دستگیری حفاران غیرمجاز در یاسوج

به گزارش رکنا، سردار امیر رحمت الهی در تشریح این خبر اظهار کرد: در راستای اجرای مأموریت‌های محوله با هدف پیشگیری و مقابله با جرایم علیه مواریث ارزشمند تاریخی ـ فرهنگی، کارکنان یگان حفاظت استان کهگیلویه و بویر احمد با اطلاع از فعالیت باند حفاران غیرمجاز که قصد تحصیل اشیای تاریخی را داشتند، رسیدگی به موضوع را در دستور کار قرار دادند.

وی افزود: با برگزاری جلسات هماهنگی با واحدهای انتظامی به محض اطلاع از زمان حضور حفاران در ارتفاعات منطقه کاکان، تیم ویژه بررسی و تحقیق تشکیل و اکیپی از افراد مجرب متشکل از نیروهای یگان حفاظت پس از پیمودن ساعت‌ها مسیر سخت و صعب العبور کوهستانی موفق شدند 5 نفر از اعضای باند را حین عملیات حفاری دستگیر و یک قبضه سلاح شکاری و مقادیری ابزار و ادوات حفاری از آن‌ها کشف و ضبط کنند.

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بخش دیگری از سخنان ادامه داد: فرماندهی و کارکنان یگان حفاظت استان گلستان نیز با رصد جرایم علیه مواریث تاریخی به محض اطلاع از وقوع حفاری غیرمجاز در ملکی شخصی واقع در شهرستان گرگان، اقدام به بررسی موضوع کردند.

کشف اشیا تاریخی در یاسوج

این مقام ارشد انتظامی افزود: در این راستا ضمن تشکیل تیم ویژه بررسی و تحقیق، اکیپی مجرب از نیروهای یگان حفاظت به سرپرستی فرمانده یگان با کسب مجوز قضائی در معیت کارکنان انتظامی به محل مراجعه و با رعایت موازین شرعی و قانونی در یک عملیاتی غافلگیرانه از منزل مورد نظر 12 قلم شیء تاریخی شامل: صندوقچه چوبی، ظروف سفالی، نسخ خطی و سایر اقلام با ارزش تاریخی کشف و ضبط و یک نفر دستگیر شد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار رحمت الهی ادامه داد: در پی کارشناسی های فنی صورت پذیرفته از سوی کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان، اصالت کلیه اشیاء مکشوفه تأیید و قدمت آنها دوران اسلامی تخمین زده شد.

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: تمامی متهمان برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی استان ها معرفی شدند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟