکی از کافه‌های بندرعباس از آخر شب تا حدود ساعت ۳ صبح پذیرای جمعیت زیادی از مردم است و اصول بهداشتی به هیچ عنوان رعایت نمی‌شود با وجود اینکه قلیان از این کافه‌ها جمع شده، اما به شدت فضا از دود سیگار پر است.

بازگشایی تالار‌ها یا فرهنگ‌سازی برای برگزار نکردن مراسم عروسی؟

برخلاف فرهنگ‌سازی‌هایی در خصوص برگزار نکردن عروسی در این شرایط که توسط برخی نهاد‌ها و مسئولین استانی صورت می‌گیرد، از ابتدای این ماه تالار‌های عروسی با یک‌چهارم ظرفیت آغاز به کار کرده‌اند که نگرانی‌های زیادی در خصوص افزایش شیوع بیماری در این مکان، به وجود آورده است.

همچنین در بندرعباس، سایر شهرستان‌ها و روستاها، مراسم های عروسی زیادی در منازل و باغ‌های شخصی برگزار می‌شود که متاسفانه طبق کلیپ‌های پخش شده برخی از این مراسم ها، هیچگونه نکات بهداشتی در آن‌ها رعایت نمی‌شود و متاسفانه نمی‌توان نظارت دقیقی بر این عروسی‌ها داشت.

استاندار هرمزگان نیز در آخرین جلسه ستاد استانی اظهار داشت: تمامی مراسم‌ها در تالار‌ها باید با رعایت دقیق دستورهای بهداشتی انجام شود.

قطعا عروسی‌هایی که در منازل شخصی گرفته می‌شد به تنهایی نقش زیادی در افزایش مبتلایان دارد؛ این در حالی است که بازگشایی تالار‌ها به طور حتم به این افزایش دامن خواهد زد چرا که در چند روز گذشته، تخلفات و رعایت نکردن نکات در این تالار‌ها به وفور دیده شده و نمی‌توان انتظار رعایت اصول بهداشتی را در هفته‌های آتی داشت.

کیش در وضعیت قرمز کرونایی و مسئولین در خواب غفلت

همانطور که در گزارش قبلی گفته شد، تاکنون حدود ۲۵۰۰ نفر در جزیره کیش به کرونا مبتلا شده‌اند که این آمار نسبت به جمعیت این منطقه بسیار بالا است و با این حال مجوز برگزاری کنسرت در این جزیره توسط مسئولین آن داده شده است.

روز گذشته رئیس مرکز توسعه سلامت کیش از برگزاری کنسرت‌ها در کیش با ۳۰ درصد ظرفیت و اجرای دستورها خبر داد و گفته شد در صورت مشاهده بی توجهی به نکات بهداشتی از جمله حفظ فاصله فیزیکی، به توقف اجرای برنامه‌ها اقدام خواهند کرد.

این در حالی است که با مراجعه به سایت ایران کنسرت، مشاهده می‌کنیم که بلیط کنسرت‌ها به صورت یکی در میان و با پنجاه درصد ظرفیت فروخته شده است و همچنان منتظر واکنش و برخورد مسئولین کیش با این تخطی از قوانین بهداشتی هستیم.

اما گفته‌های ضد و نقیض این مسئول جزیره کیش به اینجا ختم نمی‌شود و او همچنین ادعا کرده است که با بازدید‌های مستمر و شبانه‌روزی بازرسان بهداشت محیط، از سطح جزیره، شاهد افزایش رعایت ضوابط بهداشتی ابلاغ شده از سوی شورای سلامت کیش در اماکن عمومی هستیم!

اگر درصد رعایت اصول بهداشتی افزایش داشته است، این سوال پیش می آید که چگونه طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و تاکیدات مکرر مسئولین آن، وضعیت کرونا در کیش قرمز و پرخطر است؟

با توجه به نکات گفته شده، وضعیت کرونا در استان هرمزگان خطرناک بوده و با ادامه این اشتباهات و نظارت نکردن و کنترل مسئولین، بار دیگر استان هرمزگان روز‌های تاریک کرونایی را تجربه خواهد کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟